Kovid-19 yasaklarına yenileri eklendi

Koronavirüs salgınını kontrol altında tutabilmek ve alınacak tedbirlerle bulaş sayısını minimum düzeyde olmasını sağlamak amacıyla neredeyse her gün yeni kararlar alınıyor. Hafta sonunda bunlara yenileri eklendi. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın aldığı karar çerçevesinde Bartın’da dahil yurt genelinde bundan sonra ikinci bir talimata kadar piknik yapılmayacak, mangal yakılmayacak. Sağlık Bakanlığı, restoranlarda masaların en az 1’er metre aralıklı olarak düzenlenmesini zorunlu kılarken, Bartın İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi de, asker uğurlamaları için bundan sonra tören düzenlenmesine izin verilmeyeceğini duyurdu.
Bu haber 2020-03-21 16:19:24 eklenmiş ve 609 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Piknik ve mangal yasak

 

Kovid-19 ile mücadele için alınan önlemlerden biri de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından duyurusu yapılan mangal ve pikniklerin ikinci bir duyuruya kadar yasaklanması oldu. Bakanlık bahçe, park ve mesire alanlarında mangal yakılmasını ve piknik yapılmayacağını duyurdu.

 

 

Restoranlarda masalara 1 metre şartı

 

Sağlık Bakanlığı da yeni tip Koronavirüs salgınına karşı konaklama tesisleri, restoranlar, yurtlar ve huzurevlerinde uygulanan tedbirleri artırdı. Otellerde konaklayanların son 14 gün içinde bulunduğu ülkeler ve ülke içindeki seyahat planları bilgilerini içeren kayıtlar tam ve düzenli tutulacak. Restoranlarda, genel enfeksiyon bulaşma riskini azaltmak için masalar arası mesafe 1 metreden az olmayacak. Huzurevi ve yaşlı bakım merkezlerinde Koronavirüs hastalığı ile uyumlu şikayetler olması durumunda, bu merkezlerde kalanlar yakından takip edilecek.

 

 

Asker uğurlamalarına Korona yasağı

 

Bartın İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi de 20 mart tarihinde aldığı 6 nolu karar çerçevesinde vatandaşların toplu olarak katıldığı asker uğurlama törenlerinin “Kovid-19 virüsünün yayılmasına engel olmak ve ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçmek” amacıyla geçici süreyle durdurulmasına karar verildiğini bildirdi.

 

 

Kuaför ve güzellik salonları kapatıldı

 

İçişleri Bakanlığı da Cumartesi günü yayınlanan bir genelge ile Koronavirüs tedbirleri kapsamında; ülke genelindeki tüm berber, kuaför ve güzellik merkezlerinin faaliyetlerini geçici süreliğine durdurdu.

 

 

Yasaklara uymayan cezalandırılacak

 

Hatırlanacağı üzere Bartın İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 19 Mart Perşembe günü yaptığı toplantı sonrasında Kovid-19 hastalığı görülmesi ve yayılmasına karşı bir dizi önlem almıştı. Buna göre; Kovid-19 virüsünün yayılmasına engel olmak ve ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçmek maksadıyla 20 Mart Cuma günü ve 21 Mart Cuma günü idrak edilen Miraç Kandili gecesi ilimiz genelinde İl Müftülüğüne bağlı camiler ile kamu kurum ve kuruluşları, Kur ’an kursları, öğrenci yurtları ve cemaat ile namaz kılınan diğer mescitlerin kapatılmasına karar veren Meclis, diğer günlerde ise isteyen vatandaşlarımızın bireysel olarak ibadetlerini yerine getirebilmeleri maksadıyla görevliler nezaretinde bu yerlerin ibadete açık tutulacağını bildirmişti. Bartın İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, vatandaşlarımızın bir arada bulunarak hastalığın bulaşma riskini arttıracağı değerlendirilen halı saha, tenis kortları ve toplu spor faaliyetlerinin yapıldığı diğer alanları da kapattı. Üstelik Meclis, usulüne göre alınan, ilan ve tebliğ edilen bu kararların uygulanmasında ihmal ve kusuru görülenlerin eylemleri başka bir suç oluşturmuyorsa TCK’nın ilgili maddeleri gereğince cezalandırılacağı uyarısında da bulundu.

ETİKETLER : Bartın Kovid-19 yasak
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi