Bankoğlu: "Yasama ve denetimde tüm yetkilerimizi kullanacağız"

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, yeni bir döneme girilen Türkiye'de artık Yürütme erkini oluşturan üyelerden Cumhurbaşkanı dışında kimsenin halk tarafından seçilmediğini anımsatırken, yasama ve denetim faaliyetlerini milletvekili olarak sahip olduğu yetkilerin tümünü kullanarak halk adına gerçekleştireceğini bildirdi. Ekonomideki gelişmelere de değinen Bankoğlu, “Demokratik bir hukuk devleti olmadan, şeffaf ve hesap verilen bir yapıyı tesis etmeden ekonomi düzelmeyecek” dedi.
Bu haber 2018-10-03 09:05:39 eklenmiş ve 205 kez görüntülenmiştir.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) yeni yasama dönemine başlaması dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Milletvekili Bankoğlu, “1 Ekim’de, yeni sistemle görev ve yetkileri değişen TBMM’nin 27. Dönem İkinci Yasama Yılı başlamış bulunuyor. Yeni sistemde, kanun yapma yetkisini elinde bulunduran TBMM’nin yanı sıra Cumhurbaşkanı, Anayasa'dan aldığı yetkiye dayanarak Meclis'ten bir yetki kanunu çıkarılmasını beklemeyebilir. Artık buna gereksinim duymadan kararname çıkarabilecek” dedi.

Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, Anayasa'daki değişiklikler ile birlikte TBMM'nin kanun tekliflerini görüşme yetkisinde bir değişiklik olmayacağını ancak Başbakanlık makamının lağvedilmesi ve yürütmenin Cumhurbaşkanı, Yardımcıları ve Bakanlara devredilmesi ile birlikte TBMM'nin Bakanlar Kurulu'nu denetleme yetkisinin ortadan kalktığını da belirtti.

“Biliyorsunuz artık Bakanlar ve Cumhurbaşkanı Yardımcıları doğrudan Cumhurbaşkanı tarafından belirleniyor. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı'nın kendisi hariç yürütme erkini oluşturan hiçbir üye halk tarafından seçilmiş değil. Yurttaşların bu işleyişi dikkatle takip edeceklerini biliyoruz. Kendilerinin seçilmiş temsilcileri olarak bizler de yasama ve denetim faaliyetlerini sahip olduğumuz yetkilerin tümünü kullanarak gerçekleştireceğiz" diye ekledi.

Demokratik bir hukuk devleti olmadan, şeffaf ve hesap verilen bir yapıyı tesis etmeden ekonominin düzelmeyeceğine bir kez daha dikkat çeken Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, “Bütün dünyanın gözü üzerimizde. Hem dış ilişkilerdeki hem de iç işlerindeki stratejimizi, kararlılığımızı, hukuk ve özgürlük anlayışımızı irdeliyorlar. Biz de Cumhuriyet Halk Partisi olarak söz konusu alanlardaki mücadelemize daha da artan bir tempoyla devam edeceğiz” dedi.

ETİKETLER : Bartın CHP TBMM Aysu Bankoğlu
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN
MEHMET ARSLAN
YUSUF ZİYA ALDATMAZ
CEMAL AKIN
EMİN TİTİZ
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım