“Girişimcilik bir kalkınma aracıdır”

Çağımızın eski köye yeni adet getirme çağı olduğunu belirten Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, başta gençler olmak üzere girişimci vatandaşlarımız desteklenmesi gerektiğini söyledi. Akdeniz, girişimcilik kredilerinin artırılması gerektiğini de savunurken, “Girişimcilik günümüzde olmazsa olmaz bir kalkınma aracıdır” dedi.
Bu haber 2020-03-03 16:46:38 eklenmiş ve 368 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Bartın MESO Başkanı Akdeniz, yazılı bir açıklama ile girişimci ruhun desteklenmesi, gerektiğini savundu. Yenilikçi, farklı ve işe yarar düşünce tarzı ile hareket edenlerin her zaman kazanan tarafta olduğuna dikkat çeken Akdeniz, kimi ülkelerin girişimci ithal ettiği bir çağda, Türk girişimcilerin projelerinin daha fazla desteklenmeyi ve heveslerinin ciddiye alınmasını hak ettiklerini söyledi. “Artık ‘başımıza icat çıkartma’ söylemi tedavülden kalkmalı. Çağımız artık eski köye yeni adet getirmeyi gerektiriyor” diyen Akdeniz’in konuya ilişkin açıklaması şöyle:

 

“Yeni fikirlere destek olmalıyız”

 

“Ülkemiz ve dünyamız sürekli değişiyor. Nüfus artıyor, istekler ve ihtiyaçlar farklılaşıyor. Dolayısıyla her ihtiyaca cevap verecek fikirler, üretimler de mecburi oluyor. Tam bu nokta girişimcilik ruhu bir veli nimet... Çocuklar için, hayvanlar için, engelliler için, kadınlar için vs. yeni bir fikir ile onların hayatlarını kolaylaştıracak fikirlerden, gıda üzerine yeni tatlara kadar sınırsız konu ve çizgide her zaman küçük bir adım yeterlidir. Hiçbir icraat önce düşünmeden ortaya çıkmamıştır. Öncelikle bir fikir, ardından azim ve özgüven gerekiyor. Bu da gençlerimizde daha yoğun bir şekilde görülüyor. Bu nedenle onların heveslerini kırmadan, her yeni fikirlerini hayata geçirmelerine yardım ve destekte bulunmalıyız.

 

“Kredi miktarları artırılarak çeşitlendirilmeli”

 

Bir girişimci yanında onlarca bazen yüzlerce kişiyi de çalıştırarak istihdam da yaratmış oluyor. Dolayısıyla bir işe başlamak için en önemli nokta sermaye. Hiçbir fikir ya da girişimci bir adım sermayesiz olmuyor. KOSGEB’in 2010’dan bu yana verdiği 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz geri ödemeleri girişimcilik kredileri geçtiğimiz yıl itibariyle yerini gerçek kişi girişimcilerine 5 bin TL, sermaye şirketlerine 10 bin TL olarak farklı bir programa bıraktı. Bu nedenle bu kredi miktarları eskisi gibi artırılmalı ve faizsiz kredi verilen sektörler çeşitlendirilmeli. Her yıl mart ayının ilk haftasını kapsayan hafta olan Girişimcilik Haftasında, girişimciliğin önemine dair farkındalığın artırılmasını diliyorum.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası (MESO) Yılmaz Akdeniz Girişimcilik Kredisi
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi