İhale şartnamesi EKAP’ta yayınlandı

Bartınlıların büyük bir heyecanla bekledikleri Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi’nin inşaat ihalesine ilişkin şartname EKAP’ta yayınlandı. 17 Mart’ta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İller Bankası Anonim Şirketi Yatırım Koordinasyon Başkanlığınca Ankara’da gerçekleştirilecek olan ihalenin ardından tesis 2.5 yıl içinde tamamlanarak hizmet verir hale getirilecek. Yüzde 50 hibe destekli yapılacak olan tesis 735 bin 82 metreküp kapasiteye sahip olacak.
Bu haber 2020-03-06 09:31:06 eklenmiş ve 148 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Geçen yıl 11.4 milyon TL ödenek tahsis edilmişti

 

Hatırlanacağı üzere; Bartın Valisi Sinan Güner’in takibindeki önemli projeler arasında yer alan Bartın Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi yapım işi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Kaman köyünde yer tahsisi işlemleri ve ardından da proje çalışmaları tamamlandıktan sonra 2019 Yılı (KAP) Katı Atık Programı’na alınmıştı. Bartın Valiliği’nin, 2019 bütçe yılına mahsus 11 milyon 406 bin 287,50TL ödenek tahsis edildiğini bildirmesinin ardından ise gözler projeyi ihaleye çıkaracak olan İLBANK’a çevrilmişti.

 

Vali’ye borçlanma yetkisi verilmişti

 

Bu arada Aralık 2019’daki Bartın İl Genel Meclisi toplantısında, Kaman köyü sınırları içerisinde bulunan 98 bin 29.24 metrekarelik alanda Bartın Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin yapım ihalesi için İl Özel İdare’nin ortaklık payı nispetinde İller Bankası Anonim Şirketi'ne borçlanmasına ilişkin olarak Bartın Valisi Sinan Güner’e yetki verilmişti.

 

 

17 Mart’ta Ankara’da yapılacak

 

İhale ne zaman yapılacağına ilişkin müjde ise AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’tan gelmişti. Tunç, Şubat ayının son haftasında yaptığı açıklama ile Bartın Mahalli İdareler Birliği Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi’nin inşaat ihalesinin 17 Mart 2020 Salı günü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İller Bankası Anonim Şirketi Yatırım Koordinasyon Başkanlığınca Ankara’da gerçekleştirileceğini bildirmişti.

 

Akın: “Hayırlı olsun”

 

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın da dün, belediyenin resmi internet sitesi aracılığıyla Bartın Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi inşaat ihalesine ilişkin şartnamenin EKAP’ta yayınlandığını bildirdi. Akın, konuya ilişkin açıklamasında şunları kaydetti:

“Bütçesini Bartın Belediyesi ile üye diğer belediyeler ve İl Özel İdare Müdürlüğü’nün oluşturduğu Bartın Mahalli İdareler Birliği’nin mali kaynağı ile gerçekleştirilecek, yüzde 50’si hibe destekli olan Bartın İli Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi inşaatının ihale şartnamesi EKAP’ta yayınlandı. Vahşi depolama ile muhafaza edilen Bartın ilinin toplanan tüm çöpleri, Düzenli Depolama Tesisi’nin yapılması ile bu tesiste bertaraf edilecek. Bartınımıza hayırlı olsun.”

 

2.5 yılda hizmete girecek

 

Şimdi gözler 17 Mart Salı günü yapılacak ihaleye çevrildi. ihale sürecinin kesinleşmesinin ardından en geç 2,5 yıl içinde tesisin hizmete girmesi ve Bartın’ın vahşi depolamadan kurtulması hedefleniyor.

Yapılacak olan Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi, 735 bin 82 metreküp kapasiteli olacak. İhale kapsamında, su sızdırmaz izolasyonlu düzenli depolama alanı, tam otomatik mekanik ayrıştırma tesisi, kompost tesisi, sızıntı suyu arıtma tesisi, su deposu, yangın söndürme hattı ve ulaşım yolu yapımı da gerçekleştirilecek.

 

İnkumu rahatlayacak

 

Proje hayata geçtikten sonra ilimizin en önemli turizm merkezlerimizden biri olan İnkumu’nun tepesindeki ormanlık alanda düzensiz depolama şeklinde kullanılan Bartın çöplüğü de kapatılacak. Bu bölgenin bölgenin rehabilitasyonun ardından seyir terası ya da farklı bir şekilde manzarasından faydalanılmak üzere turizmin hizmetine açılması da sözkonusu olabilecek.

ETİKETLER : Bartın İnkumu Katı Atık Düzenli Depolama Alanı Bartın Belediyesi Bartın Özel İdare Sinan Güner Cemal Akın
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi