Kurucaşile’de “Okullarda Bağımlılık” anlatıldı

Kurucaşile Müftülüğü tarafından “Yeşilay Haftası” dolayısıyla ilçedeki tüm ortaokullarda bağımlılık seminerleri düzenlendi.
Bu haber 2020-03-09 15:01:19 eklenmiş ve 137 kez görüntülenmiştir.

 

 

EREN SARIKAYA

“Sigara”, “alkol” ve “teknoloji bağımlılığı” konularının işlendiği seminerler İlçe Müftüsü Recep Şahan tarafından slayt sunum eşliğinde verildi. Hisar Pirireis Ortaokulu, Sarıderesi Ortaokulu ve İlyasgeçidi Ortaokulu öğrencilerine yönelik verilen seminerlerin sonuncusu Kurucaşile Ortaokulu’nda yapıldı.

 

Sigaradan her yıl 100 can alıyor!

 

Seminerlerde konuşan Kurucaşile Müftüsü Recep Şahan, sissi düşman olarak nitelendirdiği sigaranın neden olduğu ölümlerden bahsederken şunları söyledi:
“Dünyada her yıl 6 milyon insan sigaradan ölüyor. Ülkemizde de 100 bin insan ölüyor. Bu ne demek? Ülkemizde her gün bir uçak düşüyor ve kurtulan olmuyor. Ya da her gün 6 otobüs uçuruma yuvarlanıyor ve kurtulan olmuyor demektir. Aslında her gün bütün bunlar oluyor. Ama farkında değiliz bile. O yüzden sigara sinsi bir düşmandır diyoruz. Bakınız,
1.5 milyar nüfuslu Çin’de Koronavirüs’ten sadece 2 bin 500 kişi ölmüş. Sayı az ama etkisi büyük. İnsanlar panikte. Ancak bu ülkede yılda 100 bin kişi sigara sebebiyle ölüyor ve kimse farkında bile değil. Sigara adeta kitle imha silahı... Kanser başta olmak üzere 200 çeşit hastalığın sebep oluyor. Günde bir paket sigara içen bir kişinin vücudunda 20 senede 7 kg katran birikiyor. Bugün en ucuz sigara 11.5 TL. Günde bir paket sigara içen kişi yılda 4 bin 197 TL’yi sigaraya harcayarak israf ediyor. Hem sağlığı ile oynuyor hem de çocuklarının rızkından çalıyor.”


Bütün kötülüklerin anası içki!

 

Daha sonra slayt gösterimi eşliğinde alkolün zararları konusunda sunum yapan Müftü Şahan, Türkiye’deki cinayet vakalarının yüzde 85’inin temelinde alkolün yattığını savunurken şunları söyledi:
“”Sigara ve alkol insan hayatına zarar vermek üzere birlikte çalışan iki kötülüktür. Alkolün insana üç açıdan zararı bulunuyor. Birincisi sağlığa zararlıdır. Bu bağlamda alkolün kanser başta olmak üzere 200 hastalığa sebep olduğunu belirtelim.  İkincisi de sosyal ve ekonomik açıdan zararlıdır. Ülkemizdeki trafik kazalarının yüzde 60’ının sebebi, boşanmaların dörtte birinin sebebi alkoldür. Bu ne demek? Şu demek; 2019 senesinde ülkemizde 155 bin kişi boşanmış. Bu rakamın dörtte biri 38 bin eder. Yani, 2019’da 38 bin kişinin boşanma sebebi alkol. 2018’de trafik kazalarından ölenlerin sayısı 6 bin küsur. Kazaların yüzde 60’ının sebebi alkol olduğuna göre 2018’de kazalarda ölen 4 bin kişinin ölüm sebebi alkoldür. Üçüncüsü ise dini açıdan zararlıdır. Dinimiz insana zararlı olan her şeyi yasaklamıştır. Alkol de zararlıdır ve dinimizce yasaktır. Maide suresi 90-91. Ayetlerde bunu görebiliriz.”

 

Çağın hastalığı, teknoloji bağımlılığı

 

Kurucaşile Müftüsü Recep Şahan’ın bağımlılık konusunda üzerinde ısrarla durduğu bir diğer önemli konu ise teknoloji bağımlılığı oldu. Teknolojinin hayatımızı kolaylaştırdığını bu sebeple de ondan mümkün olduğunca fazla faydalanmaya gayret gösterdiğimizi belirtirken, şöyle konuştu:

“Ancak bazı yanlış kullanımlar sebebiyle de zararlara yol açabiliyor. Dikkatli kullanılmayan teknolojik aletler sağlık için ciddi risklere yola açar. Teknolojinin yanlış kullanımıyla fiziki, duygusal ve sosyal bazı sorunlar ortaya çıkıyor. Ayrıca şiddet, cinsellik gibi tehlikeli içerikler de tehlike saçıyor. Bazı oyunlar intihara götürüyor. Aileler buna dikkat etmelidir. Bağlılığın önüne geçmek için şunlar yapılmalı:

2 yaşından küçük çocukların internet, televizyon ya da bilgisayarla karşılaşması uygun değildir. Okul öncesi için günde 30 dakikayı geçmeyecek şekilde internet kullanımı yeterlidir. İlkokul çağında ödev haricinde oyun ve eğlence için günlük 45 dakika zaman yeterlidir. Ortaokul öğrencisi için hafta sonu daha esnek olmakla birlikte günde 1 saat kullanım uygundur. Lise çağında ise günlük 2 saat yeterlidir.”

ETİKETLER : kurucaşile müftülüğü sigara bağımlılık
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi