“Vahşi kapitalizmin tedavisi emekçilerin birliğidir”

Bartın Eğitim-İş İl Temsilcilik Başkanı Fikret Yılmaz, AK Parti iktidarının Covid-19 salgınında dahi emekçiden yana olmadığını savunurken, “Merhem olacak bir paket açıklamayan hükümet, sermaye yanlısı politikalarıyla emekçilerin haklarını daha da budamıştır. Salgını bile işverenler açısından fırsata çeviren iktidar, ‘ücretsiz izin’ dayatmasıyla işçileri bin 168 TL ile yaşamaya mahkum etmek istemektedir. Vahşi kapitalizmin tedavisi emekçilerin birliğidir” dedi.
Bu haber 2020-05-01 03:59:05 eklenmiş ve 109 kez görüntülenmiştir.

 

Yılmaz, “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajda, 1 Mayıs’ın 1890 yılından bu yana “Uluslararası İşçi Sınıfının Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü” olarak kutlandığını anımsattı. 1 Mayıs’ın bu yıl Covid-19 salgınının dünya çapında yarattığı yıkıcı etkilerle karşılandığına dikkat çeken Yılmaz, mesajında şu ifadelere yer verdi:


“Hükümet salgını bile fırsata çevirdi”

 

“Tarihte ilk kez dünya emekçileri 1 Mayıs’ı kitleler halinde alanlarda kutlayamayacak. Ancak eşit, özgür ve insanca bir yaşam için, hakça bir paylaşım için tek ses, tek yürek olacaklar. Salgın nedeniyle zor zamanlar yaşayan ülkemizde, ekonomik tablo emekçiler için daha da ağırlaşmış gelir dağılımındaki eşitsizlik daha da derinleşmiştir. Sosyal güvenceden yoksun ve günlük ücretlerle çalışanlara, hizmet sektöründe emek verenlere, 65 yaş üstü olduğu halde evini geçindirmek için çalışmak zorunda olanlara, küçük esnafa, işsize merhem olacak bir paket açıklamayan hükümet, sermaye yanlısı politikalarıyla emekçilerin haklarını daha da budamıştır. Salgını bile işverenler açısından fırsata çeviren iktidar, ‘ücretsiz izin’ dayatmasıyla işçileri bin 168 TL ile yaşamaya mahkum etmek istemektedir.

Yüz binlerce emekçi, hayatını devam ettirebilmek adına salgın tehlikesine rağmen sağlıksız koşullarda çalışmaya mecbur bırakılmıştır. Milyonlarca insan işsiz ve yoksul kalma riskiyle karşı karşıyayken, doğalgaz, elektrik, su gibi KDV’li yüksek faturalar halkın sırtına bindirilmeye, bankalar tüketici kredilerinden ve kredi kartlarından faiz almaya devam etmektedir.

 

İktidara sosyal devlet tavsiyeleri

 

Bugün gelinen noktada; siyasi iktidar, sosyal devlet ilkesinin gereklerini bir an önce yerine getirmelidir. Halkın sağlığını, işini korumak için tüm kaynaklar adil ve doğru bir şekilde kullanılmalıdır. Herkesin güvenle, tüm ihtiyaçları karşılanarak evlerinde kalabilmeleri için gerekli tüm şartlar sağlanmalıdır. Zorunlu ve acil işler dışındaki tüm işler durdurulmalıdır. Kredi borçları faiz işletilmeden ertelenmeli, elektrik, su, doğalgaz faturaları devlet tarafından karşılanmalıdır. Salgın süresince işten çıkarmalar yasaklanmalı, tüm çalışanlara ücretli izin verilmeli, küçük esnaf ve çiftçi desteklenmelidir.

 

“Yaşasın 1 Mayıs”

 

Eşit, özgür ve insanca bir yaşam için hakça bir paylaşım düzeni kurulmalıdır. Emeğin sömürülmesi düzenine, emekçilerin ‘birlik, mücadele ve dayanışma’ ruhuyla karşı koyulacağına inanıyoruz. Bütün emekçiler temel hakları ve ekonomik talepleri için birleştiğinde, daha adil ve özgür bir dünyanın kurulacağını, emeğimizi sömürenlerin ise ‘bir daha geri dönmemek üzere yıkılıp gideceklerini’ ve ‘bu güzelim memlekette hürriyetin en şanlı elbisesiyle elini kolunu sallaya sallaya dolaşacağını’ biliyoruz. Yaşasın, Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü, yaşasın 1 Mayıs!”

 

ETİKETLER : Bartın 1 Mayıs İşçi Bayramı Eğitim-İş Sendikası Emek ve Dayanışma Günü Fikret Yılmaz
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi