İlimizde son 5 gündür pozitif vaka yok!

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisinin başından beri alınan tedbirleri harfiyen uygulayan Bartın, bunun meyvesini almaya başladı. Bartın Valiliği, ilimizde son 5 günde yeni vaka tespit edilmediğini bildirirken, 21 hastanın taburculuk için test sonucunu beklediğini, hastanemizde tedavisi süren 2’si yoğun bakımda olmak üzere sadece 17 hastamız olduğunu bildirdi.
Bu haber 2020-05-01 13:16:51 eklenmiş ve 1456 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Havaların ısınmasından dolayı ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de vatandaşların evde kalmakta güçlük çektiğine üstü kapalı olarak dikkat çekilen Valilik açıklamasında, 65 yaş üstü ve 20 yaş altına sokağa çıkmanın, sahillerde ve akarsu kenarları ile piknik alanlarında bulunmanın yasak olduğu anımsatıldı. Bir kez daha sosyal mesafe uyarısı yapılan açıklamada, “Ramazan ayının sonunda çifte bayram yapabilmek, alınan önlemlere riayet etmekle mümkün olacaktır” denildi.

Ülke genelinde Covid-19 salgını ile mücadelemiz iyi gidiyor gibi görünüyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından her gün akşam saatlerinde açıklanan son 24 saate ilişkin veriler de bunu teyit ediyor. Ancak bu iyileşmenin artarak devam etmesi ve normalleşme sürecine kısa süre içinde, az can kaybıyla ulaşabilmemiz için yapılan uyarılara harfiyen uyulması ve mücadeleden ödün verilmemesi büyük önem taşıyor.

Bunun bilincinde olarak çalışmalarını sürdüren Bartın Valiliği de sık sık vatandaşlara uyarılarda bulunarak kararlara uymanın önemine dikkat çekiyor. Benzer bir uyarıda daha bulunan Bartın Valiliği, Covid-19 pandemisiyle mücadele kapsamında 1/5/2020-4/5/2020 tarihleri arasında 30 Büyükşehir ve Zonguldak İlinde sokağa çıkma yasağı uygulandığının anımsatıldığı şu açıklamayı yaptı:

 

Temel kurallar bir kez daha hatırlatıldı

 

Bartın İli bu İller arasında olmamakla birlikte İlimizde; 65 yaş ve üstü ile 20 yaş altı vatandaşlarımızın sokağa çıkması yasaktır. Acil ihtiyaçları dışında insanların cadde ve sokaklarda gezinmesi, yürümesi ve bir araya gelmesi Valiliğin 1 numaralı emri gereği yasaktır. Pazarlarda, market ve bakkallarda alanın yarısı kadar maskeli olmak şartıyla müşteri kabul edilmektedir. Kamu kurumlarında, toplu taşıma araçlarında maskesiz bulunmak yasaktır. Sahillerde, akarsu kenarlarında piknik alanlarında bulunmak, gezinmek yasaktır. Gerekli olan her yerde sosyal mesafeyi korumak zorunludur. Seyahat izni almadan başka şehirlere gitmek yasaktır. Alınan bütün bu tedbirler hepimizin sağlığı içindir.

 

Umut veren tablo

 

Bartın İlinde çok şükür son 5 gündür pozitif vaka görülmemiştir. 73 hastamız taburcu edilerek evlerine gönderilmiş, 21 hastamız taburcu edilmek üzere son test sonuçlarını beklemektedir. Halen hastanede tedavisi devam eden 17 pozitif hastamız (2’si yoğun bakımda) bulunmaktadır.

Ramazan ayının sonunda çifte bayram yapabilmek, alınan önlemlere riayet etmekle mümkün olacaktır. Hep birlikte başaracağız. Evde kal Bartın.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Valiliği Covid-19
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›