“Faturaların yüksek gelmesinin açıklaması olmalı”

Koronavirüs belası ile mücadelenin sürdüğü şu zorlu günlerde elektrik ve doğalgaz faturalarının yüksekliğinden yakınan Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, “Faturaları almamazlık yapmıyorsunuz, elektrik kesintilerine de başladınız, en azından alınan vergilerde indirim yapılsın” dedi.
Bu haber 2020-05-09 20:24:14 eklenmiş ve 354 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Yüksek enerji faturaları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Barış Özkan, Covid-19 salgını ile birlikte insanların evde kalma süresinin arttığına buna bağlı olarak da giderlerin artmasına rağmen gelirlerin azaldığına dikkat çekti. Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü:


Esnafın fatura tarifesi çok yüksek

 

“Enerji fonu, TRT payı ve elektrik tüketim vergilerinde indirime gidilmeli. En önemlisi konut ve sanayide uygulanan fiyatların üzerinde bir tarife ile esnaf faturalarını ödemektedir. Özellikle son dönemde gelen elektrik ve doğal gaz faturaları aile bütçelerini oldukça sarsmaya başladı.

 

Fon ve vergiler, geçici olarak kaldırılmalı

 

Bu dönemde elektrik, doğal gaz faturalarında geçici olarak indirime gidilmeli. Genelge ile ve iş yapamadığı için bu dönemde iş yeri kapanan esnaf iş yerinin kirasını ödeyemezken, işten çıkarılan işsiz on binlerce insan geçim derdindeyken son gelen faturalar insanlarımızı kara kara düşündürüyor. Yaklaşık 45-50 gündür işten çıkan işçi ve iş yeri kapalı olan esnaf ve sanatkarlar bu fatura bedellerini nasıl ödeyecek? Bu sorunun kısa sürede ortadan kalkması için enerji fonu, TRT payı ve Elektrik tüketim vergileri geçici olarak kaldırılmalı. En önemlisi konut ve sanayide uygulanan fiyatların üzerinde esnafımıza elektrik tarifesi uygulanmakta. Yüksek tarifeden ödeme yapan esnafın faturalarında indirime gidilerek esnafımıza ve işsizlere bu zor dönemde yardımcı olunması herkesi mutlu edecektir.”

 

ETİKETLER : Bartın doğalgaz elektrik Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Barış Özkan Koronavirüs
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi