Valilik’ten yeni kararlar!

Bartın Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, yeni vaka görülmemesi üzerine 17 Nisan’dan bu yana karantina uygulanan Merkez’e bağlı Uğurlar Köyü’ndeki karantinayı kaldırdı. Meclis, Bartın Merkez’deki kapalı pazaryeri ve diğer semt pazarlarında da sosyal mesafeye uymak kaydıyla müşteri sınırlamasına gidildiğini bildirdi.
Bu haber 2020-05-04 13:04:29 eklenmiş ve 654 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, 4 Mayıs Pazartesi günü, Vali Sinan Güner başkanlığında olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi. Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle toplantıda alınan kararlar, Bartın Valiliği tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

 

Uğurlarda karantina sona erdi

 

Hatırlanacağı üzere; İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, 17 Nisan Cuma günü, 20 no’lu kararı ile İlimiz Merkeze bağlı Uğurlar Köyü’nde Covid-19 pozitif vakalarının görülmesi ve koronavirüs salgınının yayılarak vatandaşlarımızın sağlığını tehdit etmesini engellemek amacıyla karantina başlatmıştı. Meclis’in son toplantısında, yapılan incelemeler ve filyasyon çalışmaları sonucu bu köyümüzde Covid-19 pozitif yeni vakanın görülmediği tespitine vurgu yapılarak karantina tedbirinin 4 Mayıs Pazartesi günü saat 09.00 itibariyle kaldırılması kararlaştırıldı.

 

Pazaryerlerine müşteri sınırlaması

 

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin aldığı bir diğer önemli karar ise il merkezindeki pazaryerlerine ilişkin oldu. Sözkonusu kararda şöyle denildi:
“27 Mart 2020 tarih ve 12 no’lu kararı ile vatandaşlarımızın sebze, meyve, tahıl, bakliyat, temizlik malzemesi gibi temel ihtiyaçlarının karşılandığı semt pazarlarına ilişkin çeşitli tedbirler alınmıştı. Bu tedbirlere ilaveten sosyal mesafeye uyulmak kaydı ile Bartın Merkez kapalı Pazar yerindeki (eski hal) mevcut tezgahların geniş olmasından dolayı tezgah başına en fazla iki satış görevlisinin, İlimiz genelindeki diğer semt pazarlarında ise tezgah başına en fazla bir satış görevlisinin hizmet sunmasına, Bartın Merkez kapalı pazar yeri de dahil olmak üzere tüm pazar yerlerinde tezgah başına en fazla iki müşteriye hizmet verilmesine karar verildi.

 

Kararlara uymayan cezalandırılacak

 

Usulüne göre alınan, ilan ve tebliğ edilen bu kararların uygulanmasında ihmal ve kusuru görülenlerin eylemleri başka bir suç oluşturmuyorsa Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince cezalandırılacağına da vurgu yapılan Bartın Valiliği açıklamasında alınan bu kararların İl Sağlık Müdürlüğü tarafından takip edileceği bildirildi.

ETİKETLER : Bartın Bartın İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi karantina Covid-19 Uğurlar Köyü Sinan Güner pazaryeri
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi