İl Genel Meclisi, Covid-19 tedbirleri ile olağanüstü toplanıyor

Bartın İl Genel Meclisi, Vali Sinan Güner’in “olur”u ile İl Hıfzıssıhha Meclisi’nin genelgelerine uygun olarak ilimiz de dahil Türkiye ve dünya genelinde etkili olan Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı tüm tedbirler maksimum düzeyde alınmış bir şekilde, 3 Nisan Cuma günü olağanüstü bir toplantı gerçekleştirecek.
Bu haber 2020-04-01 15:41:16 eklenmiş ve 357 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Sözkonusu olağanüstü toplantıya ilişkin olarak gazetemize değerlendirmelerde bulunan Bartın İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, Nisan ayı Meclis toplantılarının normal şartlarda 1 Nisan Çarşamba günü itibariyle başlamasının planlandığını, ancak tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığı İller idaresi Genel Müdürlüğü’nün valiliklere gönderdiği genelge ile 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri hükmü uyarınca Büyük şehir, il, ilçe, belde belediyeleri ve mahalli idare birlikleri Meclisleri ile İl Genel Meclisleri’nin Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında toplantı yapmamalarının uygun olacağının bildirdiğini anımsattı.

 

Vali’nin oluru alındı

 

Dursun, hal böyle iken mahalli idarelerin görevlerinin aksatılmaması ve devamı için Meclis'in toplanmasının zorunlu olduğu hallerde ilgili mevzuat çerçevesinde olağanüstü toplantı yapılmasına “gerekli sağlık tedbirlerinin alınması sağlanarak” izin verilebileceğinin uygun görüldüğü bilgisine yer verdiği açıklamasında şunları dile getirdi:

“Genelge, 5302 sayılı Özel İdare Kanunu’nun 12’nci maddesine göre ‘İl Genel Meclisi her ayın ilk haftasında önceden belirlenen tarihte, mutat toplantı yerinde toplanır’ hükmünü geçersiz kılıyor. O nedenle Nisan ayı olağan toplantıları yapılamayacaktı. Ancak İl Genel Meclisi çalışma yönetmeliğinin 19’uncu maddesi gereği her yıl Nisan ayı toplantı döneminde encümen üyelikleri seçimleri ile yine aynı yönetmeliğin 20’nci maddesi gereği ihtisas komisyonlarının seçimlerinin yapılması bir zorunluluktur. Özel İdare’nin işlerinin aksatılmaması ve karar verilmesi elzem olan dosyaların da görüşülerek karara bağlanması için Özel İdare Kanunu’nun 12’nci maddesi işletildi. Bu madde, Meclis Başkanı’na acil durumlarda ve lüzumu halinde İl Genel Meclis'ini bir yılda 3 defadan fazla olmamak ve her toplantı tek birleşimi geçmemek kaydıyla toplantıya çağırabilme yetkisi veriyor. Biz de öyle yaptık. Gündemdeki konuların karara bağlanması ve komisyon üyelerinin seçimi için genelge gereği Bartın Valimiz Sayın Sinan Güner'in da ‘Olur’u ile Meclisimizi olağanüstü toplantıya çağırdık.

 

Tüm tedbirler alınarak toplanacak

 

Bu kapsamda 3 Nisan Cuma günü saat 15.00’ da Özel İdare toplantı salonunda yapılacak olan olağanüstü toplantıda Encümen ve İhtisas Komisyonlarının seçimlerini yenileyeceğiz. Bununla birlikte karar aşamasında olan dosyaları da görüşerek karara bağlayacağız. Ancak tüm bunları yaparken elbette ki, tüm insanlığın mücadele ettiği Covid-19 salgını nedeniyle olağanüstü tedbirler altında toplantımızı gerçekleştireceğiz. Meclis üyelerimizin toplantı salonundaki oturum düzenini sosyal mesafeyi gözeterek araları açık bir şekilde planlayacağız. Gerekirse salona daire başkanlarını da almayacağız. Salonda en az sayıda kişinin bulunmasına özen göstereceğiz. Meclis Salonu’muzu da dezenfekte edilmiş bir yekilde toplantıya hazır hale getireceğiz.

Bu vesile ile şimdiden alınacak kararların Bartınımız ve halkımız için hayırlı olmasını dilerken, yaşanan salgın dolayısıyla hasta olan tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi de iletmek isterim. Bu illetten dolayı hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, tedavi görenlere de acil şifaler dilerim. Zorluk derecesi oldukça yüksek olan bu olağanüstü süreci yine milletimizin birliği ve dayanışması ile alınan kararlara ve getirilen yasaklara hep birlikte uyarak aşacağımıza yürekten inanıyorum.”

ETİKETLER : Bartın Bartın İl Genel Meclisi Kenan Dursun Covid-19
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi