Bartın Üniversitesi’nden Korona uyarıları!

Bartın Üniversitesi, bütün dünyayı saran ve şimdiye kadar çoğunluğu Çin olmak üzere dünya genelinde 4 bin 500’den fazla kişinin yaşamını yitirdiği Korona virüsünden korunmak için yapılması gerekenleri öğrencilerinin yanı sıra akademik ve idari personeli ile paylaştı.
Bu haber 2020-03-09 16:17:16 eklenmiş ve 248 kez görüntülenmiştir.

 

 

ERDEM TABAKOĞLU

Adeta dünyaya diz çöktüren Koronavirüs, çok şükür şimdiye kadar alınan tedbirler sayesinde ülkemizde görülmedi. Ancak bu görülmeyeceği anlamına da gelmiyor. Bu güne kadar dünya genelinde 4 bin 500'den fazla kişinin bu virüs nedeniyle yaşamını yitirdiği biliniyor. Dünya çapında 110 binden fazla kişiye bulaştığı belirtilen virüsün Çin’den sonra en fazla ölüme neden olduğu ülke ise İtalya. Tam bir kaosun yaşandığı hayatın neredeyse durma noktasına geldiği İtalya’da milyonlarca insan karantinada. Ülkede can kaybı rekor bir artış göstererek 400’e yaklaşmış durumda. Komşularımızdan Bulgaristan’da da ilk vakalar görülmeye başlandı. Bir diğer komşumuz İran’da ise durum hiç de iç açıcı değil. İran'da yetkililer halkın kentler arasında seyahat etmesini engellemek için gerekirse zor kullanılabileceğini açıkladılar.

 

Tedbirler işe yarıyor

 

Tüm bu gelişmeler yaşanırken, ülkemizde de başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşlar aldıkları tedbirler ve getirdikleri kısıtlamalar ile hastalığın ülkemize girişini engellemeye çalışıyor. Şimdiye kadar ülkemizde virüsün gözlemlenmemiş olması da bunların başarılı olduğu şeklinde yorumlanıyor.

Koronavirüs ile ilgili farkındalık oluşturarak korunma yöntemleri konusunda bireyleri bilgilendiren ve uyaran kurumlardan biri de Bartın Üniversitesi oldu. Üniversite yönetimi, öğrencileri ile idari ve akademik personeline yönelik olarak yayınladığı duyuru aracılığıyla virüsten korunmak adına yapılması ve dikkat edilmesi gereken hususları sıraladı.

Bartın Üniversitesi’nin sözkonusu uyarısında “Seyahat ve Yurtdışı Toplantılar”, “Uluslararası Katılımlı Toplantılar” ve “Ayrımcılığa Karşı Alınacak Tedbirler” başlıkları altında şu bilgi ve uyarılara yer verildi:

Seyahat ve yurtdışı toplantılar

 

“Tüm öğrencilerimizin, akademik ve idari personelimizin değişim programı, kongre, toplantı katılımı gibi nedenlerle özellikle yurtdışına yapacakları seyahat planlarını tekrar gözden geçirmeleri, zaruri değilse iptal etmeleri, seyahat zaruri ise;

- İlgili ülkeye ait herhangi bir seyahat uyarısı veya yasağı bulunup bulunmadığını kontrol etmeleri ( https://www.seyahatsagligi.gov.tr ),

- Seyahatleri süresince kişisel hijyen kurallarına dikkat etmeleri,

- Seyahatleri esnasında veya sonrasında herhangi bir enfeksiyon belirtisi gelişmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları, bu esnada yurtdışında bulunuyorlarsa Büyükelçiliğimize bilgi vermeleri önerilir.

 

Uluslararası katılımlı toplantılar

 

Ülkemizde yapılacak olan yurtdışı katılımlı toplantılarla ilgili olarak salgının yoğun olduğu ülkelerden yüksek sayıda katılım bekleniyorsa planlanan toplantının ertelenmesi, on-line toplantı olanaklarının değerlendirmeye alınması,

Devam edecek olan toplantılar için ise; el hijyeni için gerekli ortamın sağlanması, el dezenfektanlarının erişilebilir alanlara yerleştirilmesi, COVID-19 bulaşma yolları ve korunma yöntemlerine ilişkin toplantı öncesi ve sonrasında katılımcılara bilgilendirme ve hatırlatma yapılması önerilir.

 

Ayrımcılığa karşı alınacak tedbirler

 

Çin, Güney Kore, İran, İtalya gibi COVID-19 bulunan ülkelerden olan ancak buralara yakın zamanda seyahati olmayan, COVID-19 vakası ile karşılaşmayan öğrenci ve akademisyenlerin Türk veya diğer uyruklu öğrencilerden daha fazla hastalığa yakalanma, hastalığı taşıma veya bulaştırma ihtimali bulunmamaktadır. Buna göre;

Hastalık hakkındaki korku ve endişenin paniğe yol açmaması, belli topluluk veya milletten insanların hastalığın kaynağı ve taşıyıcısı olarak görülmemesi, Çin ve diğer Asya ülkelerinden olan öğrenci ve akademisyenler başta olmak üzere yabancı uyruklu öğrencilerimizin, akademisyenlerimizin ayrımcılık konusu haline gelmemeleri için azami dikkat gösterilmelidir. Akademimizin bu konuda hassasiyet göstererek, kişilerin mağdur edilmemesi için gerekli bilgilendirmeleri yapması ve tedbirleri alması elzemdir.

Temizlik ve hijyene ekstra önlem

 

Ayrıca; Üniversite yöneticilerimizin, yerleşkelerde temizliğe dikkat etmeleri yanı sıra özellikle amfi, amfi geçişleri, yemekhane gibi toplu bulunulan yerler başta olmak üzere yerleşkelerin görünür mekanlarına kişisel hijyen kurallarına yönelik afişlerin asılmasını ve bilgilendirme broşürlerinin üniversite bileşenleriyle paylaşılmasını sağlamaları önerilir.

Hastalık hakkında güncel bilgileri ve Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesini takip ediniz.”

ETİKETLER : üniversite korona koronavirüs tedbir
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi