“Acil çözüm bulunmalı”

Destek paketiyle devletin kamu sağlığını ve ekonomik istikrarı eşgüdümlü korumak üzere salgına karşı kararlılıkla yürüttüğü mücadelenin bir parçası olunması amaçlanmakta olup, paket kapsamında İşletme Kredisi ve Paraf Esnaf Kart ürünleri sunulacak.
Bu haber 2020-03-26 13:45:15 eklenmiş ve 267 kez görüntülenmiştir.

 

Eren Sarıkaya

Halkbank, bugüne kadar faiz destekli kredilerden yararlanmamış olan ayrım yapmaksızın tüm esnafa 25 bin lira nakit kredi ve 25 bin lira ticari kart desteği vereceğini açıkladı. Halk Bankası’nın bu kredi imkanına ulaşımının esnaf için problem olduğuna dikkat çeken Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, bu konuya acil çözüm bulunması gerektiğini belirtti.

Halkbank'tan yapılan açıklamaya göre "Ekonomik İstikrar Kalkanı" kapsamında reel ekonomiye desteğini sürdüren banka, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele sürecinde ekonomik faaliyetlerine destek sağlamak amacıyla esnaf ve sanatkarlara yönelik "Esnaf Destek Paketi"ni duyurdu.

Kamu bankalarından koronavirüs tedbirleri

Destek paketiyle devletin kamu sağlığını ve ekonomik istikrarı eşgüdümlü korumak üzere salgına karşı kararlılıkla yürüttüğü mücadelenin bir parçası olunması amaçlanmakta olup, paket kapsamında İşletme Kredisi ve Paraf Esnaf Kart ürünleri sunulacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz desteği ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle kredi kullandırımlarına yönelik uygulama devam edecek.

Esnaf Destek Paketi kapsamında, bugüne kadar faiz destekli kredilerden yararlanmamış olan ayrım yapmaksızın tüm esnaf ve sanatkarların da imkanlardan istifade edebilmesi amaçlandı. Bu kapsamda esnafa kullandırılacak işletme kredisinin limiti 25 bin lira, vadesi 36 ay olarak ve 6 aya kadar da ödemesiz dönem uygulanabilecek.

İşletme kredisi yanında, esnaf ve sanatkârların mal ve hizmet alımlarında taksitli ve vadeli işlem yapabilecekleri, çek ve senet işlemlerini kart üzerinden gerçekleştirerek nakit akışlarını düzenleyebilecekleri, çalıştıkları tedarikçilerden avantajlar sağlayabilecekleri Paraf Esnaf Kart Destek paketi kapsamında 25 bin liraya kadar limitli olarak ayrıca tanımlanabilecek.

Esnafa özel iki yeni ürün

Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz destekli işletme kredisinden esnaf ve sanatkar odalarına kayıtlı esnaf ve sanatkârlar yararlanabilecek.

Esnaf ve sanatkarların ağırlıklı olarak faaliyet göstermekte olduğu, perakende ticaret, ulaştırma, imalat ve yiyecek-konaklama meslek kolları başta olmak üzere esnaf ve sanatkarlara yüzde 4,5 faiz oranı ile 25 bin lira limitli işletme kredisi kullandırılması amaçlandı.

İşletme kredisi yanında 3 ay ödemesiz dönemli, 12 aya kadar vadeli, 25 bin liraya kadar limitli Paraf Esnaf Kart ile esnaf ve sanatkarlar mal ve hizmet alımlarında taksitli ve vadeli işlem yapabilecek, çek ve senet işlemlerini kart üzerinden gerçekleştirerek nakit akışlarını düzenleyebilecek, çalıştıkları tedarikçilerden de avantajlar sağlayabilecek.

“Bu sürecin ivedilikle çözüm bulması gerekir”

Halk Bankası’nın bu kredi imkanına ulaşımının esnaf için problem olduğuna dikkat çeken Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, bu konuya acil çözüm bulunması gerektiğini belirtti. Vergi dairesi ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bazı uygulamalarının çoğu esnafı mağdur ettiğine işaret eden Özkan, şunları söyledi:

Halk Bankası’ndan 25 bin nakit 25 bin kredi kartı devlet tarafından yasalaştı ama bu krediye ulaşmak ve almak yine esnaf için problem. Krediyi almak için sicilinizin temiz olması gerekiyor takibe düşmüş krediniz çekiniz, senediniz esnaf kefalet kooperatif ve KOSGEB’den çekilmiş devam eden krediniz olmaması gerekiyor. En önemlisi vergi ve SSK’dan hacizli olmamak gerekiyor. Hal böyle olunca bu kredi de esnaf için hayaldir. Devlet bir taraftan esnafı rahatlatmak isterken diğer taraftan da devletin bazı kurumlardaki engelleri devam etmektedir. Bu süreçte vergi dairesi ve Sosyal Güvenlik Kurumu esnafın banka ve pos hesaplarına koymuş olduğu e-hacizleri kaldırması gerekir. Konulan bu hacizler esnafımızı ciddi anlamda mağdur etmektedir. Vergi dairesi borca karşılık pos gelirine hacız koyuyor bu para borçtan da düşmüyor ve banka hesabında duruyor ne kurum nede esnaf bu parayı kullanamıyor. Ya poslardan bloke eden parayı alın borçtan düşün ya da parayı serbest bırakın. Piyasanın yüzde 70’i kartla dönmüş olduğu dönemde esnaf yapılan bu blokelerden dolayı mal tedariki ve ödeme konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Kurumların bu uygulaması çoğu esnafı mağdur etmekte hatta iflasa sürüklemektedir. Bu sürecin ivedilikle çözüm bulması gerekmektedir.”

 

ETİKETLER : esnaf destek bakkallar odası bartın barış özkan
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi