Pandemi önlemlerine kademeli olarak gevşetiliyor

Bartın Valiliği, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisine ilişkin aldığı karar ile bazı sektörlere ilişkin bir takım yeni düzenlemelere gitti. Buna göre; 21 Mart’tan bu yana kapalı olan berber, kuaför ve güzellik salonları/merkezleri 11 Mayıs Pazartesi gününden itibaren 09.00-21.00 saatleri arasında yeniden hizmet vermeye başlayacak. Pazaryerlerinde bir süredir yasak olan giyim, oyuncak, çiçek, züccaciye/nalburiye vb. ihtiyaç malzemelerinin satışına yeniden izin verilecek. Ancak bunları satan Pazar esnafı da maske takacak ve tezgahların arasındaki mesafenin 3 metreden az olmamasını sağlayacak. Bakkal ve tekel bayilerinin hizmet süresi de 1 saat uzatılacak. Bu arada 20 yaş altı vatandaşlarımız da, yaş gruplarına göre Çarşamba ve Cuma günlerinde 4’er saatliğine dışarıya çıkabilecek. 18 Nisan’dan bu yana karantinada olan Bakraçboz Köyü’ndeki karantina kaldırılırken, taksilerin pandemi sürecindeki çalışmalarına da yeni kurallar getirildi.
Bu haber 2020-05-10 14:00:28 eklenmiş ve 1403 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Bartın Valisi Sinan Güner başkanlığında toplanan Bartın İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, yeni tip Covid-19 salgını nedeniyle bir dizi yeni karar aldı.

 

 

09.00 – 21.00 saatleri arasında hizmet verecekler

 

Hatırlanacağı üzere; İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 21 Mart’ta aldığı karar ile vatandaşlarımızın bir arada bulunmaları ve/veya yapılan işlem sırasında fiziksel temasın zaruri olması nedeniyle Covid-19 virüsünün yayılmasına engel olmak ve ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçmek amacıyla berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb işyerlerinin faaliyetleri geçici süre ile durdurulmuştu. Gelinen noktada, Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda Sağlık Bakanlığınca Bakanlık web sayfasında resmi olarak ilan edilecek rehberler ve ilgili Bakanlıkların genelgeleri ile belirlenen kurallara uymak şartı ile berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb işyerlerinin faaliyetlerin durdurulmasına ilişkin kararın 11 Mayıs Pazartesi günü itibari ile kaldırılmasına karar verildiğini bildiren Meclis, bu iş yerlerinin 09:00- 21:00 saatleri arasında yeniden faaliyete geçeceğini duyurdu.

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin aldığı yeni kararlardan öne çıkanlar özetle şunlar:

 

 

Pazaryerlerinde yeni düzen

 

Gelinen noktada kaydedilen olumlu gelişmeler ve toplumun ihtiyaçlarının karşılanması açısından İl/İlçe ve beldelerimizdeki mahalle/semt pazaryerlerinde 27 Mart 2020’den bu yana satışına izin verilmeyen giyim, oyuncak, çiçek, züccaciye/nalburiye vb. ihtiyaç malzemelerinin 11 Mayıs Pazartesi gününden itibaren, 09:00- 19:00 saatleri arasında satışının yapılmasına yeniden izin verildi. Pazaryerlerinde anılan malzemelerinin satışını yapacak pazarcı esnafı ile pazaryerleri için getirilen her bir satış yeri (tezgah/sergi) arasında en az 3 metre mesafe olması şartı ile izin verildi. Bu arada pazarcı esnafı ağız ve burnunu kapatacak şekilde maske kullanma zorunluluğu başta olmak üzere Bakanlık genelgelerindeki şartlar ile İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin diğer yasak ve şartlarına tavizsiz uyacak.

 

 

20 yaş altına Çarşamba ve Cuma 4 saat sokağa çıkacak

 

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin bir diğer kararı ise Bilim Kurulu’nun tavsiyesi ile 3 Nisan’dan bu yana ilimizde yaşayan 01.01.2000 tarihinden sonra doğmuş olanların sokağa çıkmalarına yönelik kısıtlamanın haftanın belli günlerinde ve belirlenen saatlerde kaldırılmasına yönelik oldu. Sözkonusu kararda, “İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27 ve 72 inci maddeleri uyarınca; sokağa çıkmaları kısıtlanan 14 yaş ve altı çocuklarımızın 13.05.2020 Çarşamba günü, 15-20 yaş arasındaki gençlerimizin ise 15.05.2020 Cuma günü, 11:00 – 15:00 saatleri arasında yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla istisna olarak dışarı çıkmalarına izin verilmiştir” denildi.

 

 

Bakkal ve tekel bayilerine saat düzenlemesi

 

13 Nisan’daki toplantısında ilimizdeki tüm bakkal ve tekel bayilerinin en erken saat 08:00’da açılıp en geç saat 22:00’da kapanacak şekilde hizmet vermesine karar verilen İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Ramazan ayı münasebetiyle iftar vakitleri de dikkate alınarak vatandaşlarımız arasında sosyal hareketliliği ve kişiler arası teması azaltmak, sosyal izolasyonu sağlamak maksadı ile ilimizdeki tüm bakkal ve tekel bayilerinin 11 Mayıs Pazartesi gününden itibaren bu gruptaki işletmelerin saat 23.00’e kadar açık kalabileceklerini de duyurdu.

 

 

Bakraçboz Köyü’ndeki karantina kaldırıldı

 

Bu arada Meclisi, 18 Nisan’dan bu yana Covid-19 pozitif vakaları nedeniyle karantinada olan Merkeze bağlı Bakraçboz Köyü’ndeki karantinayı, yapılan incelemeler ve filyasyon çalışmaları sonucu yeni vaka görülmemesi nedeniyle 8 Mayıs Cuma günü saat 23.00ten itibaren son verdi.

 

 

Taksilere yönelik yeni düzenlemeler

 

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin bir diğer yeni düzenlemesi ise taksilere yönelik oldu. Sözkonusu kararda, taksilerin en fazla 3 yolcu alabileceği, araca binen her müşterinin kullanımına yetecek ölçüde kişisel kullanıma uygun dezenfektan malzeme/ürün veya 80 derecelik kolonya bulundurulmasına, araca binen her müşteriden sonra aracın trafik kurallarına uygun mekanlarda müşterilerin fiziksel temas edebileceği tüm yüzeylerin dezenfekte edilmesi ve havalandırılmasına, ilgili meslek odaları ve işletmeciler tarafından taksi ücretinin, fiziksel temas gerektirmeyen ödeme yöntemleriyle ödenebilmesi için gerekli bilgilendirme ve yönlendirmelerin yapılmasına karar verildiği ifade edildi.

ETİKETLER : Bartın Covid-19 Bartın Valiliği Sinan Güner İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›