Engelliler, kemikleşmiş sorunlara çözüm istiyor

Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Bartın Şube Başkanı Ferit Kurulan, birçok kez ilan edilen istihdam seferberliklerine rağmen engellilerin hem özel sektörde hem de kamuda Yasa ile konulmuş kotalar oranında istihdam edilmediğine dikkat çekerken istihdam edilen engellilerin ise raporlarına ve bilgi becerilerine göre çalıştırılmadığına ve ücret ayrımcılığına uğradığına işaret etti. Kurulan, “Yıllardan beri dile getirdiğimiz birçok sorun hala varlığını sürdürmektedir. Toplumun, hükümetin, yerel yönetimlerin bizleri eşit vatandaşlar olarak görmelerini ve haklarımızdan eşit biçimde yararlanmaktan başka talebimiz yoktur” dedi.
Bu haber 2020-05-12 22:08:48 eklenmiş ve 310 kez görüntülenmiştir.

 

Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Bartın Şube Başkanı Ferit Kurulan, 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası münasebeti ile bir açıklamada bulundu. 

Açıklamada Aralık 2019’dan beri dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan büyük ve tehlikeli bir salgının olduğunu vurgulayan Kurulan, dünya çapında 3,5 milyondan fazla insana bulaşan ve 245 binden fazla insanın ölümüne sebep olan korona virüsün ülkemizi de etkilediği ifade etti.

Alınan tedbir ve önlemler sayesinde engellilerin ciddi bir risk ortamına girmekten kurtarıldığını belirten TSD Bartın Şube Başkanı Kurulan, yıllardan beri dile getirdikleri birçok sorunun ise hala varlığını sürdürdüğüne dikkati çekti.

Toplumun, hükümetin ve yerel yönetimlerin engellileri eşit vatandaşlar olarak görmelerini ve haklarından eşit biçimde yararlanmaktan başka talepleri olmadığın kaydeden Kurulan, tüm topluma engellerin kaldırılması için duyarlı olmaları çağrısında da bulunurken açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

 

 

“Engelliler ciddi bir risk ortamına girmekten kurtarıldı”

 

 

“Aralık 2019 sonundan itibaren dünyamız ve ülkemiz büyük ve tehlikeli bir salgının etkisi altına girmiştir. Dünya genelinde 3,5 milyonu aşkın insana bulaşan ve 245 binden fazla insanın ölümüne neden olan kısa adıyla Covid-19 salgını ülkemizi de etkilemektedir.

Salgının önlenmesi, yayılımının durdurulması amacıyla birçok tedbir alınmış, bunların ilk başında ise başta yüksek tansiyon olmak üzere kronik (süreğen) hastalığı bulunan engellilere getirilen sokağa çıkma kısıtlaması olmuştur. Önlem kronik hastalığı bulunan engellilerin sağlığının korunması bakımından gerekli olmakla birlikte özellikle çalışma yaşamından kopmak durumunda kalanların durumu netlik kazanmamıştır. 

Alınan bir diğer önlem ise ilaç ve medikal malzeme rapor süreleri dolanların, raporlarının geçerliliğini sürdürmesi yönündedir. Hastanelerin önemli bir bulaşma ortamı olduğu düşünüldüğünde başta ilaç olmak üzere rapora gereksinim duyan engelliler ciddi bir risk ortamına girmekten kurtarılmıştır.

 

 

“Birçok sorun devam ediyor”

 

 

Yıllardan beri dile getirdiğimiz birçok sorun hala varlığını sürdürmektedir. Bu sorunların ilk başında engelliler açısından hayati öneme sahip olan engelli raporuna yönelik yapılan düzenlemeler gelmektedir. Geçmişte bir ayağı veya kolu olmayanlar, yasanın aradığı alt sınır olan yüzde 40 oranını aşabilirken artık aşamamaktadır. Yapılan yeni düzenlemeler, Dünya Sağlık Örgütü ölçütlerine ters düşmekte ve engellilerin bırakın haklarını kullanmasını tam aksine sahip olduklarını da ellerinden almaktadır.

 

 

“Engellilerin bir kısmı yaşamı için zorunlu desteği alamayacak hale getirildi”

 

 

Son dönemlerde SGK tarafından emekli engellilere raporlarının yenilenmesi ve aksi halde geçmişte ödenmiş emekli aylık tutarlarının geri alınabileceği konusunda duyumlar olduğu, hastanelerin 3-4 aydan önce randevu veremediği, salgın ortamında hastanelere gitmenin engelliler için ciddi risk taşıdığı bu koşullarda yeni raporların  istenmesinin uygun olmayacağını, yeni rapor alamayanların aldıkları emekli aylıklarında herhangi bir kesintinin olmaması gerektiğini. Açık bir şekilde engellilerin kazanılmış hakkı sonradan yapılan ve uluslararası standartlara uymayan ölçütlerle ellerinden alınmaması, böylesi bir adaletsizliğin kabul edilemeyeceğinin bilinmesini;

Öte yandan engellilerin yaşamlarını bir şekilde sürdürebilmeleri, için devletimizin bu süreçte  desteğinin unutulmaması gerektiğini bildiğimizi ancak engellilerimizin yinede kimseye muhtaç olmadan yaşayabilmeleri için yeterli gelir desteğinin sağlanması. Özellikle engelli aylıkları ve evde bakım desteği yeterli düzeye getirilmesi, konulan ön koşullar haktan yararlanmayı aşırı derecede zorlaştırmış olup bu durumların düzeltilmesini; yine engellilerin yararlandığı SUT fiyatlarının 2007 yılında güncellendiği ve o tarihten itibaren ilaç, ortez, protez ve tekerlekli sandalye gibi yaşamı idame için gerekli destekler SGK tarafından yapılan düzenlemelerle erişilemez hale gelmektedir. En basitinden verilen destek fiyatı 2007 yılından bu yana değiştirilmemiştir. Bu süre içinde yaşanan fiyat artışları Sağlık Uygulama Tebliğine yansıtılmadığı için engellinin ödemesi gereken fark ücretleri çok yükselmiştir. Bu farklar geliri olmayan engelliler için ödenemez düzeydedir. Dolayısıyla engellilerin bir kısmı yaşamı için zorunlu desteği alamayacak hale getirilmiştir.

 

 

“Diğer şehirlerde ilerleme yaşanmadı”  

 

 

2005 yılında yürürlüğe giren 5378 sayılı Yasa’ya göre kamuya açık alan, bina ve ulaşım araçlarının başta engelliler olmak üzere herkes için erişilebilir hale getirilmeliydi. Ancak sürekli yapılan eklemelerle yıllardır bu düzenleme tümüyle hayata geçirilmemiştir. Büyükşehirlerde bir ölçüde gelişme sağlanmış olsa da diğer şehirlerde ilerleme yaşanmamıştır.

Çeşitli defalar ilan edilen istihdam seferberliklerine rağmen engellilerin hem özel sektörde hem de kamuda en azından Yasa ile konulmuş kotalar oranında istihdam edilmemektedir. İstihdam edilen engelliler ise raporlarına ve bilgi becerilerine göre çalıştırılmamakta, ücret ayrımcılığına uğramaktadır.

 

 

“Sorunlarımızın sadece küçük bir örneği”

 

Bütün bu sıraladıklarımız yaşanmakta olan sorunlarımızın sadece küçük bir örneğidir. Toplumun, hükümetin, yerel yönetimlerin bizleri eşit vatandaşlar olarak görmelerini ve haklarımızdan eşit biçimde yararlanmaktan başka talebimiz yoktur.

Bu düşüncelerle, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda tüm topluma engellerin kaldırılması için duyarlı olmaları çağrısında bulunuyoruz.”

ETİKETLER : Bartın Ferit Kurulan Dünya Engelliler Haftası Türkiye Sakatlar Derneği
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi