Hayvan hastalıkları ve hareketleri kontrol altında

Bartın Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinasyonunda Kozcağız Jandarma Komutanlığı ile müşterek olarak “Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele ve Hayvan Hareketlerinin Kontrolü Programı” kapsamında Bartın-Kozcağız karayolu üzerinde hayvan taşıma araçları durdurularak denetimler yapıldı.
Bu haber 2020-02-27 09:41:29 eklenmiş ve 447 kez görüntülenmiştir.

 

Sabaha karşı denetim

 

Denetimler; ilimizde hayvan hareketlerinin yoğun olarak yaşandığı Hayvan Pazarı’nın açık olduğu 23 Şubat Pazar günü, sabah saat: 05:00 ile 07:00 arasında yapıldı. Bartın-Kozcağız karayolu üzeri Kozcağız Yeğenli köyü yol ayrımında yapılan yol kontrollerinde; İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli veteriner hekimlerince ilimize getirilen ve buradan başka illere götürülmek istenen hayvanların sağlık kontrolleri yapıldı.

 

Eksik evraklar için idari yaptırım uygulandı

 

Kontrollerde küpe, hayvan pasaportu, Veteriner Hekim Sağlık Raporları ve nakliye, sürücü ve bakıcı belgelerinin bulunup bulunmadığı sorgulandı. Eksik evrakları bulunan hayvan sahiplerine idari yaptırımlar uygulandı.

Konuya ilişkin olarak Bartın Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Hayvan taşıma aracı bulunanların nakliyeci, sürücü ve bakıcı belgelerini almaları zorunludur. Belgeleri bulunmayanlara idari yaptırımlar uygulanmaktadır. Ülkemizde Hayvanların refahı ve salgın hastalıklarının önlenmesi amacıyla canlı hayvan ticareti yapan satıcı ve hayvan nakillerinde faaliyet gösteren; nakliyeci, sürücü, nakliyeye eşlik eden bakıcılara Müdürlüğümüzce eğitim verilerek belgelendirilmektedir. Belgelerin geçerlilik süresi 5 yıldır.

 

Eğitimler sürüyor

 

Bu amaçla Bartın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda 14 Şubat 2020 tarihinde eğitim düzenlenmiş olup, eğitime katılan 29 kişi belge almaya hak kazanmıştır. İl Müdürlüğümüzce 7.’si düzenlenen eğitimde Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Erol Aksoy ve Veteriner Hekim Cemal Kul ile Şahin Tay tarafından nakliye sırasında hayvanlara refakat eden bakıcı ve nakil aracı sürücülerine uyulması gereken resmi ve teknik şartlar ile hayvan refahının sağlanması, hayvan nakillerinde bulundurulması gereken evraklar, olası bulaşıcı hayvan hastalıklarına karşı koruma ve daha hızlı müdahale edilebilmesi konularında bilgilendirme yapılmıştır. Eğitimler devam etmekte olup eğitime katılamamış ve belgelerinin süresi dolan vatandaşlarımız Müdürlüğümüze başvurabilir.

Salgın hastalıklarla mücadele programı kapsamında aşılama ve küpeleme faaliyetleri yıl boyunca sürdürülmekte, yol kontrolleri ve hayvan pazarı denetimleri devam etmektedir. İl ve İlçe Müdürlüğü personeli veteriner hekimleri tarafından ilimize dışarıdan girişi yapılmak istenen hayvanların varış işlemleri ve ilimizden dışarıya çıkışı yapılmak istenen hayvanların ise sağlık kontrolleri yapılarak sağlıklı hayvanların sevk raporları mesai mefhumu gözetmeksizin düzenlenmektedir.

 

Vatandaşlar da bilgilendiriliyor

 

Ayrıca Akçamescit Hayvan Pazarı’nda vatandaşlara kurban alırken ve kurban kesildikten sonra dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgilendirme yapılarak Bakanlığımızın hazırladığı kurban rehberi kitapçığı dağıtılmıştır. Kurban Bayramı süresince bilgilendirme çalışmalarımız devam edecektir.

Düzenlenen eğitim sonrasında yapılan sınavdan başarılı olan nakliyeci ve bakıcılara yetki belgesi, hayvan naklinde kullanılan araçlara da onay belgesi verilecektir.”

ETİKETLER : Bartın Kozcağız Bartın Tarım ve Orman Müdürlüğü Bartın Jandarma Komutanlığı canlı hayvan denetimi
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi