“Emekçilerin ezilmesine seyirci kalamayız”

CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, "1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü"nde, “Emekçilerin, her gün biraz daha ezildiği bir zihniyete seyirci olamayız” dedi.
Bu haber 2020-05-01 04:29:42 eklenmiş ve 197 kez görüntülenmiştir.

 

Milletvekili Bankoğlu, "1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün", yani İşçi Bayramı'nın tüm dünyayı etkisi altına almış olan "Corona Virüs" salgını sebebiyle uygulanan kısıtlamaların gölgesinde kalmaması gerektiğini söyledi. Yaptığı açıklamada, ülkemizde işçilerin adeta belinin kırıldığını belirten Bankoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, asgari fitre miktarını 27 lira olarak açıkladığını hatırlatırken, bu hesaba göre 4 kişilik bir ailenin asgari beslenme giderinin 3 bin 240 lira olduğunu ifade etti. Bankoğlu, açıklamasında şu görüşleri dile getirdi:

“Yurttaşların, Corona salgını sürecinde, yeterli ekonomik tedbirler uygulanmayan bu ortamda hâlâ bir geliri varsa, asgari ücret ise 2 bin 324 lira. Devlet, gücünü ambulans uçak göndererek değil yurttaşlarına hiç değilse “asgari” yaşam şartlarını sağlayarak göstermelidir. Yıllardır AKP’nin üretimden uzak ekonomik anlayışıyla yürütmeye çalıştığı gemi, uzun zamandır su almaktaydı. Türkiye’nin yaşadığı bu ekonomik kriz üzerine gelen son Corona dalgasıyla, beli zaten bükülmüş olan işçi ve emekçilerin artık pek bir çıkış yolu kalmamıştır.

 

“SGK’nın bütçe açığı 40 milyardan fazla”

 

Ülkemizde, 14 milyona yaklaşan sayıda kayıtlı işçi olmasına rağmen bunların yalnızca yüzde 13’ü gibi bir bölümünün sendikalı. 2018 yılının Mayıs ayında ülkemizde sigortalı işçi sayısı 16 milyon 369 bin 073 iken 2019 Aralık ayında 16 milyon 10 bine geriledi. Bu rakamlar, sigortalı çalışabilenler için. Bir de, gün geçtikçe sayısı artan sigortasız emekçiler bulunuyor. 2018 yılının Ağustos ayında 30 milyon kişinin çalışma fırsatı bulduğu ülkemizde Corona’dan önce, yani 2019 yılı sonunda, 1 milyon 660 bin kişi işsiz kalmıştı. Varın Corona’dan sonrasını siz düşünün. SGK’yı kurtardık diye her fırsatta konuşanlara SGK’nın 40 milyardan fazla bütçe açığı olduğunu hatırlatmak isterim. Ancak şu gerçek de bilinmelidir ki, biz, SGK'nın ne kadar açık verdiğiyle değil, esas olarak yurttaşlarımızın yeterli ve yaygın bir sağlık hizmeti alabilmesiyle ilgileniyoruz.

 

“İşsizlik Sigortası Fonu çarçur edildi”

 

İşçinin ve emekçinin sigortalı olmasının gerçek anlamda bir fayda yaratması için ülkemiz, böylesi durumlarda destek sağlayacak ayrı ve yeterli bir sisteme sahip değil. İşsizlik Sigortası Fonu, AKP hükümeti tarafından çarçur edildi. İşsizlik Sigortası Fonu kapsamın 683 milyonunu işsiz kalanlara, 1,6 milyar lirasını ise işverene reva gören anlayış da ancak AKP aklıyla olur. Yarısı, işçilerin alın terinden oluşan bu fon da, tıpkı kötü gün parası da diyebileceğimiz Merkez Bankası’nın İhtiyat Akçesi’ndeki 40 milyar lira gibi ağırlıklı olarak hükümetin istediği ayrıcalıklı kişilere akıtılıyor.

 

“AKP siyasetinin sonu geldi”

 

Böyle bir ortamda, Emek ve Dayanışma Günü'nü, İşçi Bayramı'nı kutlamanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Meğer geçen yıl ‘ekonomik kriz yok’ denerek Merkez Bankası’nın İhtiyat Akçesi’ne göz dikilen günler Türkiye’nin iyi günleriymiş. O paralar nerelere, nasıl, ne için gitti bilinmiyor. Ama bugün söz konusu tutar elimizde olsaydı, İşsizlik Sigortası Fonu gerçekten işçilere kullanılsaydı, yaşadığımız Corona günlerinde bir nebze olsa da kutlanacak bir bayram olurdu. O paralar, milyonlarca mağdur işçi ve emekçiye dağıtılıyor, devlet devletliğini gösteriyor olurdu. Şov yaparak, kara çalarak, muhalefet ne derse desin gözünü kulağını kapatarak yapılan AKP siyasetinin sonu gelmiştir.

 

“Emekçiler için bıçak kemiğe dayandı”

 

İnsanın olduğu yerde umut bitmeyecek, emeğin olduğu yerde umutlar hep filizlenecek. Partimiz politikası içinde yer alan, 21. yüzyıla yakışır, insan haklarına ve çağdaş çalışma koşullarına yaklaşan bir Türkiye için mücadele ediyoruz. Cumhuriyet tarihinin en yoksul, en yoksun, en borçlu ve mağdur yıllarını geçiren, geçirirken sabırla bekleyen tüm işçi ve emekçiler için bir de Corona Virüs ile bıçağın kemiğe dayandığı zamandayız.

 

“Çağdaş bir Türkiye vaadinde bulunuyoruz”

 

Hukukun üstünlüğünü, her yurttaşın eşit olması ilkesini benimseyen CHP olarak; şeffaflık prensibi çerçevesinde İşsizlik Sigortası Fonu'nun amacına uygun kullanımı, sendikal haklar, kayıt dışı işçi çalıştırma ile mücadele, kıdem tazminatının korunması, iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı dünya standartlarında önlemler, işçi güvenliği ve iş yeri denetimleri gibi konularda hakların sahiplerine teslim edildiği çağdaş bir Türkiye vaadinde bulunuyoruz.

Birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün, İşçi Bayramı'nın; özgürce kutlanacağı, hukukun çiğnenmediği, alın terinin karşılığını bulacağı günler için çalışmaya söz veriyoruz.”

ETİKETLER : Bartın CHP 1 Mayıs Aysu Bankoğlu İşçi Bayramı
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi