Gelişmişlik sıralamasında yükseldik

İllerin gelişmişlik düzeylerine ilişkin verilerin değerlendirilmesi sonucunda hazırlanan “Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması” (SEGE-2017) sonuçlarına göre; 2003 yılında il sıralamasında 55, 2011 yılında ise 57. sırada yer alan Bartın, 2017’deki veriler ışığında 4. gelişmişlik kademesinde ve 46. sırada yer alarak üst sıralara doğru tırmandı. SEGE-2017’de mesleki ve teknik liseler okullaşma oranında yüzde 57,2’lik derecesiyle 2. sırada yer alan Bartın, işgücüne katılma oranında da 5. sırada yer aldı. İlimizin son sıralarda yer aldığı kriterler ise kadınların ortalama günlük kazanç değişkeni ve kişi başı patent başvuru değişkeni oldu.
Bu haber 2020-03-07 10:47:49 eklenmiş ve 116 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Bartın Valiliği, SEGE-2017’nin sonuçlarını ve Bartın’ın sıralamadaki yerine ilişkin bilgileri resmi internet sitesi aracılığıyla kamuoyuyla paylaştı. Açıklamada SEGE sıralaması araştırmalarının ilçe, il ve bölgelerimizin gelişmişlik düzeyini, sosyo-ekonomik gelişmişliğin farklı boyutlarını temsil eden değişkenlerle analiz etmeyi ve karşılaştırmayı amaçlayan çalışmalar olup kamu yatırımları, teşvik politikaları ve insan kaynakları politikaları gibi pek çok alanda referans olarak kullanıldığı belirtildi.

 

İllerin kademe ve sıralamaları belirlendi

 

Bu çalışmaların il ve bölgelerin göreceli sıralamalarını vermesi yönüyle kalkınma politikalarının daha sağlam bir zemine oturtulmasına da önemli katkılar sağladığının vurgulandığı açıklamada, “SEGE-2017 kapsamında yapılan analizler sonucu elde edilen endeks değerlerine göre Türkiye’de illerin gelişmişlik seviyeleri altı farklı kademede değerlendirilmiş ve endeks değerlerinin doğal kırınımları esas alınarak il kademe ve sıralamaları belirlenmiştir” denildi.

 

İlk 5’te olduğumuz kriterler mevcut

 

Bartın Valiliği’nin açıklamasında ilimizin gelişmişlik sıralamasındaki yerine ilişkin olarak şu bilgilere yer verildi:

“Yapılan analizler sonucunda Bartın’ın 4’üncü gelişmişlik kademesinde ve il sıralamasında 46. sırada olduğu tespit edilmiştir. Bartın, mesleki ve teknik liseler okullaşma oranında yüzde 57,2’lik derecesiyle ikinci sıradadır. Bu değişkende Türkiye ortalaması yüzde 44’tür. Ayrıca Bartın, işgücüne katılma oranında da Türkiye ortalamasının çok üzerinde kalarak beşinci sıradadır.

 

Bazı kriterlerde sonlardayız

 

Bununla birlikte Bartın, kadınların ortalama günlük kazanç değişkeni ve kişi başı patent başvuru değişkeninde son sıralarda yer alan iller arasındadır.

 

Bartın tırmanışını sürdürüyor

 

SEGE-2017 verileri 2003 ve 2011 yıllarında yapılan SEGE çalışmalarıyla kıyaslandığında Bartın’ın il kademesinin değişmemiş olduğu, il sıralamasının ise 2003 yılında 55’inci sıradan 2011 yılında 48’incı sıraya ve 2017 yılında ise 46’ncı sıraya yükselerek önemli bir gelişim gösterdiği görülmektedir.

 

TR81, 26 bölge içinde 12. sırada

 

Çalışma kapsamında illerin içinde yer aldığı Düzey-2 Bölgeleri de ayrıca bir kademe ve sıralamaya tabi tutulmuştur. Bartın’ın da içinde yer aldığı TR81 Batı Karadeniz Bölgesi dört kademeli bölge sıralamasında ikinci, 26 bölge arasında da 12’nci sırada yer almaktadır.

 

1. kademede ilçemiz yok

 

Aynı çalışma kapsamında gerçekleştirilen ilçe sıralamasında da Bartın’ın ilçeleri altı kademelik sıralamada ikinci ve beşinci kademe arasında sıralanmıştır. Bartın merkez 2., Amasra 3., Ulus 4. ve Kurucaşile 5. kademe olarak belirlenmiştir.

2008-2011 dönemi verileri kullanılarak hazırlanan SEGE-2011’in yayımlanmasının ardından Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi ve bölge planları, artan kamu yatırımları, kalkınma ajansı uygulamaları ve bölgesel teşvikler içeren yatırım teşvik politikası uygulamaları gibi kalkınmaya odaklanan birçok hususta SEGE-2011 Çalışması’ndan yararlanıldığı görülmüştür.

19.06.2012 tarih ve 28328 sayılı Resmi Gazete ’de yayınlanan 15.06.2012 tarihli ve 2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımı Hakkında Karar ile Bakanlar Kurulu tarafından yapılan düzenlemede SEGE-2011 Çalışması dikkate alınarak Türkiye 6 bölgeye ayrılmış ve Bartın 4. Bölge’de yer almıştır. SEGE- 2017 Çalışması’nda da Bartın’ın 4.Bölge’de yer aldığı görülmektedir.”

ETİKETLER : Bartın gelişmişlik SEGE-2017
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi