DSİ, Bartın’da taşkının önünü kesti

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Bartın ve ilçelerine yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Bartın’da son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.
Bu haber 2020-04-03 18:59:45 eklenmiş ve 515 kez görüntülenmiştir.

 

DSİ’den, Bartın il sınırlarında yaptığı yatırımlar ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yapıldı. Son 17 yılda DSİ tarafından Bartın’da çok önemli yatırımlara imza atıldığının belirtildiği açıklamada, 2 baraj inşa edildiği anımsatıldı. Bunlardan en önemlisinin Kirazlıköprü Barajı olduğu vurgulanırken, bu barajın HES ikmali inşaatı, taşkın, sulama ve enerji maksatlı olduğu ifade edildi. Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Bartın il merkezinin taşkınlardan korunmasını hedefleyen barajımız 30 bin 960 dekar alanın sulu tarıma açılmasını, 6 bin 700 dekar arazi ile Bartın ilinin taşkından korunmasını ve yılda 28,25 GWh enerji üretimini gerçekleştirecektir. Hizmete alınan diğer önemli işimiz ise Kışla Selkapanı’dır Kışla Sel Kapanı, Q500 taşkın hidrografını rezervuarda tutmak ve mansaba en fazla 15 m3/s debi bırakmak suretiyle, Kozcağız Ovasında ve Bartın şehrinde meydana gelecek taşkın debilerinde önemli ölçüde düşüş sağlamak maksadıyla yapılmıştır. Bununla birlikte su kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirmeye devam ediyoruz. Bartın’da kalkınmayı hızlandıracak, İl’de sulamayı ve ziraatı geliştirecek 3 adet baraj daha inşa ediyoruz.

 

 

İnşaatı devam eden barajlardan biri 54 metre yüksekliğinde olan 24 bin 600 dekar araziyi sulayacak ve aynı zamanda Q500 taşkın hidrografını rezervuarda tutarak Kozcağız Ovasında ve Bartın şehrinde meydana gelecek taşkın debilerinde önemli ölçüde düşüş sağlayacaktır.

 

Bartın’ının münbit topraklarını suya kavuşturduk

 

Şu anda İnşaat ve Proje çalışmaları devam eden 2 sulama tesisi projesi ile 31 bin 960 dekar münbit arazi daha sulamaya açılacaktır.

 

 

Taşkın koruma tesisleriyle halkımızı ve toprağımızı koruduk

 

Bartın’ının bir başka problemi de sel ve taşkınlardır. Bu kapsamda Bartın’da 39 adet taşkın koruma tesisi inşa ederek; Bartın şehir merkezi ve 49 meskûn mahal ve 3 bin 888 dekar alanı taşkınlardan koruduk. 16 adet taşkın koruma tesisinin de inşaatları devam etmektedir.”

ETİKETLER : Bartın DSİ Kirazlıköprü Barajı Kışla Barajı
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi