Glutensiz Şef'ten Glutensiz Yaşam Derneği’ne ziyaret

Glutensiz beslenen bireyler için, tecrübe ve deneyimleriyle harikalar meydana getiren, farkındalık çalışmalarıyla da Glutensiz dünyasına önemli kazanımlar sağlayan ve Şef Süleyman Engin, Konya'da Glutensiz Yaşam Derneği yöneticileri ile bir araya geldi.
Bu haber 2020-03-07 10:33:15 eklenmiş ve 223 kez görüntülenmiştir.

 

Çölyaklıların sorunları, glutensiz beslenme ve geleceğe yönelik projelerin konuşulduğu programa, gazetemizin köşe yazarlığı da yapan Glutensiz Yaşam Derneği Başkanı Öğr. Gör. Güngör Gökdağ, dernek üyelerinden Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Uyanık, Gastroenterolog Dr. Öğr. Üyesi Meltem Gümüş, Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Erbaş, Arş. Gör. Hatice Gökdağ, Diyetisyen Merve Sena Nazlı ile Zehra Tekbaş ve Slimini Glutensiz Un Fabrikası Genel Müdürü Mehmet Seyyid Şahin katıldı.

 

 

Dernek Başkanı Gökdağ, yapmış oldukları faaliyet ve projelerden söz ederek, Glutensiz Şef Süleyman Engin'in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Şefin Türkiye'deki tüm Çölyaklıların kalbinde önemli bir yeri olduğunu belirtti. 

Şef Süleyman Engin ise, Glutensiz Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri ile birarada bulunmaktan çok mutlu olduğunu ifade ederek, derneğin kısa zaman önce kurulmasına rağmen, nitelikli ve seçkin kadrosuyla büyük başarılar elde ettiğini vurguladı. Kendisinin, dernek tarafından düzenlenecek olan etkinliklere çağrılması durumunda katılmaktan da büyük keyif alacağını söyledi.

 

 

Süleyman Engin kimdir?

 

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Özalp Meslek Yüksek Okulu “'Gıda Teknikeri” ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi - Turizm ve Otelcilik Konaklama İşletmeciliği mezuniyeti olan Şef Süleyman Engin, mesleki iş hayatına 1994 yılında başladı.  Mesleği ile ilgili yurtiçi ve yurtdışında birçok eğitim faaliyetlerine katıldı. Çeşitli illerde üniversiteler tarafından uygulanan Gastronomi - Aşçılık temalı projeler kapsamında eğitim, seminer, kurs ve konferanslar verdi. Avrupa Birliği Proje Koordinasyon Daire Başkanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) hibe programları kapsamında “Gastronomi Kapasite Geliştirme & Yiyecek İçecek Eğitim uzmanı” olarak görev yaptı. Yurt dışı eğitim ve proje danışmanlık faaliyetlerinde bulundu. Türkiye'nin ilk glutensiz şefi olma özelliği taşıyan Şef Süleyman Engin, 2010 yılında Türkiye'nin ilk glutensiz beslenme menüsünü oluşturdu, Çölyaklılar için glutensiz beslenmeye dair pek çok proje geliştirdi. Kendisi 2 yemek kitabı yazarıdır.

ETİKETLER : Konya Gluten Güngör Gökdağ Süleyman Engin Konya Glutensiz Yaşam Derneği
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi