HEMA’nın kül depolama sahası değişikliğine şartlı onay

Vali Yardımcısı Abdullah Akdaş başkanlığında toplanan Mahalli Çevre Kurulu, Amasra’da termik santral kurmak isteyen Hattat Enerji ve Maden Tic. A.Ş. (HEMA) tarafından değerlendirilmesi talep edilen koordinatlar içindeki alanın kül depolama sahası olarak kullanılmasının “kurumlardan gelen görüşlerde bildirilen hususların sağlanması şartıyla” olumlu olarak değerlendirilmesine oy çokluğu ile karar verdi.
Bu haber 2020-03-16 09:20:00 eklenmiş ve 151 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Kısa bir süre önce Amasra’nın Gömü ve Tarlaağzı köyleri mevkiinde HEMA tarafından 51,55 ha’lık kül depolama sahası alanı için değerlendirme yapılması talep edilmiş, bu kapsamda, kül depolama sahası alanının koordinat değişikliği nedeniyle, nihai koordinatlarının ilgili kurum ve kuruluşlara gönderilerek kamu görüşleri alındıktan sonra tekrar görüşülmesine oy birliği ile karar verilmişti.

Mahalli İdareler Birliği, geçen hafta içinde bu konu ile ilgili olarak bir toplantı gerçekleştirdi. Vali Yardımcısı Abdullah Akdaş’ın başkanlık ettiği toplantıda konu karara bağlandı. Sözkonusu karar, Bartın Valiliği tarafından Bartın Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nün sayfası aracılığıyla kamuoyuyla paylaşıldı. Konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada şöyle denildi:

 

Karar “oy çokluğu”yla alındı

 

“İlimiz, Merkez ve Amasra İlçeleri, Gömü ve Tarlaağzı Köyleri Mevkiinde Hattat Enerji ve Maden Tic. A.Ş. tarafından 51,55 ha’lık kül depolama sahası alanı için değerlendirme yapılması talep edilmiştir. Bu bağlamda, Hattat Enerji ve Maden Tic. A.Ş.’ne ait ‘Termik Santral (Kurulu Gücü 2X (660 MWE - 669,4MWM - 1.466 MWT)) ile Küp Depolama Sahası, Kömür Hazırlama (Lavvar) Tesisleri ve Dolgu Alanı ile Rıhtım Entegre Projesi’ kapsamında oluşan uçucu küllerin (yaklaşık 677.840 ton/yıl) depolanması için 1. ve 2. lot çalışmalarında değerlendirilmesi kapsamında 51,55 ha maden işletme alanının Endüstriyel atık (kül) depolama alanı olarak kullanılmasına ilişkin olarak 21/11/2019 tarihli ve 184 sayılı Mahalli Çevre Kurulu kararı ile kararda belirtilen kurum temsilcileri tarafından yerinde inceleme yapılarak Mahalli Çevre Kurulumuza sunacağı rapor doğrultusunda değerlendirileceği hüküm altına alınmıştır.

Kül depolama sahası alanının koordinat değişikliği nedeniyle, 29/01/2020 ve 187 sayılı Mahalli Çevre Kurulu kararı ile nihai koordinatlarının ilgili Kurum ve kuruluşlara gönderilerek kamu görüşleri alındıktan sonra tekrar görüşülmesine karar verilmiştir.

 

Şartlı onay

 

Değişiklik yapılan ve nihai koordinatlara göre Devlet Su İşleri 233. Şube Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, İl Meteoroloji Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğünden görüşler alınmış olup; Hattat Enerji ve Maden Tic. A.Ş. tarafından değerlendirilmesi talep edilen koordinatlar içinde kül depolama sahası alanı olarak kullanılmasının kurumlardan gelen görüşlerde bildirilen hususların yerine getirilmesi şartıyla olumlu olarak değerlendirilmesine oy çokluğu ile karar verilmiştir.”

ETİKETLER : Bartın Amasra Hattan Holding HEMA kül depolama alanı Mahalli Çevre Kurulu
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi