Özkan: “Esnaf ona zarar veren unsurlardan korunmalı”

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, “ekonominin en hareketli dişlisi” olarak nitelendirdiği esnafın aslında en çok hakkı yenen ve ekonomik şartlarda ezilen kesim olduğunu savunurken, piyasalardaki “Her olumsuzluk esnafın suçu” algısından yakındı. “Araba satan da esnafım diyor, ev satan da… Esnaf ona zarar veren tüm unsurlardan korunmalı. Unutulmamalı ki, nakit sıkıntısını veresiye defteri sayesinde sübvanse eden esnaftır” dedi.
Bu haber 2020-03-03 16:42:40 eklenmiş ve 764 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Konuya ilişkin olarak değerlendirmelerde bulunan Özkan, esnaflar ile ilgili piyasalarda yaratılmak istenen olumsuz ağıdan şikayetçi olurken, esnafın ekonomiye olan katkısının gözardı edilmemesi gerektiğini söyledi. Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Herkes esnaf değil”

 

Piyasalarda yaşanan olumsuz olayların esnaftan bilinmesi algısının kırılması gerektiğini ve herkesin esnaf olmadığının altını çiziyoruz. Basına yansıyan veya günlük hayatta duyduğumuz her olumsuz ticari olay esnafımızdan ötürü yaşanıyor algısı var. Örneğin gıda sektöründe bir taklit ortaya çıksa esnaftan alındı diyerek bir algı ortaya çıkıyor. Bozuk veya sahte bir gıda ürünü meydana çıktığında nereden aldın esnaftan aldım konuşmaları geçiyor. Ev, araba satan da kendine esnafım diyor ve artık herkes esnafmış gibi davranıyor. Büyük işletmelerin, üretici fabrikaların neden olduğu durumlar bu noktada esnafımızın üzerine kalıyor. Hâlbuki esnafımız kendi yemediğini vatandaşa yedirmez, kendi giymeyeceğini vatandaşa giydirmez, vatandaşı kazıklamaz.

 

“En esnafın hakkı yeniyor”

 

Ekonomiyi bir çark sistemi olarak düşündüğümüzde esnafımız bu çarkın en hareketli ve en önemli dişlisi konumunda. Çünkü 2 milyon esnafımız ekonominin temelini, ailesiyle birlikte 10-15 milyon olarak da nüfusun önemli bir kısmını oluşturuyor. Buna rağmen en çok ezilen ve hakkı yenen de yine esnaf kesimi.

 

Nakit sıkıntısının ilacı esnaf!

 

Unutulmamalı ki esnafımız veresiye defteri ile çekler ile piyasaların ve vatandaşın nakit sıkıntısını süspanse ediyor. Mahallede vatandaşın cenazesine gidiyor. Sokakta yaşanan hırsızlık, kaza, arbede, taciz gibi olaylarda ilk önce esnafımız görüp müdahale ediyor. Ülkenin her yerinde zincir marketler, yaşanan ekonomik dalgalanmalar, bazı bölgelerde mevsim şartları, bazı bölgelerde terör olayları, gibi birçok nedenle ekonomik anlamda zor şartlar altında varlığını sürdürmeye çalışıyor. Bu nedenle en çok hakkının, varlığının korunması gereken esnaf ve sanatkârımızdır.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi