Hocalı şehitleri Bartın Üniversitesi’nde anıldı

Karabağ Savaşı sırasında 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan ve 613 Azeri sivilin Ermenistan'a bağlı askeri güçler tarafından toplu şekilde öldürüldüğü insanlık tarihinin unutamayacağı kara lekelerinden biri olan “Hocalı Katliamı” şehitleri, Bartın Üniversitesi’nde anıldı.
Bu haber 2020-02-27 16:09:42 eklenmiş ve 325 kez görüntülenmiştir.

 

Bartın Üniversitesi’nde “Hocalı Katliamının Toplumsal ve Ekonomik Sonuçları” adlı konferans düzenlendi. Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü tarafından düzenlenen etkinlik, Kutlubey Kampüsü Mimar Sinan Dersliği Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinliğin açılış konuşmasını Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yenal Ünal yaptı. Ünal, Hocalı Katliamına dair farkındalığı arttırmayı amaçladıklarını vurgulayarak, hayatını kaybedenlere karşı bir vazife olarak sorumlular yargılanana kadar, vicdanlar bir nebze olsun rahatlayana kadar bu davanın peşinin bırakılmaması gerektiğini ifade etti.

 

 

Yıllar geçse de acısı taze

 

Ardından geçilen konferansta Edebiyat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Tuna Beşen Delice tarafından “Hocalı Katliamının Toplumsal ve Ekonomik Sonuçları” konulu bir konuşma yapıldı. Hocalı katliamının tarihin en kanlı ve karanlık olaylarından biri olduğunu vurgulayan Delice, yıllar geçmesine rağmen zihinlerde acıların tazeliğini koruduğunu söyledi.

 

 

Ermenilerin sistematik zorbalığı anlatıldı

 

Delice, “Resmi kayıtlara göre 613 Azerbaycan vatandaşı katledildi. Ancak verilen bu rakam buzdağının sadece görünen kısmıdır. Hocalı Katliamı ve akabinde yaşanan süreçte birçok insan aynı zamanda esir alınmıştır. Elimizdeki kısıtlı bilgiler ışığında şunu söyleyebiliriz ki esir alınanlara türlü işkenceler yapılmış ve sistematik bir zorbalık uygulanmıştır. Tüm bu yaşananlar bir günde olup biten olaylar değildir. Bir geçmişi, arka planı vardır. Genel olarak baktığımızda 1830’lu yıllar itibari ile bu bölgede yaşayan Ermeni nüfusunda dış güçlerin etkisi ile ayrılıkçı hareketler gözlemlenmeye başlamıştır. Sahte tarihi argümanlar ile bir tür Ermeni milliyetçiliği bölgede hâkim anlayış olmuştur” dedi.

Hocalı katliamının bir sonu değil başlangıcı temsil ettiğini savunan Delice, bölgenin hala çok karışık olduğunun altını çizdi. Delice, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Hocalı Katliamında yaşananlar ve ardından devam eden Ermeni Devleti’nin sistematik baskıları ile milyonlarca kişi evlerinden ve ekonomik faaliyetlerinden uzak kaldı. Azerbaycan’a göç eden bu insanlar sosyal ve ekonomik yönden çok sıkıntı çektiler. Bu vatandaşlarımıza barınma ve iş konusunda Azerbaycan Devleti ne yazık ki yeterli desteği sağlayamadı. Her an geri dönme umuduyla yaşayan bu insanlar sınır bölgelerinde hayatlarını devam ettirmeye çalışıyorlar.”

Konferans soru ve cevap kısmıyla son bulurken; Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun’un eşi Hatice Uzun ile Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Aslı Yazıcı tarafından Dr. Öğr. Üyesi Delice’ye katkılarından dolayı teşekkür belgesi verildi.

ETİKETLER : Bartın Azerbaycan Ermenistan Hocalı Bartın Üniversitesi Hocalı katliamı
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi