2019 yılı Faaliyet Raporu oy birliğiyle kabul edildi

Bartın İl Özel İdaresi’nin 2019 yılına ilişkin Faaliyet Raporu, Meclis’te Bartın Valisi Sinan Güner tarafından yapılan sunumun ardından oy birliği ile kabul edildi.
Bu haber 2020-03-07 16:24:51 eklenmiş ve 199 kez görüntülenmiştir.

 

İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun Başkanlığında toplanan İl Genel Meclisi’nin Mart ayı toplantılarının 4. ve son oturumu Cuma günü, Vali Sinan Güner’in katılımı ile gerçekleştirildi. Birleşimde konuşan Başkan Dursun, 5302 sayılı Özel İdare Kanunu gereği her ayın ilk haftasında başlayan ve 5 gün süren toplantılarda İdare’nin iş ve işlemlerinin yürütülebilmesi için alınması gereken kararların değerlendirildiğini belirtirken, Mahalli İdareler Seçimleri’nin ardından Nisan 2019’da göreve gelen 7. dönem Meclisi’nin geride bıraktığı 11 aylık süreyi değerlendirdi. Dursun özetle şunları söyledi:

 

 

“Bu sürenin her bir gününün elbette güllük gülistanlık olmadığını bu konuda bazen siyasi bazen de idari zorlukların yaşanmasının işin doğası gereği olduğunun bilincinde olduklarını ama bu konuda ortak paydanın her zaman Bartın’ın gelişmesini ön planda tuttuklarını o nedenle 7. Dönem Meclisi’nin büyük bir gayret ve samimiyetle yürütmüş olduğu bütçe çalışmalarında her şeyden önce hizmet bekleyen tüm kesimlerin güvenini sarsmadan Meclis’te onaylanan tüm programlara sahip çıkacağız.

 

“Önemli başarılara imza attık”

 

2005 yılında çıkartılmış olan 5302 sayılı yasayla il genel meclisleri yerel parlamenter hüviyetine kavuşturularak özel idarelerin en üst karar organı olmaları sağlanmıştır. Özel idareler bu anlamda yerel temsilcilerinin de katkıları ile yasayla birlikte güçlendirilmiş olan yapılarıyla 15 yıldır ülkemizin gelişmesine çok önemli katkı sağlamışlardır. Bu kapsamda Bartın Özel İdaresi de İl Genel Meclis üyeleri ile birlikte birlik ve beraberlik içerisinde yapmış oldukları güzel çalışmalarla çok önemli başarılara imza atmışlardır. Ben de bu vesileyle, bu çalışmalara katkı sağlamış olan tüm meclis üyelerine ve özel idare personelimize teşekkür ediyorum.”

 

 

Vali sunum yaptı

 

Dursun’dan sonra kürsüye gelen Bartın Valisi Sinan Güner, İl Özel İdaresi’nin 2019 yılına ilişkin Faaliyet Raporu’na ilişkin ayrıntılı bir sunum yaptı. Tahmini 47 milyon TL olarak belirlenen 2019 yılı bütçesinin yatırımlara ayırılan payın bütçe içerisindeki diğer kalemlere oranla yüzde 45 olduğuna dikkat çeken Vali Güner, 2019 bütçesi içerisinde en büyük payın ise Yol ve Ulaşım Hizmetleri ile Eğitim Yatırımları’na ayrıldığını söyledi. Vali Güner, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu kapsamda 2019 yılı İdaremiz özkaynağının 46 milyon 984 bin 252,77 TL gelir gerçekleşerek yüzde 99,96’lara ulaştığını, dış kaynağın ise 68 milyon 735 bin 602,84 TL olarak iç ve dış kaynak toplamının 115 milyon 719 bin 855,61 TL olduğunu ifade etti.

 

184 projeden 170’i gerçekleştirildi

 

Ayrıca İl Özel İdaremizin 2019 Mali Yılı Çalışma ve Yatırım Programı’nda toplam 184 adet faaliyetimiz bulunmaktadır dedi. Hedeflenen bu projelerden; 170 adet faaliyet (devam eden işlerimizle birlikte) gerçekleştirilmiş, 14 adet faaliyet ise iptal edilmesi, tasfiye talepleri, talep bulunmaması, ödenek yetersizliği ve bakanlıklar veya diğer merkezi idare kuruluşlarından alınan izin ve onayların süre gecikmeleri sebebiyle tamamlanamamıştır. Sonuç olarak İl Özel İdaremizce toplam 184 adet proje hedeflenmiş, 170 adedi gerçekleştirilmiş, ancak 14 adedi ise tamamlanamamıştır. Yılsonu itibariyle; gerçekleşen proje oranı yüzde 93,16, gerçekleşemeyen proje oranı ise yüzde 6,84 olarak tespit edilmiştir.

 

Dış kaynak projelerinde gerçekleşme çok düşük

 

Ayrıca; 44 adet dış kaynak projemizden 3 tanesi Bakanlıklar veya diğer merkezi idare kuruluşlarından aktarılan kaynak ile yapılmış, 41 adedi çeşitli nedenlerle yapılamamıştır.”

 

 

Dursun teşekkür etti

 

Vali Güner’in sunumunun ardından Başkan Dursun,  5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun İl Genel Meclisinin Görev Ve Yetkileri Başlıklı 10’uncu maddesi gereği 2019 Mali Yılı Faaliyet Raporu’nun yeterliliğinin oylanacağını söyledi. Kısaca bütçe ile tahsis edilmiş kaynaklar ile dış kaynaktan aktarılan ödeneklerle tahsis edilmiş kaynakların, planlanmış amaçlar doğrultusunda ve iyi mali yönetim ilkelerine uygun olarak etkin, ekonomik, verimli bir şekilde kullanılması gerektiğine değinen Dursun, “2019 Mali Yılı Çalışma ve Yatırım Programının programa alınmasında, uygulanmasında ve vatandaşlarımızın hizmetine sunulmasının her aşamasında görev alan İl Genel Meclis Üyelerine, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile İl Özel İdaresi çalışanlarına teşekkür eder, bundan sonraki çalışmalarda başarılar diliyorum. 2019 yılı faaliyet raporunun sunumunu yapan Sayın Valimize, rapora konu olan tüm projelerimizin hayata geçirilmesinde ödenek temini açısından emek ve katkısı olan başta Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç olmak üzere İl Genel Meclis Üyelerimize ve idaremiz çalışanlarına yürekten teşekkür ediyoruz” dedi. 

 

 

Daha sonra Meclis üyelerinin oyuna sunulan İl Özel İdare 2019 Yılı Faaliyet Raporu oy birliği ile kabul edildi.

ETİKETLER : Bartın Bartın Özel İdare Faaliyet Raporu İl Genel Meclisi Kenan Dursun Sinan Güner
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi