Okullarda ‘sağlıklı gıda’ anlatıldı

Bartın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Bartın Merkez ve ilçelerdeki ilk ve ortaöğretim öğrencilerine yönelik olarak “Gıda Güvenilirliği, Gıda Kayıpları ve İsraf” konulu eğitimler gerçekleştirdi.
Bu haber 2020-03-05 09:58:06 eklenmiş ve 279 kez görüntülenmiştir.

 

Eğitimlere ilişkin olarak Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2018-2022 Stratejik Planı’nda yer alan ve Bartın İl Müdürlüğü’nce “üretimden tüketime doğal kaynakların ve insan sağlığının korunması için gıda güvenilirliğini sağlamak” amacıyla oluşturulan “Okullarda gıda güvenilirliğine yönelik uygulamaları geliştirmek” hedefi doğrultusunda ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine yönelik olarak “Gıda Güvenilirliği, Gıda Kayıpları ve İsraf” konulu eğitimler gerçekleştirildiği bildirildi.

Açıklamaya göre; Merkez, Amasra, Ulus ve Kurucaşile ilçelerinde toplam 7 okulda gerçekleştirilen ve toplamda 716 öğrencinin katıldığı eğitimlerde “Güvenilir gıda nedir?”, “Gıdaların muhafazasında ve gıda satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?” gibi soruların cevapları verildi. Hijyen, temizlik ve dezenfeksiyon kavramları ile kişisel hijyen kuralları öğrencilere ince ayrıntılarına kadar anlatılırken gıda kayıpları ve israfı hakkında da bilgiler verilerek farkındalık yaratılmaya çalışıldı.

Eğitimler Bartın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nde görevli Gıda Mühendisi Vildan Gençer, Veteriner Hekim Neşe Yıldırım ve Gıda ve Yem Şube Müdürü Vekili ve Gıda Mühendisi Celal Uğuz tarafından verilirken, benzer eğitimlere yıl boyunca deöam edileceği kaydedildi. 

ETİKETLER : Bartın Bartın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü gıda güvenliği
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi