Covid-19 tedbirleriyle açılıyorlar!

21 Mart'tan bu yana Covid-19 pandemisi ile mücadele çerçevesinde kapalı olan berber, kuaför ve güzellik salonları/merkezleri, 11 Mayıs Pazartesi gününden itibaren gerekli tedbirleri almaları koşuluyla yeniden hizmet vermeye başlayabilecekler.
Bu haber 2020-05-08 12:07:15 eklenmiş ve 149 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Bartın Belediyesi, Koronavirüs COVİD-19 salgını sebebiyle hizmetlerine ara verilen ancak 11 Mayıs tarihinden itibaren yeniden açılması kararlaştırılan berber, kuaför ve güzellik salonlarını dezenfekte edecek. İçişleri Bakanlığı da berber, kuaför ve güzellik salonlarının Covid-19 pandemisine karşı alması gereken önlemler ve uyulması gereken kurallar ile ilgili bir genelge hazırlayarak 81 ilin valiliğine gönderdi. Buna göre, bu işyerlerindeki tüm çalışanlara maske zorunlu olacak. Müşteriler randevu sistemi ile kabul edilecek. Tek kullanımlık havlu ve önlük kullanılırken, jilet ve ustura ile sakal traşının yanı sıra ense fırçasının kullanımı da yasak olacak. Müşterilerin temas edeceği tüm yüzeyler her işlem sonrasında temizlenip dezenfekte edilecek. Kadın kuaförleri ve güzellik merkezlerinde de cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj hizmetleri verilemeyecek.

 

 

Belediye dezenfekte desteği verecek

 

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, berber, kuaför ve güzellik salonlarının yeniden faaliyete geçecek olması ile ilgili olarak bir açıklama yaparak bu alanda hizmet verenlere nasıl yardımcı olacaklarını anlattı. Başkan Akın, “Tüm dünyada etkili olan koronovirüs COVİD-19 salgın hastalığı sebebiyle, insanların yoğun olarak kullandıkları sosyal alanlardan çeşitli işletmelere kadar çok sayıda hizmet sektörünün faaliyetleri, salgın hastalıkla mücadele tedbirleri kapsamında durdurulmuştu. Kentimizde salgın hastalıkla mücadelemizi Bartın Belediyesi olarak disiplinli ve kararlı bir şekilde sürdürdük ve de sürdürmeye devam ediyoruz. Faaliyetleri durdurulan işletmeler arasında yer alan ve 50 günlük aranın ardından 11 Mayıs Pazartesi günü hizmet vermeye başlayacak olan 190 berber, kuaför ve güzellik salonunda dezenfeksiyon çalışmalarımızı bugün itibarıyla başlatıyoruz. Tüm vatandaşlarımızın virüs salgınına karşı şu ana kadar gösterdikleri istikrarlı tutumlarını sergilemeyi ve önlemlerini almayı ihmal etmemeleri konusunda ricada bulunuyoruz. Normalleşme süreçlerinde daha da dikkatli olmakta fayda var. Herkese sağlıklı günler diliyorum” dedi.

 

 

Bakanlık genelge göndendi

 

İçişleri Bakanlığı da 81 il valiliğine gönderdiği genelge ile berber, güzellik salonu ve kuaförlerin hangi şartlarda açılacağını ve pandemi kapsamında ne gibi önlemler alarak hizmet verileceği ayrıntılarıyla anlattı. Genelgeye ilişkin olarak Bakanlık’tan yapılan açıklamada, Covid-19 salgınının halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun yaptığı öneriler ve Cumhurbaşkanı’nın talimatları doğrultusunda berber, güzellik salonu ve merkezleri ile kuaförlerin faaliyetlerinin 21 Mart'ta geçici süreliğine durdurulduğu anımsatıldı. Salgının bastırılması noktasında arka arkaya gelen iyi haberlerin ardından 4 Mayıs tarihindeki Kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında normalleşme sürecine ilişkin olarak bir dizi kademeli geçiş kararı alındığı hatırlatılan açıklamada, bunlardan birinin de berber, kuaför ve güzellik salonlarına ilişkin olduğu belirtildi. Kabine toplantısından, Covid-19 salgının etkileri gözetilerek belirlenecek kurallara uyulması şartıyla 11 Mayıs'tan itibaren bu işyerlerinin yeniden faaliyete geçebilmesine olanak sağlandığı vurgulanan genelge ile Bartın’da da toplamda 190 esnafı ilgilendiren sağlanması gereken şartlar ve uyulması gereken kurallar özetle şöyle:

 

 

Randevu sistemiyle çalışacaklar

 

"İş yerleri saat 09.00-21.00 saatleri arasında faaliyet yürütebilecek. Bu iş yerlerinde müşterilere randevu sistemiyle hizmet sunumu esas olacak. Bu iş yerleri aynı anda yan yana iki koltukta müşteri kabul edemeyecek, muhakkak bir koltuk dolu bir koltuk boş olacak şekilde hizmet verebilecek. Randevularda kayma ya da hizmette gecikme olabileceği hususu göz önüne alınarak işyeri içinde en fazla bir müşterinin beklemesine müsaade edilecek. Hava şartlarına göre randevusuz gelen müşteriler iş yeri dışında ve sosyal mesafe kurallarına uymak, maske takmak şartıyla bekleyebilecek.

 

Çalışanlara maske zorunlu

 

İşyerine alınabilecek maksimum müşteri sayısı girişe, herkes tarafından görünebilecek şekilde asılacak. Personel muhakkak maskeli hizmet verecek. Müşteriler ise işlem süresince maske kullanacak ancak yapılacak işlemin özelliğine göre maskeyi çıkarabilecek.

 

 

Her işlem sonrası temizlik ve dezenfekte

 

Müşteri hizmet almaya başlamadan önce oturacağı yerden temas edeceği tüm yüzeylere kadar her yerin temizlik ve dezenfektesi gerçekleştirilecek. Her işlem sonrasında bunlar tekrarlanacak. Müşteriye yönelik işleme başlanmadan önce çalışanlar müşterinin görebileceği şekilde ellerini dezenfekte edecek ya da her müşteri için ayrı olmak üzere steril eldiven kullanılacak. Eldiven kullanılacak ise eldiven değişikliğinin yapıldığı müşteriye gösterilecek.

 

 

Havlu ve önlükler tek kullanımlık olacak

 

Saç kesimi, yıkama, boyama gibi hizmetler esnasında kullanılan havlu, önlük gibi malzemeler tek kullanımlık malzemeler olacak, ya da her müşteri için ayrı malzeme olması (kişiye özel havlu, önlük) sağlanacak. Hizmet alan müşteri için kullanılan malzemeler gerekli sterilizasyon sağlanmadan kesinlikle başka müşteride kullanılmayacak. İsterlerse kendi kişisel havlu, tarak gibi malzemelerini yanlarında getirebilecekleri hususu randevu aşamasında müşterilere bildirilecek.

 

Bazı hizmetler geçici süreliğine yasak

 

Berberlerde jilet/ustura ile sakal tıraşı yapılması hizmeti geçici süreliğine verilmeyecek, ancak sakal traşı makine ile kısaltılma şeklinde yapılabilecek. Saç kesimi esnasında yüz ve baş bölgesinde kalan kesilmiş saçların ve kullanılan araç ve gerecin geçici süreliğine temizlenmesi için kullanılan ense fırçası da geçici süreliğine kullanılamayacak.  

 

 

Kadın kuaförleri ve güzellik merkezlerinde, cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj hizmetleri geçici süreliğine verilmeyecek, bunların dışındaki faaliyetlere ise devam edilebilecek.

 

Yiyecek içecek ikramı da yasak

 

Bu iş yerlerinde yiyecek ve içecek ikramında bulunulmasına geçici süreliğine izin verilmeyecek.

Bu iş yerlerinde 18-20 yaş arasındaki çalışanlar, 81 ilde uygulanan 20 yaş altı sokağa çıkma kısıtlamasından, iş yerlerine illiyetlerini gösteren belgeyi ibraz etmeleri halinde başkaca bir işleme gerek kalmaksızın muaf sayılacak.

Genelge ile düzenlenen kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282'nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Ayrıca, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlem de başlatılacak.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Belediyesi Covid-19 İçişleri Bakanlığı genelge berber kuaför güzellik salonu dezenfekte maske
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi