Denizbank’tan TSO üyelerine Nefes aldıracak kredi

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Halil Balık, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Denizbank işbirliğiyle hayata geçirilen Nefes Kredisi sayesinde Oda üyelerinin 100 bin TL’ye kadar kredi kullanma imkanına sahip olacağını söyledi. Kredinin yıllık yüzde 7,5 faizli olacağını belirten Balık, kredi ödemelerinin gelecek yıl başlayacağını ve 12 eşit taksitte geri ödeneceğini söyledi. Balık TSO’ya kayıtlı küçük esnafın da Halkbank’ın kredisinden istifade edebileceğini sözlerine ekledi.
Bu haber 2020-05-01 02:48:16 eklenmiş ve 215 kez görüntülenmiştir.

 

Covid-19 salgınının ekonomi üzerindeki etkilerini azaltmak ve küçük ve orta ölçekli işletmelere destek olmak amacıyla hayata geçirilen Nefes Kredisi hakkında basın toplantısı düzenleyen Bartın TSO Başkanı Balık’a Denizbank Bartın Müdürü Alper Kök de eşlik etti. Dünyanın içinde bulunduğu ekonomik kriz nedeniyle bankaların kredi anlaşmasına pek yanaşmadığını bu kredi anlaşmasını yapan tek banka Deniz Bank olduğunu ifade eden Balık, özetle şunları söyledi:

“Çin’de başlayan koronavirüs salgını tüm dünyaya yayıldı. Şimdiye kadar dünyanın görmediği bir salgın ülkemizi de etkiledi. Bu durum en küçük esnafımızdan en büyük sanayicimize kadar ekonomik olarak hepimizi etkiledi. Bu süreç zarfı içinde biz TOBB olarak tüm bankalarla görüşmeler yaptık. Maalesef dünyanın içinde bulunduğu bu ekonomik kriz nedeniyle bankalar bu kredi anlaşmasına pek yanaşmak istemediler. Sağ olsunlar bizle beraber bu kredi anlaşmasını yapan tek banka Denizbank oldu. Kendilerine bunun için çok teşekkür ediyoruz. Türkiye genelinde sadece tek banka Denizbank üyelerimize kredi verecek.

 

“Üst limit 100 bin TL”

 

Bu kredi nasıl oluşuyor? Biz Türkiye’de ki 365 tane oda ve borsa olarak TOBB’un bünyesinde bir anlaşma yaptık. Paralarımızın belli bir miktarını Denizbank’ta 20 ay boyunca bloke edeceğiz. Yüzde 5 oranında faizle bloke edeceğiz. Bu miktara birazda TOBB destek olacak. Yüzde 7,5 + 0,75 – 0,80 gibi bir masrafla üyelerimize sunacağız. Bu yıllık cirosu 25 milyon TL’nin altında olan işletmelere verilecek. Yılbaşına kadar hiçbir ödeme olmayacak. Yılbaşından sonra bir yılda 12 eşit taksitle ödenecek. Üst limit 100 bin TL olacak. Herkes ihtiyacına göre kullanabilecek.

 

 

“Geç kaldığımızı kabul ediyoruz”        

 

Gereken şeylere bakıldığında cirosu 25 milyon TL’nin altında olan üyelerimiz başvurabiliyorlar. Odamızdan krediye dair faaliyet belgesi alacaklar. Sadece Denizbank şubelerinden alabilecekler. Kendileri 24 saat telefonlarının açık olduğunu ifade ediyorlar. Üyelerimize bu konuda bankada iletişim kurabilecekleri yetkililere ait telefon numaralarını gönderdik. Üyelerimizin bankayla ilgili anlaşamadıkları, uzlaşamadıkları bir durum oluşması halinde bizleri de arayabilirler. Bizlerde kendilerine yardımcı olmaya çalışırız. Bu konuda da hiç sıkıntıları olmasın bizleri diledikleri zaman arayabilirler. Denizbank ailesine tekrar teşekkür ediyoruz. Bu süreçte biraz geç kaldığımızı kabul ediyoruz.

 

Halkbank ile de anlaşıldı

 

Tabi finans ve nakit sıkıntısı oluştu bu durumlardan dolayı. Küçük esnafımızın Halk Bankalarından ve esnaf odalarından aldıkları krediyi neden bizim üyelerimizin alamadığına dair soruları vardı. Halkbank ile de anlaştık ve bugün itibariyle üyelerimize mesaj çektik. Üyelerimiz Halkbank’tan 25 bin TL kredi çekebilecekler. Bu kredide ilk 6 ay ödemesiz ve toplam 36 ay. İlk 6 ayı ödemesiz oluyor. 7’inci ayda 999 TL ödeyip geriye kalan aylarda ise 920 TL olarak ödemeler yapılıyor. 25 bin TL nakit kredisinin yanında 25 bin TL’lik paraf kart verilecek Halkbank’tan. Bununda hayırlı olmasını diliyorum.

 

Üye işyerlerine 70 bin maske

 

Bu arada maske ile ilgili de açıklama yapmak istiyorum. 70 bin maskemiz geldi. Tüm üye iş yerlerimize bu maskelerin dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Oda üyelerimiz çalıştırdığı eleman sayısı kadar maske alabilir. Bu süreç inşallah daha kısa sürede biter. Bizler bu sürecin haziran sonunda son bulacağını düşünüyoruz. Üyelerimizi maskesiz bırakmayacağız.

 

Kısa çalışma ödeneğine 10 bin başvuru

 

Gıda yardımlarıyla ilgili olarak ise 2 bin ailemiz için 100’er TL’lik gıda çekleri hazırlattırdık. Önceliğimiz üye işyerlerimizin işsiz kalan personeli olacak. Üye iş yerlerimizin bizden şöyle de bir talebi var. Kısa çalışma ödeneğinden faydalanan arkadaşlarımız biliyorsunuz 500 TL gibi düşük ücret alıyor. Bu arkadaşlarımıza da yardım etmeyi düşünüyoruz. Ama açıkçası şuanda Bartın’da kısa süre çalışma ödeneği için İŞKUR’a yapılan başvuru sayısı 10 bini geçti. Bu ciddi bir rakam ve bu rakam bizi açıkça söylemek gerekirse endişelendiriyor.

 

“İşten çıkarılan 330 personelle ilgili çalışma yapılıyor”

 

Firmalarla görüşmeye başladık. Şuanda 330 işten çıkarılan personellerle ilgili çalışma yapılıyor. Bunların TC kimlik numaraları bizlere geldi. Üye iş yerlerini arıyoruz. Onlarla ilgili bilgi alıyoruz. Yardımların yerini bulmasını istiyoruz. Biz elimizden geldiğince bu salgın günlerinde halkımıza, üyelerimize destek olmaya çalışacağız.

 

“Üyelerimizin yanındayız”

 

Krediyle ilgili de üyelerimizin ilk önce bankayla görüşmesi, bankanın kendilerine vereceği cevaba göre gelip bizlerden faaliyet durum belgesini alması daha iyi olacaktır. Geçen yılın ağustos ayından beri ekonomide zaten bir dalgalanma vardı ve ekonomik olarak sıkıntılar yaşıyorduk. İşin aslı bu salgında yaşanan ekonomik sıkıntılara tuz biber ekti. Üyelerimizin ve esnafımızın durumu belli. Üyelerimizin yanındayız ve boşu boşuna da bu durumda ceplerinden para çıkmasını istemiyoruz.”

 

Kök: “Yağmurda şemsiye açan olmaktan gururluyuz”

 

Kobileri ülke ekonomisine sağladığı katma değerin bilincinde olduklarını ve banka olarak proje içerisinde yer almaktan mutlu olduklarını kaydeden Denizbank Bartın Müdürü Alper Kök ise “Biz yağmurlu zamanda şemsiye kapatan değil şemsiyesini daha da açan bir banka olmaktan gurur duyuyoruz. Tekrardan hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz” dedi.

ETİKETLER : Bartın Bartın TSO Denizbank Halkbank nefes kredisi Halil Balık
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi