Her 10 kadından 4’ü kayıt dışı çalışıyor!

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası'nın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla hazırladığı “Kadın Emeği Raporu”na göre; Türkiye'de istihdam edilen kadınların yüzde 41.3'ü, yani her 10 kadından 4’ü kayıt dışı çalışıyor.
Bu haber 2020-03-07 11:03:52 eklenmiş ve 440 kez görüntülenmiştir.

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla kadın hakları savunucuları yarın, Türkiye'nin dört bir yanında eylem yapıyor olacak. Bazı sivil toplum kuruluşları da hazırladıkları raporlarla kadının toplumsal hayatın her boyutundaki yerine ilişkin önemli saptamalar yapıyorlar. Bunlardan biri de DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası. 

 

Kadınların işgücüne katılımı erkeklerin yarısından az


Sendika, bundan önceki 4 yılda olduğu gibi bu yıl da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla “Kadın Emeği Raporu” hazırlayarak topladığı verileri kamuoyu ile paylaştı. Rapora göre; Türkiye'deki erkeklerin iş gücüne katılım oranı yüzde 72 civarındayken kadınlarda bu oran yüzde 34,2'ye kadar düşüyor. 

 


Her 10 kadından sadece 3'ü çalışıyor

 

Türkiye'de her 10 kadından yalnızca üçü çalışıyor ve kadınların iş gücüne katılım oranı OECD ülkeleri ortalamasının altında. Rapora göre ülkemizde 2019'da iş gücüne dahil olamayan 20 milyon 691 bin kadından 11 milyon 741 bini “ev işleriyle meşgul olduğu için” iş gücüne katılamıyor. Sadece 2019 yılı içinde “çocuklara veya bakıma muhtaç yetişkinlere bakmak için” işinden ayrılan kadın sayısı ise 494 binin üzerinde. 

 

1 milyon 755 bin kadın işsiz

 

Rapora göre; Türkiye'de istihdam edilen kadınların yüzde 41.3'ü, yani her 10 kadından 4’ü kayıt dışı çalışıyor. Kadınlarda ortalama işsizlik oranı AB’de yüzde 7.1, OECD ülkelerinde yüzde 5.4 olurken, Türkiye’de yüzde 14. Ülkemizdeki kadın işsiz sayısı ise Kasım 2019 itibariyle 1 milyon 755 binin üzerinde.

Türkiye'de kadınların istihdam edilme oranı Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü'ne (OECD) üye ülkelerin ortalamasının yaklaşık yarısı kadar. Türkiye'de kadın nüfusunu istihdam oranı yüzde 29 civarındayken erkek nüfusun istihdam oranı yüzde 65'lerde.

 

ETİKETLER : Bartın DİSK 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Genel-İş Sendikası Kadın Emeği Raporu
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi