Dursun: “Bütçe gerçekleşme oranı yüzde 99”

Bartın İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, Özel İdare’nin 2019 yılına ilişkin bütçe gerçekleşme oranının yüzde 99 gibi çok yüksek bir seviyede olduğunu belirtirken, 2019 yılına ilişkin faaliyet raporunun bu hafta içinde Bartın Valisi Sinan Güner’in katılacağı bir oturumda ayrıntılarıyla paylaşılacağını söyledi.
Bu haber 2020-03-04 10:18:43 eklenmiş ve 373 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

İl Özel İdaresi’nin Mart ayı Meclis Toplantıları, Kenan Dursun başkanlığında başladı. 15 gündem maddesi ile başlayan toplantıların ilk günkü birleşiminde gündem maddelerine geçmeden önce bir konuşma yapan Meclis Başkanı Dursun,  31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri ile birlikte oluşan yeni dönem Meclisi’nin Nisan 2019’da başlayan çalışmalarında 11 ayın geride bırakıldığını anımsattı ve bu sürüdeki çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Dursun, özetle şunları söyledi:

“Her şeyden önce 11 aylık zaman dilimi içerisinde Bartın’ımızın büyümesi ve gelişmesi adına birlik ve beraberliğimizin sağlanmasına katkı sağlayan ve bu yönde almış olduğumuz tüm kararları da oy birliği içerisinde alma birlikteliğini göstermiş olan tüm Meclis üyelerimize şahsım ve Başkanlık Divanı adına yürekten teşekkür etmek istiyorum.

 

“Amacımız, mutlu insanların yaşadığı bir Bartın”

 

Meclisin yoğun çalışması nedeniyle bu 11 ay çok hızlı geçti. Yürüttüğümün bu onurlu görevin süreli bir görev olduğun bilincindeyiz.  Bu nedenle bize verilen bu görev süresini en güzel şekilde değerlendirmek istiyoruz. Bu çalışmaları yaparken en değerli unsur zaman oldu. Zamanı israf etmeden Meclisimizin belirlemiş olduğu 5 yıllık stratejik hedefleri gerçekleştirerek bir önceki Meclis’ten almış olduğumuz hizmet çıtasını çok daha yukarıya taşıdık. Bu sayede tüm halkımızı kucaklayan projelerle kubbede hoş bir seda bırakmak istedik. 2020 yılında da ilçesinde, beldesinde ve köyünde mutlu yaşayan insanların her geçen gün arttığı bir Bartın’ın ortaya çıkmasına katkı vermeye devam edeceklerini söyledi.

Bildiğiniz üzere Ocak ayında Denetim Komisyonu’na üye seçimi yapıldı. Bu ay ise bir önceki yılın Faaliyet Raporu, Vali tarafından Meclis’e sunulacak. Nisan ayında Meclis üyeleri arasından gizli oyla organ seçimlerini yapacağız. Mayıs ayında ise bir önceki yıla ait Kesin Hesabı görüşerek krara bağlayacağız. Kasım ayına geldiğimizde diğer aylardan farkı olarak 20 gün süren toplantılarımızla bir sonraki yılın Çalışma ve Yatırım Programı’nın yanı sıra bütçesini de ortaya çıkaracağız.

 

Denetim Komisyonu raporu tamamladı

 

Bu kapsamda Özel İdare Kanunu gereği her yıl olduğu gibi bu yıl da Ocak ayı Meclis toplantıları döneminde bir önceki yılın gelir ve giderlerinin incelenmesi ve iç denetiminin yapılabilmesi amacıyla oluşturulan Denetim Komisyonu,  29 gün süren çalışmalarını tamamladı. Bu süre içerisinde komisyonca hazırlanacak olan rapor 15 Mart’a kadar Meclis Başkanlığı’na ulaştırılacak. Öncelikle 15 gün süren komisyon çalışmalarında özveri ve gayretle çalışan tüm komisyon üyelerimize ve bu çalışmalara önemli ölçüde katkı sağlayan tüm daire müdürlerimize şahsım ve komisyonumuz adına teşekkür ediyorum. Meclis Başkanlığı’na ulaştırılacak olan Denetim Raporu, yasa gereği Nisan ayı toplantılarında Meclis’in bilgisine sunulacak ve bu kapsamda kamuoyu bilgilendirilecek.

 

2019’da bütçe gerçekleşmesi yüzde 99 seviyesinde

 

Mart ayı toplantılarımızın önemli gündem maddesi olarak yer alan Faaliyet Raporu, önümüzdeki günlerde Sayın Valimiz tarafından Meclis’e sunulacak. Bu kapsamda 2019 yılında Özel İdaremizin öz kaynak geliri 46 milyon 984 bin 252,77 TL oldu ve gelir gerçekleşmesi yüzde 99 seviyesini buldu. Dış kaynak ise 68 milyon 735 bin 602,84 TL oldu. Böylece iç ve dış kaynak toplamı 115 milyon 719 bin 855,61 TL’yi buldu. Yine 2019 yılında öz kaynağımızla 46 milyon 668 bin 980,93 TL gider gerçekleşti ki bunda da gerçekleşme oranı yüzde 99’lara ulaştı. Dış kaynak gider gerçekleşmesi ise 72 milyon 316 bin TL 82 kuruş oldu. Böylece iç ve dış kaynak gider toplamımız 118 milyon 984 bin 981,75 TL oldu. Sektörler arası ayrıntılı bilgileri Faaliyet Raporu sunumunda görebileceksiniz.”

Dursun, “Meclisimizce alınacak olan tüm kararlarımızın idaremize ve Bartın’ımıza hayırlı olmasını diliyoruz” dedi. Daha sonra gündemin ilk 3 maddesinde yer alan

komisyon raporları okundu ve oy birliği ile kabul edildi.

ETİKETLER : Bartın Bartın İl Özel İdare İl Genel Meclisi Kenan Dursun
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi