Bankoğlu’ndan KOBİ ve esnafın sorunlarına çözüm önerileri

CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, “Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerimiz, esnaflarımız, en azından yandaş şirketler kadar desteklenirse ekonomimizi düzlüğe çıkartma şansımız olur. devlet, kudretini böyle günlerde göstermeli” dedi.
Bu haber 2020-04-29 01:10:36 eklenmiş ve 563 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Milletvekili Bankoğlu, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınına yönelik tedbirler almayı sürdürdüğümüz şu günlerde, her kesimin tecrübe ettiği gibi küçük ve orta büyüklükteki işletmelerimizin de önemli ekonomik sıkıntılar yaşadığına dikkat çeken bir açıklama yaptı. AK Parti iktidarı tarafından yeni ve yeterli önlemler alınması gerektiğini vurgulayan Bankoğlu, bu zorlu süreçte, berberler, kuaförler ve terziler başta olmak üzere iş yerini açma imkânı bulunmayan ya da normal şartlarda günlük kazançlarla geçinen ancak böyle bir kazançtan Covid-19 döneminde mahrum kalan tüm yurttaşlarımızın sorunlarına değindi. Milletvekili Bankoğlu açıklamasında iş yerlerini kapatmak zorunda kalan işletmelerin, en azından yandaş şirketler kadar desteklenmesi gerektiğini söyledi. Bu işletmeler ile esnafın asıl beklentisinin ‘kredi’ ya da ‘takla attırılan borç’ değil, ‘gerçek destek’ olduğunun altını çizen Bankoğlu, özetle şu görüşleri dile getirdi:


“Alınan önlemler yeterli değil”

 

“Bartın'daki ilgili meslek odalarının tümüyle düzenli biçimde görüşüyorum. Esnafın yaşadığı mağduriyeti biliyorum. Alınan önlemler maalesef yeterli değil. Daha önce de çeşitli vesilelerle ifade ettiğim üzere ülkemizde, toplamda, 1 milyon 753 bin 213 esnafımız var. Bu bağlamda, gerek esnaflardan, gerekse de diğer bir yandan KOBİ'lerden bahsettiğimizde, esasında, çok büyük bir kitleyi ele alıyoruz ve tabii ki bu yurttaşlarımızın ailelerini de hesaba katmak gerekiyor.

 

“Dertlere dermen olamıyorlar”

 

Bugüne kadar belirli paketler açıklanmış olsa da, temelde bazı önemli sorunlarla karşı karşıya kalındığını üzülerek görüyoruz. İktidarın mahareti, yalnızca ‘borç’ vermek yahut ‘yapılandırma’ yapmaktan ibaret olamaz, olmamalı. İşletmelere verilen kredilerde, üstelik kamu bankalarının sağladıklarında bile gerçekçilikten son derece uzak şartlar talep edilmektedir. Ne esnafımızın, ne KOBİ'lerin dertlerine gerçek manada derman olabilecek adımlar değildir bu açıklanan imkânlar.

 

“Sosyal Devlet ilkesinin gereği yerine getirilmeli”

 

İktidarın, Sosyal Devlet ilkesinin gereği olarak ‘kira desteği’ başta olmak üzere başka araçları da muhakkak devreye alması gerekiyor. Sözünü ettiğim desteklere, yapılacak ‘gerçek’ yardımlara, belki de en çok ihtiyacı olan iş kollarından biri de, diğer esnaf ve küçük büyüklükteki işletmelerimizle birlikte berberler ve kuaförler. Ülkemiz genelinde, yaklaşık 108 bin berber, kuaför ve güzellik salonu; seçim çevrem Bartın özelinde ise 190 berber ve kuaför salonu bulunuyor. Bu işletmeler, 1 aydan fazla süredir, 21 Mart tarihinden beri tamamen kapalı durumda. Kapalı kalmaları noktasında, sağlık koşulları açısından herhangi bir itirazımız elbette yok. Bununla birlikte, içinden geçtiğimiz dönem, hem berber ve kuaförlere, hem de söz gelimi terziler gibi tüm esnafımıza sahip çıkma zamanıdır. Faiziyle birlikte geri ödenecek kredinin faydası, çok ama çok kısıtlı bir süre için olacaktır. Kaldı ki, şu şartlarda, Corona günleri sona erdikten sonra, bu geri ödemelerin sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi de, kesinlikle gerçekçi değildir.

 

“Kira desteği şart”

 

Eğer ekonomik sorunlara kalıcı çözümler sağlanması isteniyorsa, yapılması gerekli en önemli hamlelerden biri, özellikle küçük ve orta büyüklükteki işletmelere, bir şekliyle, kira desteği sağlanmasıdır. Bu kadar mühim ve geniş kapsamlı bir mesele, her bir kiraya veren ile kiracı arasındaki özel anlaşmalara bırakılamaz. Diğer bir yandan, bazı mal sahiplerinin tek gelirinin de sözünü ettiğimiz bu kira gelirleri olduğunu unutmamak gerekiyor.

 

“Faizli krediler tek başına yeterli değil”

 

Ayrıca, yalnızca berber ve kuaförlerde çalışan ancak salgın kapsamında alınan tedbirler sebebiyle şu aşamada geliri bulunmayan yaklaşık 540 bin kişi mevcut. Kapatılan kahvehaneler sebebiyle gelir elde edemeyen yurttaşlarımızın sayısı ise 260 bine yaklaşmış durumda. Dolayısıyla, bir işletmeyi değerlendirirken orada çalışan ve günlük olarak kazanç elde eden kişileri de dikkate almamız gerekiyor. Bu zor günlerde, işletmelerin ve çalışanlarının yanında olunmayacaksa, birtakım şişirilmiş rakamlar ve faizli krediler, tek başına hiçbir biçimde yeterli değildir. Bu görüş ve tespitlerimiz, bilinmelidir ki, ekonomik zorluklar yaşayan tüm esnafımız için geçerlidir.

 

“Zor günleri birlikte aşacağız”

 

Bu zorlu günleri hep birlikte aşacağımıza olan inancımı bir kez daha dile getirirken, ortaya koymaya çalıştığım tespitlerin, Bartın halkı başta olmak üzere tüm yurttaşlarımızın bahse konu süreci en az zararla atlatabilmeleri için gerekli olduğunu düşünüyorum.”

ETİKETLER : Bartın TBMM CHP Aysu Bankoğlu KOBİ esnaf Covid-19 AK Parti
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi