Tunç, muhalefeti Türkiye’nin tarafında olmamakla suçladı

Türkiye Büyük Millet Meclis, geçtiğimiz Salı günü, Suriye’nin İdlib kentinde Esed rejim yanlılarınca Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına yönelik gerçekleştirilen hain saldırı ve sonrasında yaşanan gelişmeler ile ilgili olarak kapalı bir oturum gerçekleştirdi. AK Parti Bartın Milletvekili Av. Yılmaz Tunç, oturumun ardından sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımla muhalefeti Türkiye’nin tarafında olmamakla suçladı. Tunç, “Keşke oturum açık olaydı da milletimiz kimin Türkiye’nin tarafında olduğunu bir kez daha görebilseydi” dedi.
Bu haber 2020-03-04 16:26:59 eklenmiş ve 226 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

 

TBMM, Salı günü tarihi günlerinden birini yaşadı. Meclis Başkanı Mustafa Şentop başkanlığında toplanan TBMM Genel Kurulu’nda, 34 kahraman askerimizin şehit olduğu İdlib'deki hain saldırı ve bölgedeki gelişmeler kapalı oturumda ele alındı. 

 

Yeminli stenograf, sağır ve dilsiz kavas

 

Gizli oturumda tutanakları yeminli stenograflar tutarken, görüşmede milletvekillerine yardımcı olmak amacıyla salonda sadece sağır ve dilsiz kavaslar görev yaptı.

TBMM Başkanı Şentop, birleşimin başında, Yürütme’nin, İdlib'deki hain saldırı ve bölgedeki gelişmelere ilişkin gündem dışı söz talebi olduğunu bildirdi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın da hazır bulunması, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın gündem dışı konuşma yapmasını içeren talebi yerine getireceğini belirten Şentop, Danışma Kurulu’nun, konuyla ilgili önerisini okuttu. TBMM İçtüzüğüne göre yürütme tarafından yapılan gündem dışı konuşmalarda her bir bakana ve takip eden konuşmalarda siyasi parti gruplarına 30’ar dakika, TBMM'de grubu bulunmayan partilerden 3 milletvekiline de 5'er dakika söz verilmesini içeren öneriye göre yürütme tarafından yapılacak gündem dışı konuşmalar ile takip eden konuşmaların ardından başka bir konu görüşülmemesi istendi. Öneri, yapılan oylamanın ardından kabul edildi.

Gündem dışı konuşmalara geçilmeden önce, AK Parti'nin, görüşmelerin kapalı yapılmasına ilişkin önergesi işleme alındı ve kabul edildi.

 

Gizliliğe büyük önem verildi

 

Meclis Başkanı Şentop, Genel Kurul Salonu'nda bulunabilecek üyeler dışındaki dinleyicilerin ve görevlilerin dışarıya çıkmaları gerektiğini belirtti. İdare amirlerinden salonun boşaltılmasını isteyen, Şentop, daha sonra salonun hazırlanması için birleşime ara verdi. Bu sırada ABMM Ana binasına ve kulislere personel ve ziyaretçi alınmazken, Genel Kurul’un hemen arkasındaki koridorda bulunan basın mensuplarına ait odalar da boşaltılarak yetkililer tarafından kilitlendi.

 

Akşener milletvekili olmadığı için katılamadı

 

Gizli oturuma, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli katılırken, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener milletvekili olmadığı için Genel Kurul Salonu'nda değildi.

 

İç Tüzük’te yeni düzenleme yapılacak

 

Meclis Başkanı Şentop, birleşimin başında yaptığı açıklamada, TBMM İçtüzüğü’nün kapalı oturumu düzenleyen maddelerini hatırlattı. Şentop, birleşim öncesinde yapılan Danışma Kurulu toplantısında, kapalı oturumlara ilişkin İçtüzükte en kısa sürede düzenleme yapılması gerekliliğine yönelik grup başkanvekilleri arasında mutabakat sağlandığını da sözlerine ekledi.

 

Bilinmedik bir şey söylenmemiş

 

TBMM’nin tarihi kapalı oturumu, yaklaşık 6 saat sürdü. Toplantı sonrasında içeriğine ilişkin hiç kimseden bir açıklama gelmezken, bazı milletvekilleri hem Milli Savunma Bakanı Akar’ın, hem de Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun, şimdiye kadar ekranlar karşısında yaptıkları açıklamalardan farklı bir şey söylemediklerini ifade ettiler.

 

 

Tunç: “Keşke oturum açık olaydı”

 

Toplantı sonrasında sosyal medya platformları Facebook ve Instagram’daki sayfalarından manidar bir paylaşımda bulunan AK Parti Bartın Milletvekili Av. Yılmaz Tunç, oturumun gergin geçtiğini savundu. Tunç paylaşımında, “Bugün TBMM’de 7 saate varan Suriye İdlib konulu gergin geçen bir kapalı oturum gerçekleştirdik. Tutanaklar içtüzük gereği 10 yıl süreye açıklanmayacak, keşke oturum açık olaydı da milletimiz kimin Türkiye’nin tarafında olduğunu bir kez daha görebilseydi” dedi.

ETİKETLER : Bartın Ankara TBMM AK Parti Yılmaz Tunç kapalı oturum İdlib
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi