Kalaycı’nın takibi sonuç verdi

AK Parti Bartın İl Başkanı'nın iletmesi üzerine Mehmet Hattat'ı arayan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Zafer Benli, HEMA'da işten çıkartılan 204 işçinin 52 günlük alacaklarının 1.5 ay içinde ödeneceği sözünü aldığını bildirdi. İşçilerin tazminatları ise bir takvime bağlanarak ödenecek.
Bu haber 2018-10-03 16:09:59 eklenmiş ve 996 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı’nın talebi üzerine, Amasra’daki HEMA A.Ş’de işten çıkartılan madencilerin durumu ile ilgili olarak firmanın sahibi Mehmet Hattat ile görüşen Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Zafer Benli, işçilerin 52 günlük alacaklarının 1,5 ay içerisinde hesaplarına yatırılacağını kaydetti. Benli, firmanın ayrıca işçilerin 7 milyon TL’yi bulan tazminatlarını da belli bir takvim çerçevesinde ödemeyi taahhüt ettiği bilgisini aktardı. “Verilen sözler inşallah tutulur” diyen Kalaycı, her zaman mağdurun yayında olduğunu, bundan sonra da olmaya devam edeceğini söyledi.

HEMA’da işlerine son çoğunluğu sendikalı 204 maden işçisinin durumu ile ilgili olarak verdiği, “Konuyu Bakanlığa ileteceğim” sözünü tutan Kalaycı, kısmen de olsa sonuç aldı. İşçilerin durumu ile ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıya katılan AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, Bakan Yardımcısı Zafer Benli’ye maden işçilerinin taleplerini bizzat iletti. Kalaycı, Benli’ye, 52 günlük alacakları, tazminatları ve bayram ikramiyelerinin ödenmesi gerektiğini ifade etti.

 

Hattat ödeme sözü verdi

 

Bunun üzerine firma sahibi Mehmet Hattat’ı arayan Bakan Yardımcısı Benli, kendisine iletilen talepleri sıraladı. Benli, 1.5 ay içerisinde belirli bir takvim çerçevesinde 52 günlük alacaklarının ödeneceğinin sözünü aldı. Benli, tazminatların da belli bir takvim çerçevesinde ödeneceğini ifade etti.

 

Sendikalar da takipteydi

 

Toplantıda Turhan Kalaycı’nın yanı sıra Genel Maden İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Maden İş Sendikası Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Kahraman Kabasakal, Genel Maden İş Sendikası Amasra Şube Başkanı Ertan Kaya, Amasra Şubesi Teşkilatlandırma Sekreteri Nazmi Sert, İşçi Temsilcisi İbrahim Çakır ve Hattat Holding İletişim Müdürü Mustafa Yavuz da hazır bulundu.

 

 

Şirket yetkilileriyle görüşüldü

 

Konuya ilişkin olarak açıklama yapan AK PArti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, şunları söyledi:
“Maden işçilerimizin işten çıkarılmasının ardından bizlerden bazı talepleri oldu. Ben bu taleplerini Sayın Cumhurbaşkanımıza İl Başkanları Toplantısı’nın ardından iletmiştim. Daha sonra da işçilerimizin Bakacak mevkiinde gerçekleştirdikleri toplantıya katıldım. Burada da taleplerini bize ilettiler. Tabii işçi kardeşlerimizin mağduriyeti büyük… Ekonomik sıkıntılarla boğuşuyorlar. 52 günlük alacakları, bayram ikramiyeleri ve tazminatlarının ödenmesini istiyorlar. Bizler de bu taleplerini Bakan Yardımcımız Sayın Zafer Benli Beye ilettik. İlk etapta 52 günlük alacaklarının yatırılmasını istedik. Bizim ısrarımız üzerine Sayın Bakan Yardımcımız da şirket yetkilileriyle görüşme gerçekleştirdi.

 

“İnşallah verilen sözler tutulur”

 

1.5 ay içerisinde 52 günlük alacaklarının ödeneceğinin sözünü aldığını ifade etti. 17 Kasım’a kadar inşallah bir aksilik olmazsa alacakları ödenecek. Tabii verilen sözler inşallah tutulur. İnşallah ödenir. Bunu işçi kardeşlerimize söylemek zor. 1.5 ay daha beklemek zorunda kalacaklar. Bu süre zarfında inşallah oluşturulacak ödeme takvimi ile işçi kardeşlerimiz rahat bir nefes almış olur. İşçi kardeşlerimizin bayram ikramiyelerinin ve 52 günlük alacaklarının 1.5 milyon olduğu ifade edildi. Bunun yanında tazminatları toplamı da 7 milyon olarak açıklandı. 

 

“Allah hiç kimseyi mağdur etmesin”

 

Ben her zaman madenci kardeşlerimizin yanında olduğumu onlara ifade ettim. Onlara verdiğim sözü de yerine getirdim. Bizzat gidip sorunlarını ileteceğimi söylemiştim. Biz üzerimize düşeni yaptık. Burada asıl önemli olan firmanın verdiği sözü tutmasıdır. İnşallah belirtilen süreçte ödemeler yapılır. Ben partimi ve ilimizi temsilen yanlarındayım. Biz her zaman mağdurun yanında yer aldık. İşçilerimiz gerçekten şu anda mağdur durumdadır. Allah hiç kimseyi mağdur etmesin. İşçi kardeşlerimizin de yar ve yardımcısı olsun.”

ETİKETLER : Bartın Amasra AK Parti Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Hattat Holding HEMA Zafer Benli Turhan Kalaycı Mustafa Yavuz GMİS
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım