Okullara ve Üniversitelere virüs tatili

Koronavirüs salgınına karşı ülkemizde alınan en kapsamlı önlemler, önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda alındı. İlk ve orta dereceli okulların ve üniversitelerin tatil edildiği, her türlü kültürel etkinliklerin ertelendiği, spor müsabakalarının seyircisiz olarak oynanmasına karar verilen toplantı sonrasında yapılan açıklamada, “Bu süreci el birliğiyle ne rehavete ne de paniğe kapılmadan birlikte atlatma imkân ve kabiliyetine sahibiz. Dünyadaki tabloya baktığınız zaman, şu ana kadar Türkiye’de alınan tedbirlerin son derece etkili olduğunu, netice verdiğini görüyoruz” denildi. Açıklamanın hemen sonrasında Bartın’da dahil olmak üzere Türkiye’nin neredeyse tamamında üniversite öğrencileri, memleketlerine gidebilmek için bilet almak amacıyla otobüs firmalarının yazıhanelerine ve terminallere akın etti. Talebi karşılamakta güçlük çeken firmalar ek seferlerle öğrencilerin mağdur olmamalarını sağlamaya çalıştılar.
Bu haber 2020-03-13 16:50:57 eklenmiş ve 295 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 5 saat süren toplantıya; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, YÖK Başkanı Yekta Saraç, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve bürokratlar katıldı.

 

 

Rehavete de paniğe de kapılmadan…

 

Sürece ilişkin çok önemli kararlara imza atılan toplantının ardından açıklamayı Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yaptı. “Bu süreci el birliğiyle ne rehavete ne de paniğe kapılmadan birlikte atlatma imkân ve kabiliyetine sahibiz. Dünyadaki tabloya baktığınız zaman, şu ana kadar Türkiye’de alınan tedbirlerin son derece etkili olduğunu, netice verdiğini görüyoruz” diyen Kalın, sorunun küresel olmasına karşın ulusal bir mücadele yöntemi geliştirildiğine ve kararlılıkla sürdürüldüğüne dikkat çekti. Kalın, “Dolayısıyla burada bu salgının seyrini izlerken, bir taraftan da ülkemizde atabileceğimiz adımlarla ilgili değerlendirmeleri, ilgili kurumlarımızın, özellikle de Sağlık Bakanlığı’mızın tavsiyelerini vatandaşlarımızın dikkate alması, titizlikle uygulaması büyük önemi haizdir. Bu çerçevede bugün Cumhurbaşkanımızın başkanlığında bu tedbirler paketi muvacehesinde bir dizi karar alındı, bunlarla sizlerle paylaşmak istiyorum” dedi ve bunları maddeler halinde özetle şöyle sıraladı:

 

 

* İlk orta ve liseler 16 Mart'ta 1 hafta tatil edilecek. 23 Mart'tan itibaren öğrenciler uzaktan eğitime tabi tutulacaklar.

* Üniversitelerimizle 16 Mart tarihinden itibaren üç hafta boyunca edilecek. Bu sürenin eğitim açısından nasıl telafi edileceği konusu ise YÖK koordinasyonunda üniversitelerle istişareler ile belirlenecek.

* Uzmanların yaptığı tavsiyeler çerçevesinde spor müsabakalarının Nisan sonuna kadar seyircisiz oynama kararı alınmış.

* Kamu görevlilerinin yurt dışı ziyaretleriyle ilgili genelge hazırlandı. Fevkalade bir durum olmadığı sürece kamu görevlileri izne tabi olacak.

* Tavsiyemiz, fevkalade bir durum söz konusu olmadıkça vatandaşlarımızın da yurt dışı seyahatlerine bir müddet ertelemeleri yönünde.

 

 

Üniversiteliler otogarlara koştu

 

Koronavirüs tedbirleri kapsamında bütün üniversitelerin 3 hafta süreyle tatil edildiği açıklanmasının ardından ilimizde de büyük bir hareketlilik yaşandı. Bartın Üniversitesi’nde öğrenim gören başka illerden gelen öğrenciler, tatil sürecini memleketlerinde geçirebilmek için otobüs firmalarının yazıhaneleri önünde uzun bilet kuyrukları oluşturdular. Sefer sayılarının az olması nedeniyle bütün firmalar Türkiye’nin dört bir yanına ek seferler ile talebe cevap vermeye çalıştılar.

 

Rektör Uzun: “Güvendeyiz”

 

Yaşanan telaş ortamına sosyal medya platformu Twitter’dan esprili ama uyarıcı nitelikteki bir paylaşımla atıfta bulunan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, paniğe gerek olmadığını belirterek güven telkin etmeye çalıştı. Uzun paylaşımında, “Duyduk ki bilet kuyruğundaymışsınız. Bu acele neden? Bizden çok mu sıkıldınız? Panik yapmayın, bireysel tedbir alın. Alınan önlemler ileriyi düşünerek ölçülü davranmayı bizler için ehemmiyetli kılıyor. Güvendeyiz, unutmayın” dedi.

 

ETİKETLER : Bartın Cumhurbaşkanılğı Koronavirüs İbrahim Kalın Orhan Uzun Orhan Uzun Bartın Üniversitesi
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi