İtalya’dan gelen öğrenci paniğe neden oldu

Tüm dünyada büyük bir korku ile takip edilen Corana Virüsü vakaları Türkiye sınırına da dayandı. Komşularımız İran ve Irak’ın ardından Yunanistan’da da virüse rastlandığı bildirildi. Tüm bu gelişmeler yaşanırken Bartın Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne giden bir kişide Corana Virüsü şüphesi olduğu yönündeki haberler sosyal medya aracılığıyla çok süratli bir şekilde yayılınca paniğe neden oldu.
Bu haber 2020-02-27 09:57:17 eklenmiş ve 565 kez görüntülenmiştir.

 

Edinilen bilgiye göre;22 yaşında bir kız olan sözkonusu üniversite öğrencisi 15 gün kadar önce İtalya’dan memleketi Çorum’a oradan da üniversite eğitimini sürdürdüğü Bartın’a geldi. Kaldığı yurtta biraz ateşlenince arkadaşları “İtalya’dan geldin. Orada virüs yaygın… Corona virüsü kapmış olmayasın” diyerek doktora gitmesini tavsiye edince sözkonusu öğrenci Acil Servis’e başvurdu. Yapılan ilk kontrolde ateşinin biraz yüksek olduğu tespit edilirken, her türlü ihtimale karşı edinilen bilgiler başta hastane yönetimi olmak üzere ilgili tüm sağlık birimleriyle paylaşıldı ve hasta takibe alındı. Hastadan alınan kan örnekleri de tetkik için Ankara’da bulunan Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi’ne gönderildi.

Ancak ne olduysa bundan sonra oldu. Sosyal medyaya adeta bir virüs gibi yayılan “Bartın’da Corana virüsü şüphesiyle bir hasta gözlem altına alındı” bilgisi herkesi paniğe sevketti. Gazete olarak başından beri haberdar olduğumuz ve yetkililerle irtibat halinde bilgi güncellemesi yaptığımız olay hakkında halkı paniğe sevketmemek ve gerçekten ihtiyacı olan kişilerin hastaneye giderek oradan hizmet almalarını engellememek adına, ne resmi internet sayfamızdan ne de sosyal medya hesaplarımızdan herhangi bir paylaşım yapmadık. Ta ki hastane yönetimi personeline konuya ilişkin önemli bir durum olmadığını belirten mesajı atana kadar. Ancak pek çok sosyal medya hesabından ve internet üzerinden konunun aslında ileri derecede bir grip vakası olduğu anlaşılana kadar yapılan ve Bartın’da panik havası yaratan haber ve paylaşımlar tepkilere neden oldu.

Yetkililer bu gibi durumlarda doğruluğu teyit edilmemiş bilgilerin kamuoyu ile paylaşılmaması konusunda başta basın olmak üzere herkese görevler düştüğünü anımsattılar. 

ETİKETLER : Bartın Corona virüsü İtalya Çorum Bartın Üniversitesi Bartın Devlet Hastanesi
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi