Özkan, 65 yaş ve üstü esnaf için serbesti istedi

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını dolayısıyla yaklaşık 2 aydır işyerleri kapalı olan 65 yaş ve üstü esnafların mağduriyetini dile getirirken, bu durumda olanların hayatlarını idame ettirebilmeleri için en azından belli saat dilimlerinde işyerlerini açmalarına izin verilmesini istedi.
Bu haber 2020-05-04 19:06:07 eklenmiş ve 290 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Özkan, Covid-19 salgını dolayısıyla evine ekmek götüremez olan 65 yaş ve üstü esnafın sözcülüğünü yapan bir açıklamaya imza attı. Tedbirler çerçevesinde bu yaş grubundaki vatandaşlarımızın sokağa çıkmalarının yasaklandığını ve bu sürecin 2 aya yakın zamandır sürdüğünü anımsatan Özkan, yetkililerden çözüm beklendiğini dile getirdi. “Günlerdir evlerine kapanan esnaf ve sanatkarlarımızdan 65 yaş ve üzerinde olanların işyerlerini açabilmesi, alacaklarını tahsil etmesi ve borçlarını ödeyebilmesini sağlar” diyen Özkan, bu kapsamdaki esnafın 08.00-16.00 saatleri arasında işyerlerini açmalarına imkân verilmesinin normalleşme sürecinde onlara moral olacağı gibi ekonomimize de bir canlılık getireceğini savundu. Özkan sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Esnafımız kurallara uyar”

 

“65 yaş ve üstündeki esnafımız dükkanında öncelikle hijyen kurallarına uyar, maskesini takar ve sosyal mesafeyi korur. Çünkü esnaf ve sanatkâr kendi sağlığı kadar her zaman müşterisinin de sağlığını ön planda tutan bir kültürden gelmektedir. Bu zor zamanda günlerdir evlerine kapanarak sokağa çıkma yasağına uyan binlerce 65 yaş üzerindeki esnafımız ekonomik anlamda zor günlerden geçiyor. Bakkal, oto tamircisi, elektrik tamircileri ile marangoz, terzi, mobilyacı gibi birçok esnafımızın belirli müşterileri var. Çoğu esnafımızın işyerleri açık olsa da dükkânlarına yaşlarından dolayı gidemedikleri için sürekli müşterileri geri dönüyor. Bununla birlikte birçok esnafımızın da iş yeri kapalı bulunuyor. Oysa ferdi iş yerleri daha az risk taşıyor ve gerekli hijyen tedbirlerinin alınması ile bu riskin oldukça aza indiriliyor. 65 yaş ve üstündeki esnafımıza ait işyerlerinin açılması ve sokağa çıkmalarına sabah 08.00’den 16.00’ya kadar izin verilmeli. Bu serbestlik normalleşme sürecinin konuşulduğu bu günlerde çok önemli bir adım olacaktır.”

ETİKETLER : Bartın Barış Özkan Covid-19 Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi