Camilerdeki tespihler kaldırıldı

Ülke genelindeki Koronavirüs’tan korunma amaçlı tedbirlere Diyanet İşleri Başkanlığı da yenilerini ekledi. Alınan kararlara ilişkin Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın imzasını taşıyan genelge Bartın dahil tüm il ve ilçe müftülüklerine gönderildi. Genelge gereğince gönderilen ve Başkan Erbaş’ın kamuoyu ile paylaştığı genelgeye göre; bundan böyle salgın riski ortadan kalkana kadar tüm camilerde musafaha, tokalaşma ve kucaklaşma yapılmayacak, camilerdeki tüm tespihler kaldırılarak dezenfekte edilecek ve muhafazaya alınacak.
Bu haber 2020-03-14 16:19:09 eklenmiş ve 326 kez görüntülenmiştir.

 

 

ERDEM TABAKOĞLU

Koronavirüs salgını nedeniyle her kurum ve kuruluşta olduğu gibi Diyanet İşleri Başkanlığı’nda da bir dizi toplantı gerçekleştirilerek ibadethanelerde alınması gereken tedbirler ve bunların uygulama esasları belirlendi. Sonrasında ise Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, başkanlık ettiği toplantıda alınan kararları kamuoyu ile paylaştı. Erbaş, koronavirüsün Türkiye’de yayılmasına engel olmak, hastalıktan korunmak ve etkilerini en aza indirmek amacıyla Başkanlığın merkez, taşra ve yurt dışı teşkilatlarınca uygulanacak bir dizi tedbiri içeren bir genelge yayınladıklarını söyledi. Bartın dahil olmak üzere 81 İl ve ilçe müftülüklerine gönderilen ve Başkan Erbaş’ın kamuoyu ile paylaştığı genelgeye göre şu tedbirler uygulanacak:

 

Tüm ibadethaneler dezenfekte edilecek

 

“Camiler, Kur’an kursları, eğitim merkezleri, hizmet binaları, aile ve dini rehberlik büroları, gençlik merkezleri, okuma salonları gibi insanların toplu olarak bulunduğu mekanlarda alınacak tedbirleri içeren genelgeye göre, lavabo, tuvalet, abdesthane, şadırvan, yemekhane gibi kısımlar başta olmak üzere bütün bölümlerin uygun yöntemlerle dezenfekte edilmesi, sık sık havalandırılması ve temizliğe her zamankinden daha fazla özen gösterilecek.

 

Camilerde fazla toplu zaman geçirilmeyecek

 

Cuma namazı başta olmak üzere camilerde topluca geçirilecek sürenin mümkün mertebe kısa tutulması için namazların sünnetlerinin evde kılınabileceği hususunda cami cemaati bilgilendirilecek. Camilerde musafaha, tokalaşma, kucaklaşma gibi hususlara koronavirüs riski sona erinceye kadar ara verilecek. Camilerde kullanılan tespihler kaldırılacak. Yaşlılar, grip ve nezle gibi hastalıkların belirtilerini taşıyanlar ile kronik rahatsızlığı bulunan hastalara bu süreçte mümkün mertebe evlerinde kalmaları tavsiye edilecek, hastalık riski taşıdığından şüphelenilen kişiler, din görevlileri tarafından hastanelere yönlendirilecek. Sağlık kuruluşları ve yerel yönetimlerle işbirliği içerisinde cenaze ve defin işlemlerinde sağlık ve hijyen kurallarına azami riayet edilecek.

 

Kur’an kursları 2 hafta tatil edildi

 

Kur’an kursları 16-29 Mart 2020 tarihleri arasında iki hafta süreyle tatil edilecek. Bu süre zarfında öğreticilerin gözetiminde tüm kurs ve pansiyonlarımızın detaylı temizliği yapılacak. Yatılı kurslarda kalan ve yurt dışından gelen öğrencilerin konaklamaya devam etmeleri konusunda müftülükler gerekli önlemleri alacak. Ayrıca hafızlık eğitimine devam eden öğrenciler, eğitim düzenini bozmamak adına Kur’an kursu öğreticilerine sosyal medya ve iletişim araçlarıyla ezber vermeleri sağlanacak.”

Bu arada Din işleri Yüksek Kurulu da, özel gündemli bir toplantı yaptı. Risk grubuna giren vatandaşların, yaşlı olanların, enfeksiyon kapmış olanlar, nezle, grip gibi rahatsızlığı bulunanların Cuma namazına gitmeyebileceklerini, Cuma namazı yerine evlerinde öğle namazını kılabileceklerini açıkladı.

ETİKETLER : diyanet tesbih camii
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi