Bankoğlu, şoför esnafının sesi oldu

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu: "Ekonomik açıdan zor geçen bu günlerde, şoför ve otomobilcilerimizin de sorunlarını dile getirmek bizim görevimiz. Parça parça getirilen yetersiz destek paketlerinin yaraya merhem olmuyor. Beklentimiz, öteleme değil; kalıcı destek ve yardım” dedi.
Bu haber 2020-05-02 16:51:47 eklenmiş ve 314 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Milletvekili Bankoğlu, hep birlikte tecrübe ettiğimiz zorlu Korona salgını sürecinde, ekonomik anlamda zorluklar yaşayan bir diğer kesim olan şoförler, minibüsçüler ve taksici esnafının problemlerine değindi, yapılması gerekenler hakkında tespit ve düşüncelerini dile getirdi.

 

“Yetersiz destek paketleri yaraya merhem olmuyor”

 

Bu dönemde yalnızca toplumun bir bölümünün değil, hemen hemen tüm kesimlerin ekonomik anlamda büyük güçlükler yaşamaya başladığını ve parça parça getirilen yetersiz destek paketlerinin yaraya merhem olamadığını ifade ederken şunları söyledi:

"Şehrimiz Bartın başta olmak üzere, yurdun her kesiminde Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu'na bağlı esnaf odalarımızın ve üyelerinin, ‘gerçek’ çözüm bekleyen ciddi sıkıntıları mevcuttur. Sorunlar pek çok olsa da bazılarına değinmek isterim. Söz gelimi, BAĞ-KUR ödemelerinin ertelendiğini biliyoruz. Tek başına olumlu bir hamle gibi görünse de bu durumun geçici olduğunu, pansuman mahiyeti taşıdığını lütfen unutmayalım. Karşılanması, ödenmesi gereken yükümlülük, yalnızca ötelendi; bir başka deyişle ilgili tutarlara takla attırıldı. Dolayısıyla salgın sona erip normalleşme sürecine geçilmeye başladığında, şoför ve otomobilci esnafımızı daha büyük, katlanan bir ödeme yükü bekliyor olacak. Böylesi yetersiz bir uygulamaya yönelik eleştirilerimizi ifade etmek zorundayız.

 

“Motorinde kalıcı indirim şart”

 

Bartın'da şoför ve otomobilci esnafının bir diğer haklı beklentisi de özellikle motorinde kalıcı indirim sağlanması. Gerek çiftçilerin, gerekse de diğer bir yandan nakliye taşımacılığı yapan yurttaşlarımızın, motorin indirimi konusuna önem veriyor. Mevcut şartlar dairesinde, koşullar çok zorlaştı. Hatta öyle ki, şoför esnafı için çalışmamak dahi muhtelif maliyetler sebebiyle daha kârlı duruma gelebiliyor. Global ekonomik koşulları da değerlendirdiğimizde, benzin ve motorine indirimler geldiğini biliyoruz. Hatta küresel bazda, petrol fiyatları inanılmaz biçimde düşüş gösterdi. Şoför esnafımız açısından önemli olan ise bu kadar büyük düzeyde yaşanan indirimlerin, ülkemizde de daha çok ve ‘kalıcı’ indirim sağlaması. Söz konusu talebe ek olarak ticari akaryakıt desteği sağlanması da bu anlamda değerlendirilebilecek bir diğer seçenek. Hepimizin dikkatle riayet etmesi gereken sosyal mesafe kuralları gereğince yolcu sayısında yaşanan, beklenti dâhilindeki büyük azalma da hesaba katıldığında, önerilen çözümlerin değeri daha iyi anlaşılacaktır.

 

“‘Evde kal’ çağrıları taksit ve kredi ödemelerini durdurmuyor”

 

Taksiciler de dâhil olmak üzere şoförler ve otomobilci esnafının, dolmuşçunun maddi destek talebi sözkonusu. Uzun zamandır yaptığım açıklamalarda gerçek destek ile erteleme yahut yapılandırma arasındaki farkı açıklamaya çalıştım. Bartın'da şu aşamada, okulların da kapalı olup uzaktan eğitimin sürdürülmesi nedeniyle işini yapamayan 700 civarında servis şoförümüz bulunmakta. Sağlık açısından esasen haklı olarak yapılan ‘Evde Kal’ çağrıları, hayatın gerçeklerini durdurmuyor ve hayat devam ederken taksit, kredi vb. gibi çeşitli ödeme yükümlülükleri de devam ediyor. Dolayısıyla evde kalan her kesimden esnafımızın mağduriyetlerine de bir biçimde, yeterli ve tutarlı çözümler geliştirmek gerekiyor.

Koronavirüs günlerinde dayanışma çok önemli. Yaşanan tüm olumsuzluklara karşın öncelikle Bartın, ardından da tüm ülkemiz için umut dolu günlerin geleceğine inanıyorum.”

ETİKETLER : Bartın CHP Aysu Bankoğlu Covid-19 motorin
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi