Tepe: “Siyaset, ‘ben’ değil ‘insan’ odaklı olmalı”

AK Parti Bartın Tanıtım ve Medya’dan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Ayhan Tepe, “siyaset nedir ve nasıl yapılmalıdır?” sorusunun toplum tarafından etraflıca sorgulanması gerektiğini belirtirken, “Siyaset ben merkezli değil, biz merkezli ve insan odaklı yapılmalıdır. Buda yetmez, dürüstlük gibi ilkelerden taviz vermeden, kendisine yapılmasını istemediği şeyleri başkasına da reva görmeden ve herkesin hukukuna saygı duyularak yapılmalıdır” dedi.
Bu haber 2020-05-03 15:01:29 eklenmiş ve 319 kez görüntülenmiştir.

 

Ayhan Tepe, sosyal paylaşım platformu Facebook’taki sayfasında “Siyaset nedir ve nasıl yapılmalıdır?” sorusuna yanıt aranan ve kendince yol gösteren “Ben Merkezli Siyaset” başlıklı bir metin paylaştı. Bir takım tespit ve uyarıların yer aldığı metni olduğu gibi paylaşıyoruz:

“Siyaset nedir ve nasıl yapılmalıdır? Birey olduğunu düşünen herkes bu soruları kendine sormalı ve cevaplarını da aramalıdır. Bu soruları sormak ve sorgulamak için illa aktif siyasetin için de yer almak gerekmez.

Zaten her zaman, her yerde siyasetin içinde değil miyiz? Lafa gelince; ‘-Ben siyasetten anlamam’ deriz ama siyasileri de siyaseti de eleştirmekten geri kalmayız. Politika üretmek, uygulatmaya çalışmak veya üretilen politikaları ve uygulamaları eleştirmek siyasetin ana gerçeği ve temeli değil midir?

O zaman demek ki farkında olmasak ta hepimiz öyle veya böyle bir şekilde bu siyasetin içinde ve hatta merkezindeyiz.

Siyasetle ilgili birçok tanımlama yapılmaktadır. Bu tanımlamalardan en dikkat çekeni ise, toplum nezdinde ki algı olan ikna ve kandırmadır. Onun için genelde siyasetçiler ‘yalancı’ ve ‘itibarsız’ görünürler. Peki, bu algı doğru mudur? Doğruluğunu da yanlışlığını da ispatlayacak birçok örnek olduğuna göre, pek tabiî ki kısmen doğru, kısmen de yanlıştır.

Kendim de aktif siyasetin içinde değilken (herkes gibi) araştırarak değil, yaratılan algıların etkisinde kalarak değerlendirme yapardım. Bir zaman sonra bunun yanlış bir yöntem olduğunu anlayınca araştırmaya veya öğrenmeye gayret göstermeye çalıştım. Öğrenemediğim veya doğruluğundan emin olamadığım konular karşıma çıkınca da; Sessizliği tercih ederek, kendimi yalan algıların esiri olmaktan veya yanlışların ortağı olmaktan korumaya çalıştım. Aktif siyasetin içinde değilken algıların esiri olmak çokta önemli değildir. Netice itibariyle kendini kandırmaktan öteye gitmeyecektir. Ama aktif siyasetin içinde olunca işte o zaman söyleyeceklerin veya savunacakların sadece seni değil, mensubu bulunduğun partiyi de bağlayacağından sorumlu tutulmanı sebep olacaktır.

Siyasi yazılar, genelde aktif siyasetçiler ve onların uygulamaları üzerine kurulu yazılardır. Çünkü ortada iyi veya kötü bir malzeme vardır. Alan açıktır ve hatta derya gibidir. Ama aktif konumda olmayan veya bir şekilde aktif siyasetin dışında kalanların neden siyasetin dışında kaldıkları veya bırakıldıkları pek sorgulanmaz. Bıraktıklarında veya bırakıldıklarında onlar için, Basın; ‘… PARTİDE ŞOK HABER’ der. İçeriğinden aktif siyaset veya siyasetçiler için malzemeyi alır, pasif duruma düşen siyasetçilerin malzemesini de arşivinde saklamayı yeğler. Basın için önemli olan elindeki malzemeyi yerinde ve zamanında kullanmaktır. Yersiz ve zamansız kullanılan her malzeme onlar için ziyan olmuş bir haber ve çabadır.

Peki, siyaset nedir ve nasıl yapılmalıdır? Toplum olarak bunu etraflıca sorgulamamız gerekir.

İster kabul edin, ister etmeyin. Doğru veya yanlış vereceğiniz her karar; Hem sizin, hem de ülkenin geleceğini şekillendirecektir. Bu şekillenme bir şekilde sizi de etkileyecek, olumlu veya olumsuz etkilenmenize sebep olacaktır. Peki, bu şekillenme ülke geleceği için iyi olup ta şahsi geleceğiniz için kötü olamaz mı? Kısa vadede veya yazımın konu başlığı açısından baktığımızda pek tabiî ki mümkündür. İşte bana göre en önemli konu ve dönüm noktası olan yerde burasıdır. Ben merkezli siyaset veya küçük hesap adamı olmak... Ben varsam iyi, yoksam kötü. Veya ben olmadığım için herkes ve her konu tu kaka…

Siyaset ben merkezli değil, biz merkezli ve insan odaklı yapılmalıdır.

Buda yetmez, dürüstlük gibi ilkelerden taviz vermeden, kendisine yapılmasını istemediği şeyleri başkasına da reva görmeden ve herkesin hukukuna saygı duyularak yapılmalıdır.”

ETİKETLER : Bartın Ayhan Tepe AK Parti
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi