Esnafa sahte para uyarısı

Son dönemde piyasada çok fazla miktarda sahte para olduğuna dikkat çeken Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, esnafın bu konuda mağduriyet yaşadığını söyledi
Bu haber 2020-03-11 14:32:21 eklenmiş ve 210 kez görüntülenmiştir.

 

 

EREN SARIKAYA

Son dönemde piyasada çok fazla miktarda sahte para olduğuna dikkat çeken Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, esnafın bu konuda mağduriyet yaşadığını söyledi ve yetkililerin denetimlerini arttırması gerektiğini söyledi. Sahteciliğin yasal boyutunda hapis ve para cezası bulunmasına karşın caydırıcı olmadığını kaydeden Özkan, sahte para mağduru olmak istemeyen esnafların dükkanlarında mutlaka para kontrol cihazı bulundurmalarını tavsiye etti.

 

Esnaf sahte paradan bıktı

 

Özkan, Bartın’da az görülse de Türkiye genelinde yaygın olan sahte para ile gerçekleştirilen dolandırıcılıklara dikkat çeken bir açıklama yaptı. Sahte para ile alışveriş yaparak esnafı dolandıranların sayısının her geçen gün arttığını belirten Özkan, “Piyasada maalesef çok fazla sahte para ile esnafı mağdur eden dolandırıcı var” dedi. Özkan, işlerinin yüzde 90’ını nakit para alışverişi ile yapan berber, manav, bakkal, konfeksiyoncu, taksici gibi esnafların yıllardır artık sahte para mağduru olmayı sürdürdüğünü belirtirken, “Zaten günlük hasılatı zar zor yeten esnafımız bir de kazancı olan paranın çoğunun sahte olması nedeniyle yıkılıyor. Üstelik bu durum yalnızca büyük belirli şehirlerde değil, ülkemizin dört bir yanında yaşanıyor. Seri numaralarına kadar maalesef gözle ayırt edilemeyecek kadar benzerini yapabiliyorlar. Genellikle 50-100 ve 200 lira gibi büyük banknotlarda bunu uyguluyorlar” diye konuştu.

 

“Sahteyi anlamak zor, cihaz alın”

 

Kalpazanların artık işi büyüttüğünü, sahte para ile gerçeğinin gözle birbirinden ayırt edilmesinin neredeyse imkansız hale geldiğini ifade eden Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Esnafın sahte para mağduru olmaması için denetimlerin artırılmasının yanı sıra maliyeti düşük olan kontrol cihazı alması bulundurulması gerekir. Parada sahteciliğin bu işi yapan ve dağıtan kişiye 2 yıl ile 12 yıl arası hapis cezası ve 10 bin güne kadar adli para cezası, sahte parayı bilerek kabul eden kişiye 1 ile 3 yıl arası hapis ve adli para cezası, paranın sahte olduğunu bilmeden kabul eden fakat daha sonra bilerek tedavüle koyan kişiye ise 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası var. Yani esnafımız hem kendisi için hem kalpazanlara karşı sahte para konusunda çok dikkatli olmalı. Sahte parayı fark ettiği an hemen polise haber vermeli. Tüm esnafımız mutlaka para kontrol cihazı iş yerlerinde bulundurmalı.

 

“Denetimler arttırılmalı”

 

Öte yandan bu konuda denetim ve kontrollerin artması, esnafımızın üzerindeki tedirginliği azaltacak, kalpazanlara fırsat vermeyecektir. Vatandaşı ve esnafı bilinçlendirecek bilgilendirme çalışmaları yapılmalı.”

ETİKETLER : barış özkan sahte para uyarı
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi