Belediye, Korona önlemlerini arttırdı!

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve şimdiye kadar arasında Türkiye’nin de bulunduğu 120’ye yakın ülkede görülen Koronavirüsle mücadele çerçevesinde Bartın Belediyesi de ard arda aldığı kararlarla önlemler zincirini genişletiyor. Bartın Belediyesi’nin bu konudaki son icraatı, bünyesindeki tüm kurslara ara vermek ve müzeleri ziyarete kapatmak oldu.
Bu haber 2020-03-13 16:48:07 eklenmiş ve 234 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

 

Yeni tip Koronavirüs hastalığı dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de gündemin birinci sırasındaki yerini koruyor. Her ne kadar başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere tüm ilgili kurum ve kuruluşlar süreci çok doğru şekilde yönetse de salgının ülkemizde yayılmaması için hemen hiçbir ayrıntı gözden kaçırılmıyor. Hükümet nezdinde alınan kararlar, yerelde de valilikler ve belediyeler aracılığıyla aynı titizlikle uygulamaya geçiriliyor. Ki bu sayede ülkemizde şimdiye kadar tespit edilen hasta sayısı sadece 2 kişi olarak açıklanmış durumda. Halk arasında bir panik havası olduğu gözlemlense uzmanlar ve hükümet yetkilileri, her türlü tedbirin alındığını ve alınmaya devam edileceğini, sözkonusu hastalığın ülkemizdeki seyri ile ilgili olarak sosyal medyada yapılan manüplasyonlara itibar edilmemesini, sadece yetkili mercilerin açıklamalarının dikkate alınmasını ısrarla istiyorlar.

 

Belediye önlemlerin kapsamını genişletti

 

Bu arada yerel yönetimler de Sağlık Bakanlığı’nın ve Dünya Sağlık Örgütü’nün direktif ve tavsiyeleri doğrultusunda tedbirlerini genişletmeye, böylece virüsün yayılma riskini ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Bu kapsamda Bartın Belediyesi’nde de hummalı bir çalışma yürütülüyor. Belediye Başkanı Cemal Akın’ın bizzat takip ettiği çalışmalar çerçevesinde kısa bir süre önce başta vatandaşların yoğun bir şekilde kullandığı halk otobüslerinin dezenfekte faaliyetlerini arttıran Bartın Belediyesi, yeni bir dizi tedbir alarak bunları kamuoyu ile paylaştı.

 

Sergi, festival ve şölen ertelendi

 

Bartın Belediyesi’nin yeni Koronavirüs hastalığı ile mücadele çerçevesinde aldığı kararlar doğrultusunda; 17 Mart Salı günü açılacak olan “Bartın Belediyesi Ebru, Camaltı, Kaligrafi, Tesbih, Naht Eserleri Sergisi”nin yanı sıra 24-30 Mart 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan “26. Uluslararası Bartın Tiyatro Festivali” ile 1-2 Nisan 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecek “6. Halk Dansları Şöleni” ileri bir tarihe ertelendi.

 

Kurslara ara verildi

 

Belediye’nin tedbirleri bununla da sınırlı kalmadı. Bartınlıların yoğun ilgi gösterdiği Belediyesi bünyesindeki Türk Sanat Müziği Korosu, Türk Halk Müziği Korosu, Halk Dansları Topluluğu, Şehir Tiyatrosu, Çini, Ebru, Resim, Engelsiz Ritim, Piyano, Tesbih, Bando, Camaltı Boyama, Kaligrafi, Robotik Kodlama, Maket, Naht, Yabancı Dil, Step-Aerobik, Güreş, Tenis, Basketbol, Masa Tenisi kurslarına da 20 Nisan 2020 tarihine kadar ara verildi.

 

Müzeler ziyarete kapatıldı

Bartın Belediyesi Kent Müzesi ile Bartın Belediyesi Kemal Samancıoğlu Etnografya Müzeleri’nin de 21 Nisan 2020 tarihine kadar ziyarete kapalı olacağı duyuruldu.

 

 

Her yer dezenfekte ediliyor

 

Tüm bu tedbirlerin yanı sıra Bartın Belediyesi’nce Belediye Halk Otobüsleri ve İnkumu Halk Otobüslerinde başlatılan dezenfektasyon çalışmalarına yeni mekanlar eklenerek devam ediliyor. Konuya ilişkin olarak Belediye’den yapılan açıklamada, il merkezindeki tüm parkların, piknik alanlarının, umumi tuvaletlerin, Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin, pazaryerlerinin ve müzeler ile Belediye’ye ait tüm hizmet binalarının belli aralıklarla dezenfekte edildiği bildirildi.

 

Bakanlık onaylı maddelerle dezenfeksiyon

 

Belediye Başkanı Cemal Akın, Veteriner İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından Şehirler Arası Otobüs Terminali’nde gerçekleştirilen dezenfeksiyon çalışmasına ilişkin fotoğrafları sosyal medya adresinden duyurdu. Sözkonusu işlemde bakteri ve virüslere karşı Sağlık Bakanlığı’nca onaylanan dezenfekten maddelerin önlem amaçlı olarak kullanıldığı kaydedildi.

ETİKETLER : Bartın Bartın Belediyesi Cemal Akın Koronavirüs Covid-19
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi