Bankoğlu, Bartın’daki mevcut durumu sordu!

CHP Bartın Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, Bartın İl Sağlık Müdürlüğü’nden bilgi talebinde bulunarak korona salgını hakkında kentimizdeki son durumu sordu. Bankoğlu, “Tüm Türkiye’de olduğu gibi Bartın özelinde de öncelikle sağlık çalışanlarımızı ve ardından tüm yurttaşlarımızı korumak için tüm tedbirler alınmalı; daha çok test uygulanmalıdır. Her açıdan şeffaflık, temel ilkemiz olmalıdır” dedi.
Bu haber 2020-04-08 16:20:24 eklenmiş ve 675 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

CHP Milletvekili Bankoğlu, ülkemizi de fazlasıyla etkisi altına alan koronavirüs salgını hakkında Bartın İl Sağlık Müdürlüğü’ne belirli sorular yönelterek detaylı bilgi talebinde bulundu. TBMM Genel Kurulu çatısı altında devam eden çalışmalara katılan Bankoğlu, yurt genelinin yanı sıra özellikle komşu ilimiz Zonguldak’ta yaşanan hızlı artış ve gelişmelerle birlikte korona salgınına karşı gerekli tedbirleri almanın daha da önem kazandığını belirtti.  Bartın’da da vaka sayısının artmasını engellemenin öncelik hâline getirilmesi gerekliliğini vurgulayan CHP Bartın Milletvekili, İl Sağlık Müdürlüğü’ne de bu kapsamda sorular yöneltti.

 

‘Şeffaflık’ temel ilke olmalı

 

İlimizde sağlık alanında alınması gereken önlemler ve bahse konu önlemler karşısında sağlık hizmetleri ile alt yapısının mevcut durumuna yönelik son durumu sorduğu yazıda “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gün geçtikçe etkisini artıran koronavirüs salgını sebebiyle vaka sayısı çoğalmakta ve ne yazık ki bazı yurttaşlarımız da hayatını kaybetmektedir. Yetkililerin ve bizlerin tekraren dile getirdiği genel nitelikteki, önemli uyarılara ilaveten özellikle hastanelerde alınması gereken birtakım önlemlerin olduğu malumunuzdur. Söz konusu tedbirler tüm Türkiye’de olduğu gibi Bartın özelinde de, gerek emektar sağlık çalışanlarımızı, gerekse de hastanelerimizin alt yapı ve donanımlarını ilgilendirmektedir. Alınan ve alınması gereken tüm tedbirler bakımından ‘şeffaflık’ temel ilke olmalıdır” dedi.

 

Hangi planlamalar yapıldı?

 

Bankoğlu, “İlimizde, COVID-19 hastalığına, salgınına karşı Müdürlüğünüzce bugüne kadar alınan tedbirler nelerdir? Bartın Devlet Hastanesi özelinde şu ana kadar uygulamaya konulan önlemler nelerdir? Bundan sonrası için hangi planlamalar yapılmıştır? Bartın’da hâlihazırda mevcut yatak sayısı kaçtır? Hastanelerde karantina altına alma uygulamasının artması durumunda bahse konu kapasite, yeterli gelecek midir? COVID salgını önlemleri kapsamında, yatak sayısında herhangi bir artışa gidilmiş midir? Bartın’da, hâlihazırda mevcut yoğun bakım yatak sayısı kaçtır? Olası bir olumsuz senaryoda, bu kapasite yeterli gelecek midir? Ayrıca, salgın sebebiyle yoğun bakıma alınabilecek potansiyel hastalarımız için gerekli destekleyici ilaçlar mevcut mudur? Bartın’daki hastanelerde, toplamda kaç solunum cihazı vardır? Solunum cihazlarının yetersiz kalması durumunda, nasıl bir plan izlenecektir? Sağlık çalışanlarımız ve hastalar için yeterli sayıda eldiven, maske, dezenfektan gibi ‘kişisel koruyucu ekipman’ mevcut mudur? Tüm izinlerinin haklı olarak iptal edildiği bir ortamda, sağlık çalışanlarımız yeterli düzeyde dinlenme imkânı bulabilmekte midir? Bu hususta alınan tedbirler nelerdir? Yurttaki 81 ile dağıtılacağı açıklanan ‘test kitleri’nden Bartın’a hâlihazırda kaç adet ulaşmıştır? Bahse konu testler, Bartın’daki kaç yurttaşımıza uygulanmıştır? Sağlık çalışanlarımızın bu salgınla mücadelede en ön safta yer aldığı gerçeği dikkate alındığında, Bartın’da toplamda kaç sağlık çalışanımıza test yapılmıştır?” diye sordu.

ETİKETLER : Bartın CHP Aysu Bankoğlu Covid-19 Koronavirüs Bartıl İl Sağlık Müdürlüğü
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi