Gündem Corona Virüs!

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de de ekonomiden siyasete, kültürel hayattan eğitim ve spora kadar hayatın hemen her alanında günden yeni tip Koronavirüs'e (Covid-19) kilitlenmiş durumda.
Bu haber 2020-03-12 16:28:57 eklenmiş ve 429 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Türkiye dahil 120'den fazla ülkeye yayılmış durumda olan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) dünyaya diz çöktürmeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örğütü’nün pandemi (salgın) ilan ettiği hastalık ilk görüldüğü yer olan Çin’de vaka sayısı itibariyle gerileyen bir seyir izlemeye başladıysa da önlem almakta geciken başta İtalya olmak üzere pek çok ülkede hala yeni vakaların ardı arkası kesilmiyor. Ülkemiz ise hükümetin erken tebdirleri sayesinde salgından şu ana kadar etkilenmemiş gibi görünüyor. Sadece 1 kişide Covid-19 tespit edildiği ve temasta bulunduğu kişiler de dahil olmak üzere gözlem altında olduğu belirtilirken, salgının yayılma ihtimaline karşı tüm kurum ve kuruluşlar peşi sıra tedbirleri devreye sokuyor. Milli Eğitim Bakanlığı belli bir süre planlı tüm çalıştay, sempozyum, konferans, forum, ödül t-öreni ve spor müsabakalarını iptal ederken, öğretmen, öğrenci ve bakanlık personelinin yurt dışına çıkışlarını da askıya aldı. Benzer bir önlem YÖK’ten geldi. Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyesiyle tüm yurtdışı organizasyonları ertelendi. İlk ve orta dereceli okullarla üniversitelerin tatil edilip edilmeyeceğine ilişkin sorular ise hükümetin alacağı karara göre netlik kazanacak. Bu arada bir de Koronavirüs fırsatçıları türedi. Hastalığa karşı tedbir amaçlı kullanılan maske, dezenfektanlar, kolonya ve benzeri alkol içeren maddeler ile antiseptik ürünleri yüksek kar amacıyla stoklayan ya da vatandaşa fahiş fiyatlarla satan kişilere karşı da yetkililer devreye girdi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, vatandaşların panik yapmasını gerektiren bir durum olmadığını belirtirken Bartın’da dahil tüm illerde yeterli miktarda ürün stoğunun olduğunu bildirdi. Bakan Pekcan, “Haksız fiyat artışlarına karşı gereği yapılacak. Hapis cezasına kadar cezalar var” dedi.

 

Türkiye’de tedbirler etkili oldu

 

Koronavirüs’ün neden olduğu ve tüm dünyayı etkisi altına alan korku artan ölüm sayısı ile her geçen gün katlanıyor. Virüse karşı tedbir almakta geciken ülkelerde virüsün çok daha hızlı ve etkili bir şekilde yayıldığını söylemek İtalya örneğine bakarak mümkün. Ülkemizde ise hükümetin, olayın bayından beri izlediği doğru yol sayesinde şimdiye kadar sadece 1 kişide, ki o da Avrupa’dan gelmiş, Covid-19 tespit edildi. Virüse ilişkin olarak çok sıkı tedbirler alan Türkiye’de hastalık ile ilgili bilgilendirmeler de bakanlar düzeyinde şeffaf bir şekilde sürdürülüyor. Virüs salgının ülke genelinde yayılma ihtimalini hiçbir zaman göz önünden ayırmayan yetkililer toplantı üstüne toplantı yaparak tedbirleri çeşitlendirip alanını genişletiyorlar.

 

 

MEB, tüm toplu etkinlikleri iptal etti

 

Yeni tip Corona Virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında okullardaki tüm sosyal etkinlikler, Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) iptal edildi. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran imzasıyla arasında Bartın’ın da bulunduğu tüm illere gönderilen yazıda, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Vuhan şehrinde ortaya çıkan yeni Corona Virüs vaka sayısının komşu ülkeler de dahil olmak üzere, dünyanın birçok ülkesinde arttığı ifade edildi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından da yeni virüsün hızla yayıldığı yönünde bilgiler verildiği vurgulanan yazıda, bu kapsamda Türkiye'de ilgili makamlarca gerekli koruma ve kontrol tedbirlerinin alındığı hatırlatıldı. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 81 ildeki tüm okul ve kurumlarda da alınması gereken önlemlerin sıralandığı yazıda, şöyle denildi:
“Bu kapsamda virüsün etkilerinden korunmak amacıyla resmi ve özel okul ve kurumlarda öğrenci, öğretmen ve okul yöneticilerinin katılımıyla yapılması planlanan il ve ilçe, ulusal ve uluslararası düzeydeki toplantı, çalıştay, sempozyum, konferans, forum, ödül töreni, spor müsabakası, yarışma gibi sosyal etkinlikler tedbiren iptal edilmiştir.”

Yazıda ayrıca, il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine yapılacak sosyal etkinlik müracaatlarına izin verilmeyeceği ve konuyla ilgili tedbirlerin valiliklerce alınacağı da bildirildi.

 

 

Bakanlık yetkilileri normal şartlar altında 6 Nisan itibariyle başlayacak olan ilk ve orta dereceli okullardaki 2. Yarı yıl ara tatil döneminin öne çekilmesi de dahil olmak üzere öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi ilgilendiren tüm Korona virüs tedbirlerinin ayrıntılarıyla ele alındığını, konuya ilişkin nihai kararın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki hükümet tarafından verileceğini söylüyorlar.

 

İl Sağlık Müdürlüğü bilgilendirmeler yapacak

 

Tedbirler kapsamında Bartın İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kurulan ekiplerce ilimizdeki okulların tamamında, öncelikle Cuma namazından sonra olmak üzere, tüm vakitlerde camilerde, spor müsabakalarında ve esnaflara “Koronavirüsten Korunma Yolları”, “Alınması Gereken Tedbirler” ve “Hijyen Eğitimi” konularında bilgilendirmeler yapılacak.

 

 

Üniversiteler tatil edilecek mi?

 

Koronavirüs nedeniyle akıllara gelen sorulardan biri de üniversitelerde eğitime ara verilip verilmeyeceği yönündeydi. Konunun muhatabı olan YÖK Başkanı Başkanı Yekta Saraç, üniversitelerde eğitim öğretime ara verilip verilmeyeceğinin sorulması üzerine bu konudaki karar mercinin hükümet olduğunu söyledi. Saraç, “Meselenin tatile getirilmesini doğru bulmuyorum, kararı devletin alması lazım. Büyük şehirlerde yüzbinlerce öğrenci okuyor. Bunların hepsi memleketlerine dağılacak. Dolayısıyla hastalıkla ilgili bir risk olabilir. Bunun için tatil meselesinde biz müteredditiz. Devlet kararına uyacağız. Oradan bir karar gelmeden atacağımız adımın sağlık açısından da risk taşıyacağını düşünüyoruz” dedi.

 

 

TSK’da çarşı izinlerine Corona engeli!

 

Yeni tip Korona virüsü (Covid-19) salgını karşısında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde de bir dizi tedbir alındı. Sözkonusu tedbirler hakkında bilgiler veren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, konuyu çok ciddi bir şekilde ele aldıklarını belirtirken, “Karargah ve birliklerimizde çeşitli korunma tedbirlerini hayata geçirdik. Yurt dışı temasları ile heyetlerimizin yurt dışına gidişlerine kısıtlama getirdik. Toplantı ve toplu faaliyetlerde de kısıtlamaya gittik. Okullar ve eğitim merkezlerindeki öğrenci ve kursiyerlerle birlikte askerlerimiz de belli bir süre hafta sonu izne çıkmayacak. Ayrıca, TSK'da el sıkışmayı da bir süreliğine durdurduk. Milletimizin teveccüh gösterdiği yemin töreni, mezuniyet gibi törenlere önümüzdeki dönemde bir süre ziyaretçi kabul edemeyeceğiz. Bu hususta evlatlarımızdan ve kıymetli ailelerinden anlayış bekliyoruz” dedi.

 

Bir anda fırsatçılar türedi

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Türkiye’deki ilk Korona Virüs vakasını duyurduğu açıklamasının ardından ülke genelinde bu virüse karşı korunma yöntemleri arasında gösterilen maske, eldiven ve antiseptik jel, sprey gibi malzemelere olan talepte büyük bir patlama yaşanmıştı. En etkili dezenfektan olarak gösterilen kolonya ve benzeri alkol içeren maddelere olan talepte tavan yapmıştı. İşte tam da bu noktada ortaya fırsatçılar çıktı. Bazı illerde bu gibi maddeleri çok yüksek kar marjlarıyla satmaya çalışan kişilere ilişkin bilgiler gelmeye başlayınca da başta Ticaret Bakanlığı olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşlar vatandaşların mağduriyet yaşamaması için devreye girdi.

 

 

Bakan Pekcan: “Haksız fiyat artışlarının gereği yapılacak”

 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da, Korona virüs salgınını fırsata çevirmek isteyenlere yönelik olarak alınan tedbirler hakkında açıklamalarda bulunarak vatandaşlara hiçbir ürünün tedarikinde sıkıntı yaşanmadığını anlatmaya çalıştı. Bakan Pekcan özetle şunları söyledi:
“Herhangi bir ürünün stoklarında eksiğimiz yok. Bugün 81 ilde eş zamanlı olarak denetimler başladı. Ayrıca bu sabah itibari ile tüm raflar doldu. Panik yapacak bir şey yok. Haksız fiyat artışlarına karşı gereği yapılacak. Hapis cezasına kadar cezalar var. 1 milyarlık üretim kapasitemiz olmasına rağmen piyasada maske bulunamaması gerçekten olağanüstü bir durum. Haksız fiyat artışlarına karşı gereği yapılacak. Hapis cezasına kadar cezalar var.  Son iki günde 5 bin 170 şikayet geldi. Vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Hepsine geri dönüş yapacağız. Yetki alanımız çerçevesinde gerekli tespitleri yapıyoruz Maske öncelikle iç piyasaya verilmeli. Panik yapacak bir şey yok, Türkiye bu işi iyi yönetiyor. İnternet üzerinden yapılan satışlarla ilgili şikayetler de var, değerlendiriyoruz.”

ETİKETLER : Bartın Koronavirüs Covid-19 Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık Bakanlığı YÖK TSK Corona tedbirleri
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi