Ticaret Bakanlığı küçük esnafı sevindirdi

Bartın Bakkalar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, Ticaret Bakanlığı’nın, küçük esnafın haksız rekabet karşısındaki çaresizliğine bir nebze de olsa çare olacak bir uygulamaya adım attığını söyledi.
Bu haber 2018-10-06 11:00:20 eklenmiş ve 174 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Perakende Ticaret Yönetmeliği’nde değişiklik yapan Bakanlığın, bu sayede, fiyatı tarife ile belirlenen ürünlerde esnafı haksız rekabete karşı korunmuş olacağını belirten Özkan, “Zincir marketlerin çok ucuz mal tedariki önlenip, yüksek kar marjları azaltılacak. Değişiklik esnaf adına olumlu ve sevindirici” dedi.

Özkan, konuya ilişkin açıklamasında, Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan değişikliğin, üreticilerin, esnaf ve sanatkârların adil bir rekabet ortamında faaliyette bulunabilmeleri ve varlıklarını sürdürebilmeleri amacıyla oldukça yerinde bir karar. Olduğunu savundu. Ticaret Bakanlığı Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği’nin esnaf ve sanatkârlar açısından önemine değinen Özkan, açıklamasında şu görüşleri dile getirdi:

“Bu değişiklikle birlikte, meslek odalarınca fiyatları tarifeye bağlanan malları satışa sunan büyük ve zincir mağazalar, bayiler ve özel yetkili işletmeler tarafından üretici ve tedarikçiye birim miktar başına yapılacak ödemenin, tarifedeki azami fiyatın yüzde 85’inden az olmaması hükme bağlanmış oldu.

 

Küçük esnaf korunuyor

 

Değişiklikle, büyük mağaza ve zincir mağazalarla bayiler ve özel yetkili işletmelerin piyasadaki hakîm pozisyonunu, üretici ve tedarikçi niteliğindeki küçük ticari işletmelerle esnaf işletmelerinin aleyhine kullanmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

 

Adil rekabet ortamı oluşacak

 

Bu hedef doğrultusunda da, esnaf ve sanatkârlarımızın özellikle zincir mağazalar karşısındaki mağduriyetlerinin azalacağına ve daha adil bir rekabet ortamı oluşacak Yönetmelik değişikliği sayesinde fiyatı tarife ile belirlenen ürünlerde, esnafımız haksız rekabete karşı korunmuş olacak.

 

Sıkı denetim şart!

 

Bu karar sayesinde esnaf ve sanatkârlarımızın ürettiği ürünler piyasa değerinin altında satılamayacak. Tabi burada sıkı bir denetim mekanizması da oldukça önemli. Böylece, esnaf ve sanatkârlarımız serbest piyasa koşullarında haksızlığa uğramadan ve emeklerinin karşılığını alarak faaliyetlerine devam edecekler.”

ETİKETLER : Bartın Barış Özkan Ticaret Bakanlığı Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım