“Bayramlıklar vitrin, raf ve depolarda bekliyor”

Bartın Esnaf ve Sanatkârlar Odası (ESO) Başkanı Sinan Amasralı, Koronavirüs pandemisi nedeniyle zor günlerden geçen esnafın Ramazan Bayramı alışverişi için vitrin, raf ve depoları dolu bir şekilde müşterilerini beklediğini söyledi. Bu yıl virüs nedeniyle bayramlık alışveriş cirosunda büyük bir düşüş olacağını tahmin ettiklerini belirten Amasralı, esnafın zaten borçla aldığı ürünlerin elinde kaldığına dikkat çekti. Amasralı. “Ürün depoda, borç esnafın sırtında… Sicili düzgün olanın bile ödeme sıkıntısından sicili bozulacak. Bu bayram esnafımız için de eski bayramlar gibi olmayacak” dedi.
Bu haber 2020-05-16 11:34:17 eklenmiş ve 212 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Ramazan Bayramı’na artık sayılı günler kaldı. Ancak ne çarşı pazardaki esnafta ne de vatandaşlarda bayram havası mevcut. Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde ve Bartın’da da gündem yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını ve bunun etkilerini ortadan kaldırabilmek için her geçen gün yenileri alınan kararlara çevrilmiş durumda. Normal şartlar altında bayramlar ekonominin çok da iyi gitmediği dönemlerde dahi esnafa adeta bir can suyu olurdu. Vatandaşların bayramlık alışverişi sayesinde piyasaya canlılık gelir, esnaf artan cirosu sayesinde rahat bir nefes alırdı. Ancak bu bayram için aynı şeyleri söylemek pek de mümkün değil.

 

Beklenen ciro yakalanamayacak

 

İşte tam da bu noktada Bartın ESO Başkanı Sinan Amasralı’nın açıklamalarına kulak kabartmak gerekiyor. Ülke genelinde olduğu gibi Bartın’da da esnafın Ramazan Bayramı’na yönelik olarak tüm hazırlıklarını yaptığını ve tezgâhlarını hazır hale getirildiğini belirten Amasralı, “Bayram deyince akla ilk gelenlerden birisi günler öncesinden alınan bayramlık yeni giysi, ayakkabı gibi giyim ürünleri ile baklava ve çikolata gelir. Fakat bu bayram aynı bayram şekerleri gibi bayramlık kıyafetlerin satışında da büyük düşüş var. Bu yıl Ramazan Bayramı için 20 milyar liralık bir alışveriş cirosu bekliyorduk. Fakat tabii ki bu durum yaşanmayacak. Cironun bu rakamın altında olacağı kesin gibi” dedi.

 

Ürünler ellerinde kaldı

 

Esnafın borçlanarak aldığı bayramlık, kıyafet, çanta, ayakkabı gibi ürünlerin raf, vitrin ve depolarında müşteri beklediğini ancak pandemi nedeniyle piyasaların kötü olması nedeniyle bayramlık alışverişe beklenen ilginin olmadığını kaydeden Amasralı, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Günler öncesinden kendimize, çocuklarımıza yeni kıyafetler, ayakkabılar, çantalar, tokalar ve hediyeler alarak heyecanla bayram gününü beklerdik. Örf ve adetlerimizle birlikte yıllardır süregelen bayramlık alışverişlerini de bu sene yeni tip korona virüs nedeniyle yaşayamayacağız.

 

“İn cin top oynuyor”

 

Bayramlık alışverişi deyince akla ilk gelen yerlerde in cin top oynuyor. Bayram sonrasına satışlar olursa diye esnafımız umutla bekliyor. Esnafımızın en çok iş yaptığı bu bayram döneminde, borçlanarak aldığı tüm ürünler vitrinlerde, raflarda ve depolarda yani ellerinde kaldı. Satışlar eski bayramlar kadar olmayacağı için esnafımız da ödeme zorluğu yaşayacak. Bu da sicili temiz olan esnafımızın sicilinin bozulmasına neden olacak. Bu bayram esnafımız için de eski bayramlar gibi olmayacak.” 

ETİKETLER : Bartın BArtın ESO Sinan Amasralı Ramazan Bayramı Bayram alış verişi
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi