Koronavirüs esnafı da vurdu!

Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sinan Amasralı, Koronavirüs endişesinin en fazla esnaflarca yaşandığını belirtirken, normalde esnafın ödeme ayı olan Mart’ın kriz ortamında dert ayına dönüştüğünü savundu. Amasralı, “Vergi ve SGK primi ödemeleri Temmuz’a kadar ertelenmeli. Mart’tan itibaren verilen beyannamelerin süresi uzatılmalı. Temmuz’da yapılacak olan mali tatil öne çekilmeli. Prim borcu olan esnafımız muayene sonrası ilaç alabilmeli” diyerek önerilerini dile getirdi.
Bu haber 2020-03-14 16:18:48 eklenmiş ve 942 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Koronavirüs tüm dünyayı sarmaya devam ederken vaka sayısı da ölüm sayısı da her geçen gün artıyor. Ancak ülkemiz, virüsün ortaya çıkışından beri alınan doğru tedbirler sayesinde salgın ile ilgili kriz yönetimini çok iyi bir şekilde yürütmüş gibi görünüyor. Hükümet ve yerel yönetimler ardı ardına tedbirleri devreye sokarken, ister istemez günlük yaşam da bunlardan olumsuz etkileniyor. Bu olumsuzluklardan biri de esnafın işlerindeki düşüş ve ciro kaybı olarak karşımıza çıkıyor.

 

“Vergi ve SGK ödemeleri Temmuz’a ertelenmeli”

 

İşte tam da bu noktada esnaf ve sanatkarın Koronavirüs nedeniyle yaşadığı ve yaşaması muhtemel sıkıntıları dile getiren Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sinan Amasralı, ülkemizde Koronavirüs’ten dolayı okulların tatil edilmesiyle toplu taşımacılık yapan esnafımız başta olmak üzere tüm esnaf ve sanatkarlarların müşterilerinin azaldığına dikkat çekti.

 

 

Amasralı, “Minibüs, dolmuş, halk otobüsleri, kantinler, pastaneler, lokantalar, kuaförler, konfeksiyon işletmeleri gibi toplu kullanım alanlarında işler durma noktasına geldi. Oysa Mart ayı esnafımız için adeta dert ayıdır. Koronavirüs sebebiyle iş yapamayan esnaf ve sanatkarlarımız için Mart ayında yapılacak vergi ve SGK primi ödemeleri Temmuz ayına kadar ertelenmeli” dedi.

 

6 ay geri ödemesiz faizsiz kredi talebi

 

Vergi ve sosyal güvenlik prim borçlarının ödendiği Mart ayında Koronavirüs sebebiyle esnaf ve sanatkarın işlerinin aksadığını belirten Amasralı, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Esnaf ve sanatkarlarımızın vergi ve SGK prim ödemeleri Temmuz ayına kadar ertelenmeli. Mart ayından itibaren verilmesi gereken beyanname ve diğer bildirimlerin verilme süresi uzatılmalı. Temmuz ayında yapılacak olan mali tatil öne çekilerek Mart ayında yapılmalı. Virüs tehlikesi tamamen ortadan kalkıp insanlar işe ve okula dönene kadar elektrik, su, doğal gaz dahil olmak üzere tüm mali yükler ertelenmeli. İşyeri kirada olup okulların kapanmasından dolayı işyerini kapatmak zorunda olan kantin, büfe, bayi ve benzeri esnafa kira yardımı yapılmalı. Vakıf ve belediyeye ait olan dükkanların kira ödemeleri yıl sonuna kadar ertelenmeli ve kira fiyatlarında artışa gidilmemeli. Bunlarla birlikte esnaf ve sanatkarlarımıza en az 6 ay geri ödemesiz faizsiz kredi verilmeli.

 

Prim borcu, ilaca erişime engel olmamalı

 

Virüsün yayılmasını önlemek için okulların tatil edilmesinin yanı sıra toplu kullanım alanlarının dezenfekte edilmesi hayati önem taşıyor. Bunun için dezenfektan, eldiven, maske gibi malzemeleri devlet tedarik edip esnafa dağıtmalı ki esnaf da kendi işyerlerini dezenfekte edebilsin. Ayrıca prim borcundan dolayı ilaç desteği alamayan esnafa ilaç yardımı yapılmalı. İki aydan fazla prim borcu olan esnafımız muayene olup ilaç alamıyor. Prim borcu olan esnafımızın ve ailesinin en azından yılsonuna kadar ilaç alabilmesinin önü açılmalı.”

ETİKETLER : Bartın Koronavirüs Sinan Amasralı esnaf
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi