‘Kut’ül Amare Zaferi’ video konferansla anlatıldı

Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarafından gerçekleştirilen video konferansta Birinci Dünya Savaşı’nda İngiliz Ordusu’nun Türk Ordusu’na teslim olmasıyla birlikte yaşanan zaferi anlatıldı.
Bu haber 2020-05-09 19:14:20 eklenmiş ve 208 kez görüntülenmiştir.

 

Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü tarafından “104. Yılında Kut’ül Amare Zaferi” başlıklı online konferans gerçekleştirildi. Etkinliğin açılışında konuşan Bartın Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Yazıcı, “Milletimiz, zor zamanlardan geçtiği günlerde kısıtlı imkânlara rağmen destansı bir mücadele vermiş ve adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır. Bu destanın unutulmaması ve gelecek nesillerimize gururla aktarılması gerekmektedir. Bu doğrultuda bugün ki etkinliğimize katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. Kut'ül Amare Zaferi'nin 104’üncü yıl dönümünü kutluyor, tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

Öğretim elemanları ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konferansı veren Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Balkan Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü, Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Sezai Öztaş ise 1916 yılında Irak Cephesi'nde kazanılan Kut'ül Amare Zaferi'nin, Osmanlı Devleti'nin Birinci Dünya Savaşı'nda yazdığı büyük bir kahramanlık destanı olduğunu söyledi.

Kut'ül Amare Zaferi'nin yakın zamana kadar hak ettiği önemi ve değeri görmediğinin de altını çizen Öztaş, son yıllarda anılmaya başlanan bu zaferin Birinci Dünya Savaşı’nda Çanakkale Zaferi’nden sonra kazanılan ikinci büyük zafer olduğunu ifade etti.

Osmanlı Devleti’nin son dönemleri ile Birinci Dünya Savaşı ile ilgili bilgiler de veren Öztaş, Kut'ül Amare Zaferi'nin 104'üncü yıl dönümünde tüm şehitlerimizi ile ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmet ve saygıyla andığını belirterek etkinliği tamamladı.

ETİKETLER : Bartın Bartın Üniversitesi Çanakkale Savaşı Kut’ül Amare Sedat Yazıcı Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sezai Öztaş
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi