Bankoğlu: “Termik santrallere izin vermemenin tam zamanı”

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, “Temiz hava, Corona salgını döneminde de hakkımız. Çevre kirliliğinin hastalık vakalarını artırdığı bilinirken yapılmak istenen termik santrallere izin vermemenin tam da zamanıdır” dedi.
Bu haber 2020-05-04 19:22:43 eklenmiş ve 308 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Milletvekili Bankoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na, çevre kirliliğinin yoğun olduğu, özellikle de Zonguldak gibi termik santrallerin de bulunduğu bölgelerde artış gösterdiği bilinen yeni tip Koronavirüs (Covid-19) vakalarına ilişkin olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un cevaplaması istemiyle, yazılı soru önergesi verdi.

Soru önergesinde, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizin da maruz kaldığı Covid-19 salgınının sebebiyet verdiği olumsuz tablonun, özellikle çevre kirliliğinin daha yoğun olduğu şehir ve bölgelerde, derinden hissedildiğine dikkat çeken CHP Milletvekili Bankoğlu, şu görüşleri dile getirdi:

 

Zonguldak’taki vaka çokluğu tesadüf değil

 

“Bu bağlamda, hem kömür madenlerinin hem de termik santrallerin yoğun olduğu örneğin Zonguldak ili özelinde, COVID-19 salgınından ciddi biçimde etkilenen yurttaşlarımızın oldukça yüksek sayıda olması, bir tesadüf değildir. Nitekim ülkemizde uygulanan giriş-çıkış kısıtlamalarının kapsadığı illere bakıldığında, büyükşehir olmayan tek il de Zonguldak'tır. Virüsün akciğerlerde yol açabildiği zarar da bilim insanları tarafından genel kabul görmüş bir olgudur.

 

“Bir kez daha değerlendirilmeli”

 

Zonguldak örneğinden hareketle, özellikle seçim çevrem Bartın ve Batı Karadeniz başı çekmek üzere ülkemizin dört bir tarafındaki gerek mevcut, gerekse de yapılmasına yönelik çalışmalar, girişimler bulunan termik santrallerin durumunun, COVID-19 salgını döneminde bir kez daha değerlendirilmesi gerektiği görüşündeyiz.

 

 

Amasra’daki hukuk mücadelesini anımsattı

 

Seçim çevrem Bartın'ın Amasra ilçesi yönünden ise Çevresel Etki Değerlenmesi'ne (ÇED) dair ilk başvurusu, 2009 yılının Kasım ayında özel bir şirket tarafından gerçekleştirilen ve o günden bugüne dek hukuk mücadelesinin halkın da yoğun desteğiyle devam ettirildiği bir termik santral projesi mevcuttur. Gelinen noktada, Danıştay 14. Dairesi'nin ‘kesin nitelikteki’ ve projeyi hukuka uygun bulmayan, kümülatif etkilerinin tartışılmadığına hükmettiği kararının akabinde, ilgili şirket tarafından ufak değişikliklerle bir başvuru daha gerçekleştirilmiştir.

 

Cevap bekleyen sorular

 

Bu bağlamda; Hekimler ve bilim insanları tarafından kirli havanın, Corona Virüsü'nün insan bedenindeki zararları bir hayli artırdığının ortaya konduğunu dikkate aldığımızda, Bakanlığınızca mevcut ve başvuru sürecindeki termik santrallerle alakalı nasıl bir yol izlenecektir?

Hukuki yönden ve doğada yol açacağı tahribatlar bakımından haklı olunan hususlar bir yana, Amasra ilçemizde kurulması planlanan termik santral yönünden, bahsedilen son gelişmeler de değerlendirildiğinde, nasıl bir süreç öngörülmektedir?

Öte yandan, Türkiye'de mevcut tüm termik santraller bakımından, bu yılın başında yürürlüğe giren ‘filtrasyon’ sistemine dair denetlemelerde nasıl bir tablo / sonuç ortaya çıkmıştır? Yasal gereklilikleri uzun süredir yerine getirmeyen ve halen bu eksiklikleri tamamlayamamış olan termik santraller hangileridir?

 

“Termiksiz yaşam istiyoruz”

 

Termik santraller ve bu santrallerin çevre ile insan sağlığı açısından yarattığı tehlikelerle, esasında, yıllardır mücadele ediyoruz. Son aylarda başlayan ve halen etkisini hissettiğimiz Coronavirüs salgını ise savunduğumuz değerlerin, termik santrallerin yıkıcı tesirlerine dair ortaya koyduğumuz olguların ne kadar doğru olduğunu, acı bir biçimde, bir kez daha kanıtladı. Biz, Bartın'da ve tüm Türkiye'de, uzun yıllardır ‘Termiksiz Yaşam’ istiyoruz. Son haftalarda, Zonguldak'ta ve Çanakkale'de termik santrallerle ilgili birtakım olumlu ama aslında yetersiz adımların atılmasını, başvurularla alakalı ret kararları verilmesini de elbette yakından takip ediyoruz.

 

“Avrupa’da kömürlü santraller kapatılıyor”

 

Her bir yerleşim biriminde tek tek, uzun ve yorucu mücadeleler yerine kalıcı bir çözüm için yapılması gereken ise pek çok Avrupa ülkesinin planlamaya başladığı gibi bir süreç dâhilinde, termik santralleri kapatmaktır. Sadece son günleri baz aldığımızda bile, diğer ülkelerdeki gidişatla alakalı önemli örnekler verilebilir. Bunlardan ilki, İngiltere'de, kömürlü termik santralleri kapatma yönündeki kararlı iradeyle ilgili. Söz gelimi, 2012 senesinde, enerjisinin yaklaşık yüzde 42'sini kömürlü termik santraller üzerinden sağlayan İngiltere, COVID-19'un olumsuz etkilerini derinden hissettiği bu günlerde, bahse konu oranı tamamen sıfırladı. Bu dönem, aynı zamanda İngiltere'nin tarihi açısından, kömürlü termik santrallerin kullanılmaması anlamında, önemli bir rekor da temsil ediyor. Öte yandan, bir diğer Avrupa ülkesi İsveç ise geçtiğimiz hafta içerisinde, kömür santrallerini tamamıyla kapatan üçüncü Avrupa ülkesi oldu ve bu yöndeki ‘çevreci’ gidişata, doğru bir hamleyle katılmış oldu. Vurgulamak istediğimiz husus net: Tüm dünya, kömürlü termik santrallerini kapatmaya doğru yol alırken ülke olarak biz neden yenilerini inşa etmeye çalışıyoruz? Bu yöndeki girişimlere hangi mantıklı gerekçelerle izin veriliyor?

 

“Mücadelemizden taviz vermeyeceğiz”

 

Tabii ki, Amasra'da ve ülkemizin başka hiçbir yerinde yeni termik santral kurulmasına izin verilmemelidir. Umarım, hepimize zor günler yaşatan ve halen devam eden bu salgın süreci, termik santrallerin zararları konusundaki açık gerçeği görebilmemize yardımcı olur. Her şartta, biz mücadelemizden en ufak bir taviz vermeyeceğiz.”

ETİKETLER : Bartın Amasra Zonguldak TBMM soru önergesi Covid-19 termik santral
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi