Eğlence mekanlarına Korona kilidi

İçişleri Bakanlığı, vatandaşları Koronavirüs salgınından korumak ve salgının yayılmasını engellemek için ülke genelindeki tüm pavyon, diskotek, bar ve gece kulüplerinin geçici süreliğine kapatılacağını duyurdu. Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, hükümetin salgını önleme adına aldığı kararları desteklemekle birlikte eğlence sektörünün ve bu sektörden ekmek yiyenlerin mağdur edilmemesi gerektiğine dikkat çekti. Eğlence sektöründe ülke genelinde 1,2 milyon kişinin çalıştığına dikkat çeken Özkan, “Bu kişilerin SGK primleri ödenmeye devam etmeli. İş yeri ve çalışanların fatura, vergi borçları ertelenmeli. Oluşacak ekonomik kayıplar en aza indirilmeli” dedi.
Bu haber 2020-03-17 10:16:54 eklenmiş ve 153 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Çin ile Güney Kore dışında Avrupa başta olmak üzere vaka ve ölüm sayısı hızla artan Koronavirüs salgınına karşı ülkemizde alınan tedbirlere bir yenisi eklendi. Süreci başından beri doğru kararlarla yönettiği gözlemlenen Sağlık Bakanlığı’nın, İçişleri Bakanlığı’na yaptığı tavsiyeler doğrultusunda yeni bir genelge hazırlandı ve 81 il valiliğine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzası ile gönderildi. Sözkonusu genelgeyi kamuoyu ile paylaşan Bartın Valiliği, genelge ile Koronavirüs salgının Çin'in Vuhan kentinde başlayarak tüm dünyayı tehdit etmeye devam ettiği vurgulanırken, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirildiği de hatırlatıldı.

 

 

Geçici süreli faaliyet durdurma

 

Bartın Valiliği’nden yapılan açıklamada genelge ile ilgili olarak şöyle denildi:
“Genelgede; Koronavirüs (Kovid-19) salgınından vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek için Sağlık Bakanlığı ile yapılan değerlendirilmelerde; Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri olarak faaliyet yürüten ve vatandaşların çok yakın bir mesafede bir arada bulunarak hastalığın bulaşma riskini artıracağı, bu nedenle pavyon, diskotek, bar, gece kulüplerinin 16 Mart saat 10:00 itibariyle geçici süreliğine faaliyetleri durdurulacağı belirtildi.

 

Polis ve Jandarma denetleyecek

 

Genelgede ayrıca, söz konusu tedbirlere ilişkin vali/kaymakamlar tarafından il/ilçe belediyeleri ile işbirliği içinde ilgi Kanun hükümleri çerçevesinde gerekli gerekli tedbirlerin ivedilikle alınması ve kolluk birimleri tarafından konunun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi istendi.”

 

 

Özkan: “Tedbirleri destekliyoruz”

 

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine ilişkin ilk yorum yapanlardan biri Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan oldu. Salgının içerdiği tehlikenin farkında olduklarını ve hükümetin aldığı tüm tedbirleri sonuna kadar destekleyerek uygulamaya çalıştıklarını belirten Özkan, şunları söyledi:

““İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı değerlendirme sonucu, Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri olarak faaliyet yürüten pavyon, diskotek, bar ve gece kulüplerinde, vatandaşların çok yakın bir mesafede bir arada bulunmalarının hastalığın bulaşma riskini artıracağı belirtilerek, bu mekânların geçici süreliğine faaliyetlerinin durdurulacağı ifade edildi. Korona virüsü nedeniyle alınan bu tedbirleri sonuna kadar destekliyoruz.

 

1,2 milyon kişi olumsuz etkilenecek

 

Bu sektörlerde ve bu sektörleri etkileyen diğer meslek dallarında çalışan güvenlik görevlileri, ses sanatçıları, taksiciler, valeler, garsonlar, komiler, mutfak çalışanları, temizlik görevlileri gibi 1,2 milyon kişi olumsuz etkilenecek.

 

“Devlet yardım elini uzatmalı”

 

Dolayısıyla oluşacak mağduriyetlerin giderilebilmesi için, faaliyetlerin durduğu sürelerde sosyal güvenlik primleri ve maaşları ödenmeye devam etmeli. Aynı zamanda işverenlerin iş yeri kiraları ve elektrik, su gibi faturaları ve vergi ödemelerindeki borçlarının bu yıl için ertelenmeli. Devletin sektörlerde yaşanacak bu ekonomik sekteye yardım elini uzatması gerektiğine inanıyoruz.”

ETİKETLER : Bartın Koronavirüs İçişleri Bakanlığı Barış Özkan Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi