Solunum cihazı çoklayıcısı da ürettiler

Daha önce Koronavirüs ile mücadelenin merkezinde olan sağlık çalışanları için hayati öneme sahip olan siperlik üreten, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nden bilim insanları ile birlikte Koronavirüs tanı kitinde kullanılan enzimleri yerli olarak üretmeyi başaran Bartın Üniversitesi, şimdi de 3 boyutlu yazıcıyla “solunum cihazı çoklayıcı”sı üretmeye başladı. Çoklayıcılar sayesinde bir solunum cihazını iki hasta aynı anda kullanabilecek.
Bu haber 2020-04-08 16:07:22 eklenmiş ve 429 kez görüntülenmiştir.

 

Koronavirüs nedeniyle tüm dünyada solunum cihazı ihtiyacı artarken, ülkemizde bu sorunla karşı karşıya kalınmaması için tedbirler artırıldı. Bir yandan yerli solunum cihazı üretiminde büyük başarı elde edilirken, diğer yandan da Bartın Üniversitesi’nin paydaşlarının da desteğiyle ürettiği ‘çoklayıcı’ ile bu ihtiyaca yeni bir çözüm daha sunuldu. Böylece 3 boyutlu yazıcı aracılığıyla üretilen ‘çoklayıcı’ ile bir solunum cihazını aynı anda iki hastanın tedavisinde kullanılması sağlanacak.

 

Tek cihazı 2 hasta kullanabilecek

 

Akciğerlere büyük oranda hasar veren virüs nedeniyle bugünlerde en çok ihtiyaç duyulan medikal malzemelerin başında solunum cihazlarının geldiğini aktaran Bartın Üniversitesi Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Ersin Alaybeyoğlu, “Bir yandan Koronavirüs hastaları solunum cihazını büyük ihtiyaç duyarken diğer yandan da KOAH, astım gibi kronik rahatsızlığı bulunanlar evde solunum cihazıyla sürekli oksijen takviyesi alıyorlar. Bu noktada yerli ve milli imkânlarla üretilmesinde büyük başarı gösteren solunum cihazlarına ek olarak ürettiğimiz aparatla bir cihazdan iki hastanın aynı anda kullanmasına imkân tanıyoruz. Böylece bu ‘çoklayıcı’ ile kompresör ortamdaki havayı alıp özel tasarlanmış filtreden geçirip, azot ve oksijen olarak ikiye ayıran cihazlara olan ihtiyacı olabildiğince karşılanmasına katkı sunuyoruz” dedi.

 

 

“İlk etapta Zonguldak’a gönderilecek”

 

Aleybeyoğlu, Bartın, Karabük ve Zonguldak’taki akademisyenler ile sağlık çalışanlarının Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) koordinasyonunda büyük çaba sarf ettiklerinin de altını çizerek, “Bu cihazlardan aynı anda daha çok hastanın yararlanması için yeni bir modelleme üzerinde ilk prototip üretildi ve testler şu anda Zonguldak’ta devam ediyor. Testlerden olumlu sonuçlar alınması durumunda bunun da üretimini 3 boyutlu yazıcılarımız vasıtasıyla hızlı bir şekilde gerçekleştirecek ve Zonguldak’a göndereceğiz” diye konuştu.

 

 

“El birliğiyle üstesinden geleceğiz”

 

Koronavirüs salgına karşı gösterilen ulusal mücadelenin önemli olduğunu ifade eden Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ise el birliğiyle bu zorlu günleri geride bırakacaklarına ve birlikte başaracaklarına yürekten inandığını söyledi.

Rektör Uzun, şunları söyledi:

“Bartın Üniversitesi ailesi olarak bu sürece eğitim-öğretim, sosyal sorumluluk dışında ve bilimsel anlamda da destek olmaya devam ediyoruz. Öğrencilerimiz danışman hocalarının da desteğiyle sağlık çalışanları için yüz koruyucu siperlik ürettiler. Bilim insanlarımız paydaşlarımızın da desteğiyle Koronavirüs tanı kitinde kullanılan enzimleri yerli olarak üretmeyi başardı ve çalışmalarını sürdürüyor. Şimdi ise BAKKA koordinasyonunda Üniversitemiz 3 boyutlu yazılar aracılığıyla solunum cihazlarını çoklu kullanmaya imkan tanımak için harekete geçtiler. Her bir çaba ayrı bir öneme sahip ve takdire şayan. Bu düşüncelerle Bartın Üniversitesi ailesinin her bir bileşenine teşekkür ediyorum.

 

“Örnek bir dayanışma sergileniyor”

 

Elde edilen başarı bütüncül aklın bir sonucu. Koronavirüs salgınına karşı gerçekleştirilen ulusal mücadele kapsamında birçok kurum ve kuruluş güç birliği yapmıştır. Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde Sağlık Bakanlığımızın koordinesinde Bilim Kurulunun tavsiyeleriyle süren mücadelede örnek bir dayanışma zemini oluşmuştur. Bizler de bu zincirin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyor, teşvik edenlere ve tüm emeği geçenlere de teşekkür ediyorum.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Üniversitesi Covid-19 enzim solunum cihazı çoklayıcısı sperlik
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi