Bankoğlu: “Basın özgürlüğünde 157. sıradayız”

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, Türkiye’nin basın özgürlüğü ile ilgili sıralamada 180 ülke arasında 157. Sırada olduğunu belirtirken, “Ancak bu kadar özgürüz” dedi.
Bu haber 2020-05-03 14:54:19 eklenmiş ve 280 kez görüntülenmiştir.

 

Milletvekili Bankoğlu, "3 Mayıs Dünya Basın Özgünlüğü Günü" dolayısıyla bir açıklama yaparak ülkemizin basın özgürlüğü ile ilgili görüntüsünün fotoğrafını çekmeye çalıştı. Türkiye’nin, basın özgürlüğü alanında, Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre 180 ülke içinde 157. sıraya kadar gerilediğine dikkat çekerken, “Sadece hapisteki gazeteci sayısına bakıldığı zaman bile birinciliği başka hiçbir ülkeye bırakmayan AKP yönetimi, her konuda olduğu gibi bu alanda da kötü namımızı her geçen gün katmerlendirmeye devam ediyor” dedi.

Bir ülkenin, hukukun üstünlüğüne duyduğu saygıyı ölçmek için Dünya Bankası Grubu'nun kullandığı araçlardan sadece birisinin ‘basın özgürlüğü’ olduğunu ifade eden Bankoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gerçekleri gazeteciler hapiste”

 

“AKP ve MHP, istediği kadar Saray rejimine boyun eğsin, ‘bizim iç işlerimiz’ gibi boş söylemlerde bulunsun ama ‘hukukun üstünlüğü’, dünyada her alanda karşımıza çıkmaktadır. Bağımsız yargının olmadığı bir ortamda, gerçeklerin sesini kesmek kadar kolay bir yol yoktur. Ama ülkemizde, gazetecilik faaliyetlerinden ötürü hapsedilmiş her gazeteci, Türkiye’nin ekonomik gücünü, itibarını, uluslararası siyasetteki güvenilirliğini yerle bir etmektedir. Yani, bir diğer deyişle, her tutsak gazeteci, Türkiye’deki her bir yurttaşın geleceğini karartan lekedir. AKP’nin  göreve geldiği 2002 yılında Türkiye, basın özgürlüğü sıralamasında 99. sıradaydı. AKP’nin gerçeklerin saklanması konusunda ustaca organize ettiği Saray medyası sayesinde, gerçekler saptırılmakla kalmadı; aynı zamanda gerçekleri yazan veya kendi düşüncesini özgürce ifade edebileceğini zanneden gazeteciler de hapse atıldı.

 

“Adil yargılanma hakkında sıkıntı var”

 

Ülkemizdeki gazetecilerin maruz kaldığı tek sıkıntı, mahkum konumuna getirilmek de değil aslında. Bir de, uzun süre tutuklu bırakılarak daha hakkında herhangi bir ceza hükmü dahi verilmeden ve ‘masumiyet karinesi’ ayaklar altına alınarak cezalarını önden çeken gazeteciler var. Daha da ötesi, haklarındaki suçlama iddiasının nelerden ibaret olduğunu dahi uzunca bir süre bilemeden, yani haklarında ‘iddianame’ dahi düzenlenmemiş ama ‘tutuklu’ sıfatı altında hapiste olan gazeteciler de mevcut. Aslına bakılırsa, özel önem atfederek işaret ettiğim bu sorun, temelde, tüm yurttaşlarımız bakımından geçerli olabiliyor, ne yazık ki. Gazeteci olsun ya da olmasın, ‘adil yargılanma’ hakkından herkesin faydalanabilmesi konusunda, ülke olarak çok ciddi sıkıntılarla karşılaşabiliyoruz.

 

“AKP’nin işine geliyor”

 

Unutulmaması gereken temel nokta şudur: ‘Gülen Cemaati’ ile canciğer olan bir hükümetin, bugün başta Partimiz CHP olmak üzere, muhalif konumdaki herkese ‘FETÖ’cü çamuru atmaya çalışması da çok manidardır. FETÖ mensubu hâkim ve savcıların kumpasıyla yargılanmış olan gazetecilerin, hapiste olmasını kabullenmiş ve bu adaletsiz durumun işine geldiği bir AKP yönetimi ile karşı karşıyayız. Yani, bahse konu gazetecilerin adil yargılanmadığını bildikleri hâlde bu durum, AKP'nin işine gelmektedir.

 

“Yatırımcılar koyarak kaçıyor”

 

Sadece bahsettiğim husus bile bakış açılarını anlatmaya yetiyor. Sağduyulu yurttaşlarımız, bu çirkin oyunu ve karalamayı görmektedir. Ama daha kötüsü ekonomik krizde, borç batağında ve ‘Corona’ kıskacında üretimi kalmamış ülkemiz, uluslararası düzeyde de itibarını kaybetmeye ve yatırımcıların koşarak kaçtığı bir ülke olmaya devam etmektedir.

 

“Gerçekler er ya da geç ortaya çıkar”

 

İhalelerden kaçak inşaatlara, ülkemizin çıkarlarına aykırı politikalardan AKP'nin örtbas etmeye çalıştığı her şeyi anlatmaya kadar büyük bir çabayla çalışan gazeteciler hapiste. Gazeteler ekonomik baskı ve yaptırımlarla saf dışı bırakıldı. Ülkemizde, şu anda, 85 gazeteci hapistedir. Görüşlerine katılalım ya da katılmayalım; kimsenin unutmaması gereken yegâne şey şudur: Gerçeklerin er ya da geç ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır.” 

ETİKETLER : Bartın CHP Aysu Bankoğlu basın özgürlüğü günü AK Parti
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi