Faizsiz banka: Esnaf

Esnafları “Vatandaşın faizsiz bankası” olarak nitelendiren Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sinan Amasralı, esnafların veresiye defteri sayesinde vatandaşlara koşulsuz, şartsız ve faizsiz kredi verdiklerini, bu nedenle de kredi kart limiti dolanların soluğu esnafın yanında aldığını söyledi. Amasralı, “Hiçbir banka ve işletme faizsiz, kefilsiz kredi vermez. Ama esnaf, veresiye defteri sayesinde sosyal patlamanın önüne geçiyor” dedi ve sorumluluk sahibi tüm vatandaşları esnafını korumaya davet etti.
Bu haber 2020-03-07 11:00:56 eklenmiş ve 265 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Esnafların örgütlü olduğu dernek öve odaların zincir marketlere karşı küçük esnafı koruma amaçlı eylem ve açıklamalı artarak sürüyor. Bu kez konuya ilişkin açıklama yapan Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sinan Amasralı oldu. Açıklamasında veresiye defterinin önemine dikkat çekerek esnafın hem ekonomik hem de toplumsal refah için önemine dikkat çeken Amasralı, hangi sebepten ötürü olursa olsun kredi kart limiti dolan ya da kullanamayan bu yüzden de nakde sıkışan vatandaşın imdadına yıllardır küçük esnaf ve sanatkarın koştuğunu söyledi. “Mahallenin bakkalı, manavı, kasabı, terzisi ve hatta taksicisi bile veresiye defteri ile vatandaşlara faizsiz, kefilsiz hizmet vererek dost eli uzatıyor” diyen Amasralı, bu durumun Ahilik geleneğinden gelen esnaf ve sanatkârların ekonomik ve toplumsal önemini kavramak için yeterli olduğunu söşledi. Amasralı sözlerini şöyle sürdürdü:


Vatandaşın zor gün dostu

 

“Kredi kartını dolduran, borcu olan ve başı dara düşen her vatandaşımız ülkenin dört bir yanındaki esnaf ve sanatkârımızdan veresiye alışveriş yapıyor. Esnafımızın yıllardır süregelen veresiye defteri sayesinde büyük bir sosyal dayanışma örneği sergileniyor. Hiçbir zincir market ve büyük işletme, sattığı ürünün ücretini almadan müşterisini dükkândan çıkarmazken Ahilik geleneğinden gelen esnaf ve sanatkarlarımız vatandaş borcunu ödeyene kadar bekleyip bu süreçte de veresiye yazmaya devam ediyor. Böylece ekonomide çarkların dönmesini sağlarken vatandaşın da zor gününde yanında oluyor.

 

Sosyal patlama kalkanı veresiye defteri

 

Sayıları 2 milyona yaklaşan esnaf ve sanatkarlarımızın büyük çoğunluğu veresiye satış yaparak toplumsal kültürün yapısını koruyup bir yerde sosyal patlamanın önüne geçiyor. Esnafımız veresiye yazarken ne bir ödeme günü belirliyor, ne sattığı ürünün bedeline faiz koyuyor ne de ödeme yapılmadığında icra takibi başlatıyor. İhtiyacı olan fakat ödeme gücü olmayan vatandaşlarımızla esnafımız arasındaki samimiyet ve birbirine güven sayesinde yıllardır sosyal dokumuz bozulmadan korunuyor. Zor gün dostu esnaf ve sanatkarlarımız kültürümüzün birebir yansımasıdır.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Sinan Amasralı veresiye defteri
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi